שתף קטע נבחר

היסטוריה בדרום קוריאה: פסיקה נגד אכילת כלבים

כ-17,000 חוות מגדלות כלבים למאכל בדרום קוריאה, והבוקר יש להן סיבה לדאוג: בצעד תקדימי קבע בית משפט כי הרצון לאכול בשר כלב אינו מצדיק את הריגתו. בשנים האחרונות מאמצים עוד ועוד דרום קוריאנים את הרעיון שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם ולא מנה בצלחת

בית משפט בדרום קוריאה פסק כי הריגת כלבים לצורך אכילת בשרם היא מעשה בלתי חוקי – פסיקה היסטורית שלדברי פעילים למען בעלי החיים עשויה לסלול את הדרך להוצאה מוחלטת של אכילת כלבים בדרום קוריאה אל מחוץ לחוק.

כלבים מוצעים למאכל בפסטיבל יולין בסין. במדינות אסיה גובר הדיון הציבורי בנוגע לאכילתם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כלבים מוצעים למאכל בפסטיבל יולין בסין. במדינות אסיה גובר הדיון הציבורי בנוגע לאכילתם(צילום: רויטרס)

בשר כלבים היה במשך שנים ארוכות חלק מהמטבח הדרום קוריאני, וההערכות היו שכמיליון כלבים נאכלים בדרום קוריאה מדי שנה. אלא שבשנים האחרונות אימצו עוד ועוד דרום קוריאנים את הרעיון שהכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם ולא חיה למאכל, ובקרב הדור הצעיר נחשבת כיום אכילת הכלבים במידה רבה לטאבו.

 

עם זאת, אכילת כלבים עדיין נמצאת בתחום האפור מבחינה משפטית בדרום קוריאה. במדינה אין אמנם איסור רשמי על אכילתם, אבל הרשויות בה הציגו שורה של תקנות תברואה או חוקים להגנה על בעלי חיים האוסרים להשתמש בשיטות הרג אכזריות – וניצלו אותם כדי לפעול נגד חוות לגידול כלבים ומסעדות המוכרות בשר כלבים לפני אירועים בינלאומיים גדולים שאירחה המדינה כגון אולימפיאדת החורף האחרונה.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בשנה שעברה הגיש הארגון Care, הפועל למען זכויות בעלי החיים, תלונה נגד מנהל חווה לגידול כלבים בבוצ'ון, והאשים אותו ב"הרג חיות ללא שום סיבה הולמת" ובהפרה של תקנות בנייה ותברואה. נגד המנהל אכן הוגש בסופו של דבר כתב אישום, ובאפריל הרשיע אותו בית משפט בבוצ'ון סיטי. בית המשפט קבע כי הרצון לאכול בשר של כלב איננו סיבה משפטית מוצדקת להרוג כלבים – וקנס אותו בשלושה מיליון וון (כ-2,700 דולר). פרטי הפסיקה התפרסמו רק השבוע.

 

עורך הדין של ארגון Care, קים קיונג-אאון, בירך על הפסיקה ואמר: "הפסיקה הזו משמעותית מאוד משום שזו הפעם הראשונה שבית משפט קובע שהרג כלבים לצורך אכילת בשרם הוא מעשה בלתי חוקי כשלעצמו". לדבריו התקדים "סולל את הדרך להוצאה מוחלטת של אכילת בשר כלבים אל מחוץ לחוק".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

יו"ר הארגון, פארק סו-יואון, אמרה כי הארגון שבראשו היא עומדת עוקב אחרי הפעילות של חוות גידול ובתי מטבחיים לכלבים וכי הוא מתכוון להגיש נגדם תלונות דומות. חבר פרלמנט מהמפלגה הדמוקרטית, מפלגת השלטון של דרום קוריאה, הגיש השבוע הצעת חוק שלפיה תיאסר למעשה לחלוטין הריגת כלבים לצורך אכילת בשרם.

 

היום הפגינו כ-30 פעילים ליד בניין האסיפה הלאומית של דרום קוריאה וקראו לה לאשר את החוק. עם זאת, יש בדרום קוריאה מי שמתנגדים לאיסור על אכילת כלבים וטוענים כי מדובר במוסר כפול. לפי סקר שנערך בשנה שעברה 70% מהציבור בדרום קוריאה אינו אוכל כלבים, אבל רק 40% סבורים שיש לאסור את אכילתם.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מי שאוכלים כלבים בדרום קוריאה נוהגים לאכול אותם כמעדן קיצי. רבים מאמינים שהוא נותן אנרגיה וממריץ. ויכוח ציבורי ער בעניין אכילתם של כלבים התפתח בשנים האחרונות גם במדינות אחרות באסיה שבהן נוהגים לאכול כלבים. פסטיבל אכילת הכלבים המפורסם ביותר של סין, זה שנערך בעיר יולין שבדרום המדינה, סופג בשנים האחרונות זעם עולמי.

 

פסיקתו של בית המשפט בבוצ'ון עוררה השבוע כעס ומחאות מצד מגדלי כלבים למאכל. צ'ו הוואן-רו, נציג התאחדות מגדלי הכלבים, טוען כי ברחבי דרום קוריאה יש כ-17,000 חוות לגידול כלבים וכי הפגיעה בהן אינה הוגנת. "זה מקומם", אמר. "אנחנו לא יכולים לקבל את הפסיקה הזו. אנחנו דורשים מהממשלה להתיר בחוק באופן מפורש אכילה של בשר כלבים ולתת רישיון למשחטות. אם היא לא תעשה את זה – נילחם עד הסוף. צריך להבדיל בין כלבים שמיועדים למאכל לבין כלבי מחמד. פרות, חזירים, תרנגולות וברווזים מגדלים כדי לאכול אותם – אז למה לא כלבים?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בקרב הצעירים אכילת כלבים היא כבר טאבו
צילום: רויטרס
מומלצים