שתף קטע נבחר

מתה הגורילה קוקו, שלמדה את שפת הסימנים

לגורילה הנערצת היה IQ קרוב לשל בני אדם וחוקרים הצליחו ללמד אותה יותר מ-1,000 סימנים. היא גידלה חתולי מחמד וכשאחד מהם נדרס סימנה: "רע, בכי, עצובה". שלשום מתה בשנתה: "קוקו הייתה שגרירה של כל הגורילות"

הגורילה קוקו, שהתפרסמה בעולם כגורילה שהצליחה ללמוד שפת סימנים ולתקשר באמצעותה, הלכה לעולמה. כך מסרה היום (ה') "קרן הגורילה" שפיקחה עליה. קוקו, גורילת שפלה מערבית, מתה בשנתה בשמורה שבה חייתה בהרי סנה קרוז שבקליפורניה. לפי הודעת הקרן, היא מתה כבר שלשום, בת 46 במותה.

 

קוקו נולדה בגן החיות סן פרנסיסקו, ובתחילת שנות ה-70 החלה ד"ר פרנסין פטרסון ללמד אותה גרסה מותאמת של שפת הסימנים האנגלית במסגרת פרויקט של אוניברסיטת סטנפורד. הגורילה הצליחה ללמוד ולזכור יותר מ-1,000 סימני ידיים, וחוקרים קבעו כי היא מצליחה להשתמש בהם כדי להביע מחשבות ורגשות.

קוקו הגורילה ()
קוקו הגורילה עם ד"ר פטרסון. "נגע בלבם של מיליונים"

ככל הנראה הבינה קוקו גם מאות רבות של מילים באנגלית המופקות בפה. לפי הערכות, שיעור ה-IQ שלה היה 95-75, כלומר כמעט כמו של בני אדם רבים.

 

במהלך חייה הצטלמה קוקו הגורילה לסרטי תעודה רבים והופיעה פעמיים במגזין נשיונל ג'אוגרפיק. בשנת 1978 פורסמה בשער המגזין תמונה של הגורילה קוקו שהיא צילמה בעצמה מול ראי.

 

בהודעה שפרסמה היום "קרן הגורילה" שפיקחה על קוקו נכתב: "קוקו נגעה בלבם של מיליונים והייתה שגרירה של כל הגורילות. היא הייתה אהובה מאוד ונתגעגע אליה מאוד".

קוקו הגורילה ()
קוקו הגורילה. גילה חתולים ונתנה להם שמות בעצמה

קוקו נודעה כאחת החיות היחידות אי פעם שגידלו בעצמן חיות מחמד. לאורך חייה היא גידלה כמה חתולים. בתחילה, כשביקשה מהחוקרים חתול לחג המולד של 1983, הם סיפקו לה בובת חתול, אבל היא סירבה להסתפק בכך. היא נמנעה מלשחק איתו וסימנה לחוקרים את המילה "עצובה". בעקבות זאת, ביום הולדתה הבא, ביולי 1984, הם אפשרו לה לבחור חתול של ממש מתוך קבוצה של חתולים נטושים. היא בחרה בחתול אפרפר ונתנה לו את השם "אול בול".

 

קוקו טיפלה ב"אול בול" כמו בתינוק ושיחקה איתו כשעה ביום. אחרי שברח מהכלוב שלה ונהרג מפגיעת מכונית שקעה קוקו בעצב עמוק, שנמשך ימים אורכים. כשהתבשרה על מותו סימנה לחוקרים סדרת מילים שמשמעותן עצב, בהן "רע", "בכי" ו"עצובה". ב-1985 הותר לה לבחור לעצמה שני חתלתולים חדשים, והיא נתנה להם את השמות "ליפסטיק" ו"סמוקי". ב-2015 בחרה לה עוד שתי חתלתולות וקראה להן "מיס בלק" ו"מיס גריי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיונל גיאוגרפיק
קוקו הגורילה עם ד"ר פטרסון
נשיונל גיאוגרפיק
מומלצים