שתף קטע נבחר

קרב במחנה הציוני: מי יחליף את הרצוג בראשות האופוזיציה?

אחרי שח"כ יצחק הרצוג מונה לתפקיד יו"ר הסוכנות, ציינו גורמים במפלגת התנועה כי יו"ר העבודה גבאי צריך לכבד את הסכם הרוטציה עם ח"כ ציפי לבני ולמנות אותה לתפקיד יו"ר האופוזיציה. בעבודה העריכו כי גבאי יבקש למנות לתפקיד את ח"כ שלי יחימוביץ'. מהלך כזה עלול להוביל לפיצול המחנה הציוני

 

ציפי לבני אבי גבאי יצחק הרצוג (צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
לבני, גבאי והרצוג. מי יהיה יו"ר האופוזיציה?(צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)

מינויו של ח"כ יצחק הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, פתח קרב בתוך המחנה הציוני על זהות מחליפו בתפקיד יו"ר האופוזיציה. הסכם האיחוד בין הרצוג ליו"ר מפלגת התנועה, ח"כ ציפי לבני, כלל גם רוטציה על תפקיד יו"ר האופוזיציה - ואולם, עד היום לבני לא תבעה את הרוטציה בפועל.

 

לפי הערכות במפלגת התנועה, אין סיכוי שלבני תוותר כעת על תפקיד יו"ר האופוזיציה, ומבחינתה ההסכם על הרוטציה שריר וצריך לקיים אותו. גורמים במפלגתה של לבני ציינו כי היא מצפה שההסכם יכובד.

 

באופן תיאורטי, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמור להיות מחויב להסכם הזה, ואולם גבאי לא ממהר לומר זאת. התגובה של יועץ התקשורת שלו משאירה את העניין פתוח. לדבריו, "אנו שמחים על המינוי של יצחק בוז'י הרצוג. יש לו עוד יותר מחודש בתפקיד. לגבי יתר הפרטים נעדכן בהמשך".

 

יו"ר האופוזיציה חייב להיות חבר כנסת מכהן ולכאן גבאי עצמו לא יכול לקבל את התפקיד. גורמים במפלגת העבודה העריכו כי גבאי יבקש למנות לתפקיד את ח"כ שלי יחימוביץ'. במקרה כזה לבני תוכל לטעון שמדובר בהפרת ההסכם עם הרצוג, ובכך יגדל הסיכוי לפיצול בין התנועה למפלגת העבודה.

ח"כ יחימוביץ'. המועמדת של גבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ יחימוביץ'. המועמדת של גבאי(צילום: מוטי קמחי)

תפקיד יו"ר האופוזיציה הוא ממלכתי. הנושא בו זוכה לתדרוכים ביטחוניים על ידי ראש הממשלה, הוא מאובטח על ידי היחידה לאבטחת אישים של השב"כ וגם נוסע ברכב משוריין.

 

ח"כ לבני מסרה בתגובה למינוי של הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות: "אני מברכת עמוקות את יצחק בוז'י הרצוג, חבר ושותף אמת לדרך. מההיכרות הקרובה בינינו והידידות המיוחדת, אין לי ספק שהוא האיש המתאים ביותר למלא את התפקיד ומכיר מקרוב את האתגרים הגדולים שעומדים בפני ישראל ויהדות העולם. יחד הקמנו את המחנה הציוני מתוך הבנה ודאגה לעתיד ישראל והעם היהודי, אני משוכנעת שבאותה תחושת שליחות ויחד עם הכישורים הרבים, בכוחו להוביל את הסוכנות היהודית להישגים רבים".

 

יו"ר העבודה והמחנה הציוני גבאי אמר: "אני מברך את ח"כ בוז'י הרצוג על החלטת ועדת המינויים למנותו כיו"ר הסוכנות. בוז'י הוא האיש הנכון במקום הנכון כדי לחבר את יהדות ארצות הברית והעולם בחזרה לישראל".

 

עוד יצוין כי את הרצוג צפוי להחליף בכנסת ח"כ לשעבר רוברט טיבייב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי
לבני, גבאי והרצוג
צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי
מומלצים