שתף קטע נבחר

בגלל הבגרויות: המדינה שכיבתה את האינטרנט

בשנת 2016 נחשפה פרשת העתקות ענקית במבחני הבגרות באלג'יריה. השנה הממשלה לא לוקחת סיכונים: היא חוסמת את הגישה לאינטרנט – ומתקינה מגנומטרים, לא פחות, באתרי הבחינה

לאלג'יראים שמנסים בימים אלה להתחבר לאינטרנט צפויה בעיה קטנה: אין רשת. משלשום ועד ליום שני הקרוב משבית משרד התקשורת את האינטרנט בכל אלג'יריה למשך שעה אחת ביום – כדי למנוע העתקות במבחני הבגרות. ויש לו סיבה טובה מאוד לעשות את זה.

כבל אינטרנט מנותק (צילום: shutterstock)
רוב ההעתקות נעשו בתחילת המבחנים. אין אינטרנט(צילום: shutterstock)

הצעד יוצא הדופן ננקט בעקבות פרשת ההעתקות הגדולה שנחשפה באלג'יריה בשנת 2016: המוני תלמידים שניגשו אז למבחני הבגרות נחשדו בהעתקה, ולפי החשד כדי לקבל את התשובות הנכונות לשאלות הם נעזרו ברשתות החברתיות ובשלל אפליקציות סלולריות. בדיקה מעמיקה שנערכה אז העלתה כי רוב ההעתקות נעשו בתחילת המבחנים.

 

לקראת מבחני הבגרות השנה פרסם משרד התקשורת של אלג'יריה לוח זמנים שבו מפורטות השעות שבהן יושבת האינטרנט במדינה בכל אחד מחמשת הימים האמורים. הממשלה הבהירה לספקיות האינטרנט כי בזמנים אלה הן נדרשות על פי חוק לחסום את הגישה לרשת. רק לבתי עסק וללקוחות שנרשמו לשירות מיוחד תהיה אפשרות להתחבר לאינטרנט בזמנים האלה.

מבחן בכיתה (צילום: shutterstock)
יותר מ-700 אלף נבחנים ייגשו לבגרות באלג'יריה(צילום: shutterstock)

בשנה שעברה ניסתה אלג'יריה להילחם בהעתקות בדרך אחרת, חסימה של הגישה לרשתות החברתיות בלבד, אבל התוצאה המיוחלת לא הושגה. בהתבסס על לקחי השנתיים האחרונות החליט השנה משרד התקשורת לשתק לגמרי את האינטרנט באלג'יריה בשעה הראשונה של כל מבחן.

 

שר החינוך הבהיר כי ממשלת אלג'יריה אינה מתכוונת להסתפק בחסימת הגישה לאינטרנט. הוא הורה לבוחנים שלא לאפשר לשום תלמיד להיכנס לכיתת המבחן באיחור, ולערוך בכניסה לכל בניין שבו מתקיימות הבחינות בדיקה קפדנית לתלמידים כדי למנוע הברחת כלים שישמשו להעתקה. בכניסה למרכזים שבהם נבחנים התלמידים גם הוצבו מגנומטרים. מצלמות מעקב הותקנו בבתי הדפוס שהדפיסו את שאלוני הבגרות.

 

כ-709 אלף נבחנים יגשו למבחני הבגרות באלג'יריה השנה. נכון לשנת 2015, 46% מהתושבים במדינה מחוברים לאינטרנט.


פורסם לראשונה 21/06/2018 17:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ובלי איחורים. מנתקים את האינטרנט
צילום: shutterstock
מומלצים