שתף קטע נבחר

לוחמת עברה טירונות חי"ר בהריון: "הזנחה רפואית פושעת"

בדיקת הריון ביתית שערכה החיילת לא הייתה חד-משמעית, בצה"ל לא איפשרו לה לערוך בדיקת דם. כך גילו באיחור ניכר כי היא בהריון, ובינתיים עברה טירונות קרבית מורכבת. כעת, לאחר שעברה הפלה ומצבה הנפשי הידרדר, היא מבקשת לעבור ליחידה אחרת - אך בצה"ל טרם אישרו זאת

 

החיילת וחברותיה ליחידה ()
החיילת במהלך הטירונות

הריונה של חיילת התגלה באיחור, בצה"ל מתנערים מאחריות וטרם אישרו את בקשתה לעבור מיחידה קרבית, למרות מצבה הנפשי הקשה לאחר ההפלה שעברה. כך עולה מדבריה של סמלת עדי (שם בדוי), המשרתת כלוחמת באחד מגדודי החי"ר המעורבים בצבא.

 

כבר ארבעה חודשים חלפו מאז שהיא ביקשה לעבור לתפקיד משמעותי אחר ביחידתה הקודמת, בשל משבר נפשי קשה שהיא חווה, שנגרם, לטענת משפחתה, מטיפול לקוי ורשלני של חיל הרפואה במצבה. בצה"ל לא הבחינו שהיא הרה בחודשי הטירונות הקרבית שעברה, ורק כשהייתה לפחות בחודש השלישי, באמצע השבוע ה-13 להיריונה, הוא התגלה במקרה.

החיילת וחברותיה ליחידה ()
החיילת

היא התגייסה בסוף 2016 למשמר הגבול, עברה למשטרה הצבאית ומשם ביקשה להתקבל לגדוד החי"ר המעורב. במהלך הטירונות הקרבית התלוננה עדי בפני החובשים בפלוגה ובפני מפקדיה על חולשה ועל כך שלא קיבלה מחזור. עד שהחובשת הפלוגתית הפנתה אותה לרופא היחידה בטירונות, היא נשלחה רק לבדיקות שתן ודם שלא הוכוונו לבדוק אם היא הרה, אף שדיווחה כי תוצאת בדיקת היריון ביתית שערכה יצאה לא חד משמעית.

 

גם כשנשלחה שוב לבדיקת שתן לבדיקת היריון, היא יצאה שלילית, אף שבדיקת דם נחשבת חד משמעית יותר. עדי אמרה למקורביה: "ביקשתי להישלח לבדיקות דם לבירור ההיריון אך בצבא סירבו. הם חשבו שיש לי מחסור בברזל או בעיות בבלוטת התריס ונתנו לי כדורי ברזל". וכך, משלהי 2017 ועד חודש פברואר השנה, עברה עדי את הטירונות הכי קרבית בצה"ל כשהיא נושאת עובר ברחמה. היא הסתערה בתרגילי כיתה, מחלקה ופלוגה בשטח פתוח, ירתה במטווחים במגוון מקצים, השתתפה במסעות ארוכים עם כל הציוד הצבאי על גופה, ערכה אימוני כושר קרבי כמעט מדי יום. למרות מצבה הפיזי, לא ויתרה על כוונתה לממש את מועמדותה לצאת לקורס מ"כים, ולהתקדם לפיקוד בגדוד שלה.

 

"הייתי בהלם כשגיליתי שאני בהיריון, יש בנות שלא חוות תסמיני היריון מובהקים במהלכו וכנראה שהייתי אחת מהן", אמרה לקרובי משפחתה. לאחר החוויה הטראומטית עקב ההפלה החריגה שעברה בעודה בהיריון מתקדם, הפלה ש"זיכתה" אותה בפחות משבוע גימלים, בגדוד לא התחשבו לטענת מקורביה במצבה הנפשי המורכב. עדי חשה כאבים בפלג גופה התחתון לאחר שובה לגדוד, ביקשה לצאת להיבדק כמה פעמים ונדחתה. רק לאחר שעירבה גורמים מהמרכז הצה"לי לסיוע נפשי (מהו"ת), היא פונתה לבית החולים איכילוב, שם גילו דלקת חריפה שנבעה מההפלה שעברה.

"בעוד שהמפקדים והחובשים בטירונות ניסו לעזור, באימון מתקדם כבר מונו לה מפקדים חדשים שלא התחשבו במצבה ודרשו שהיא תחזור לתפקיד", ציין קרוב משפחתה.

 

עדי עירבה בינתיים גם את גורמי יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, תא"ל שרון ניר, שמנסים לסייע לה, ונאלצה אף לשכור את שירותיה של עורכת הדין אלה הראל, כדי לשכנע את צה"ל לאפשר לה לסיים את שירותה הצבאי בתפקיד משמעותי אחר, ביחידתה הקודמת, ולהקל על מצבה הנפשי.

 

מפקד הגדוד של עדי, קצין בדרגת סגן אלוף, אפשר לה לצאת לחופשה מיוחדת בת כחודש ימים שתסתיים באמצע השבוע הבא, אך לדברי קרובי משפחתה הוא כבר אמר לה בשיחה שלה המתינה שבועות ארוכים: "בגלל הנתונים הנמוכים שלך והאוכלוסייה שממנה באת, עדיף לך לסיים את השירות בגדוד כלוחמת, לקבל מענקים ולפתח את העתיד. תקבלי 'מיוחדת' ארוכה וחודש אחרי שתחזרי נראה מה יהיה".

 

"מישהו צריך לשנות את הנהלים"

בשבועות שקדמו ליציאה לרגילה המיוחדת, עדי אולצה לשבת בחוסר מעש ביחידתה, לראות את חבריה יוצאים לפעילות מבצעית בעוד מצבה הנפשי מחמיר. לקרובי משפחתה אמרה עדי בימים האחרונים: "החלטתי שלא אהיה שלמה עם עצמי אם זה יקרה גם לבנות אחרות. מישהו צריך לשנות את הנהלים הרפואיים האלה בצבא".

 

אלה הראל (צילום: דייב סוויני)
עורכת הדין אלה הראל המייצגת את החיילת(צילום: דייב סוויני)

אביה הוסיף: "זה מקרה של הזנחה רפואית פושעת. הצבא ערך בדיקות בצורה הכי פשוטה שיש וטען שיש לה בכלל מחסור בברזל מבלי לבדוק את העיקר. גידלתי ילדה בריאה ומחזירים לי אותה במצב נפשי שבור. ציפיתי לפחות לטיפול רפואי הוגן".

 

עורכת דינה, אלה הראל: "החיילת חוותה אירוע קשה שמשפיע עליה רפואית ונפשית עד היום. מצב זה יכול היה להימנע בקלות אם מפקדיה היו מתייחסים ברצינות כבר בהתחלה לתלונותיה, או לחילופין, אם גורמי הרפואה היו מטפלים בה כנדרש. גם עת, ההתעקשות של מפקדיה להשאיר אותה בתפקיד לחימה למרות המצוקה שבה היא נמצאת, לא מתקבלת על הדעת ולכן אנו פועלים שהיא תועבר לתפקיד אחר".

 

בחיל הרפואה ובגדוד בה משרתת עדי סרבו לקבל אחריות. דובר צה"ל מסר: "לא נוכל לפרט את פרטי המקרה מפאת סודיות רפואית. החיילת קיבלה מעטפת רפואית מלאה לאורך כל התקופה וכן קיבלה סיוע ותמיכה מנטלית מגורמי מקצוע.

 

"עם חזרתה מחופשת המחלה, ניהלה החיילת שיחה עם מפקד הגדוד בנוגע להמשך שירותה ביחידה ובה הציגה את נסיבותיה האישיות. בעקבות השיחה החליט המג"ד כי החיילת תצא לחופשה מיוחדת למשך חודש כדי שתוכל להסדיר את מצבה. לאחר החופשה תיבחן בקשתה לשינוי השיבוץ".

 

גורמים צבאיים הוסיפו: "החיילת פנתה למרכז מהו"ת בבקשה להפסקת הריון והופנתה פעמיים נוספות למיון. יש פער תאריכים גדול בקיום הפרוצדורות הרפואיות שהחיילת מתארת לבין התיאור הרפואי המתועד בצה"ל". ואולם מסמכים רפואיים שהציגה המשפחה מחזקים את לוחות הזמנים שציינה בנוגע לאשר עבר עליה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים