שתף קטע נבחר

נזיפה והפקעת שכר לעובדת מדינה שהשמיצה את צה"ל והממשלה בפייסבוק

פסק דין תקדימי בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה: עובדת רשות המסים נענשה במסגרת עסקת טיעון, לאחר שקראה לפטר את הרמטכ"ל ואת צמרת צה"ל, איחלה לח"כ איימן עודה כדור בראש ולעגה לראש עיריית חיפה

 

(אילוסטרציה) ()
(אילוסטרציה)
 

בית הדין למשמעת של שירות המדינה הרשיע בדין משמעתי את ענת לוי (57), עובדת ברשות המסים, לאחר שפרסמה בפייסבוק בהזדמנויות שונות פוסטים בלתי הולמים ופוגעניים נגד גופי הממשלה, צה"ל, חברי כנסת וראש עיריית חיפה יונה יהב. העונש שנקבע לה: נזיפה חמורה, הפקעת משכורת אחת ופסילה מתפקיד ניהולי למשך שנתיים. היא תורד בדרגה למשך חצי שנה.

 

בין השאר קראה לוי לפטר את הרמטכ"ל ואת צמרת הצבא ושלחה אותם "לקיבינימט". היא שיתפה תצלום של ח"כ איימן עודה חבוש בראשו לצד כדור אופטלגין ומעליו הכיתוב "כדור בראש". היא קראה "לדחוף את הדו קיום בחיפה לגוף השמנמן של ראש העיר יונה יהב".

עובדת ברשות המסים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עובדת ברשות המסים(צילום: אלכס קולומויסקי)
זהו אחד המקרים הראשונים שבו עובד מדינה שעומד לדין משמעתי בגין פרסום פוסטים פוגעניים בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו. לוי עובדת בשירות המדינה משנת 1987 ומשמשת כיום כראש ענף חוליה מרכזית במשרדי מס ההכנסה בחיפה.

 

היא הורשעה בהסדר טיעון והודתה באישום ובעבירות המשמעת שיוחסו לה: בין החודשים ינואר ועד מרס 2017 העלתה או שיתפה בהזדמנויות שונות פוסטים וטקסטים בעלי אופי פוגעני. בכך לא קיימה את המוטל עליה כעובדת מדינה והתנהגה התנהגות שאינה הולמת את תפקידה כעובדת מדינה ואשר עלולה לפגוע בתדמיתו ושמו הטוב של שירות המדינה.

 

בפוסט שפרסמה בינואר 2017 כתבה: "בוקר טוב יונה יהב! לאחר ששרפו לנו את העיר... לאחר שירו עלינו לרחובות... אתה יכול לדחוף את הדו קיום עמוק לגרון שלך או למקום אחר בגוף השמנמן שלך... עלינו זה לא עובד... הם שונאים אותנו שנאת מוות ושום דו קיום מזויף שלך וחד צידי לא יכבה את זה".

 

כחודש לאחר מכן פרסמה את הטקסט הבא: "זה צבא זה? העיקר שולחים את הילדים להיות לוחמים... נשק על הכתף... והם מתחבאים ולא מגיבים... בושה וחרפה.... הערבים מבסוטים וכל העולם רואה...".

 

בחודש מרץ 2017 ציינה: "תגובה ראויה לשיתוף: אסון. לפטר את כל צמרת צה"ל כולל הרמטכ"ל. הבעיה זה אזרחי המדינה שיושבים בבית ולא יוצאים במיליונים להפיל את הממשלה העלובה והרופסת הזאת שהייתה חייבת כבר זמן לתת הנחיות חדשות לצה"ל. קיבינימט הקצינים והשב"כ. מי שסובל זה החייל הפשוט. אימהות זה הילדים שלכם תתעוררו תזעקו צאו לרחובות תדרשו שינוי או שתשאירו את הילדים בבית. מדינה רקובה שמרקיבה את אזרחיה ואת ארץ ישראל ומורשתה...".

 

"מרגישה פגועה מהמערכת"

התביעה טענה כי במעשיה פגעה במשמעת שירות המדינה, פרסמה או שיתפה טקסטים בעלי אופי פוגעני, הפרה את הוראות התקשי"ר, לא קיימה את המוטל עליה כעובדת מדינה והתנהגה התנהגות שאינה הולמת את תפקידה כעובדת מדינה ושעלולה לפגוע בתדמיתו ושמו הטוב של שירות המדינה.

 

בית הדין דחה את בקשתה של לוי להטיל צו איסור פרסום על הפרשה בנימוק שה"אינטרס הציבורי מחייב את פרסומה על מנת ליצור הרתעה ראויה בקרב עובדי המדינה, לבל יכתבו או ישתפו פוסטים ו/או טקסטים בלתי הולמים ופוגעניים ברשת החברתית; דבר אשר יש בו כדי לפגוע פגיעה רבה במשמעת ושמו הטוב של שירות המדינה.

 

"עוד לקחנו במכלול השיקולים, את העובדה כי נושא הפרסומים ברשת החברתית, הנו יחסית חדש במקומותינו ואנו סבורים כי על עובד המדינה הסביר והראוי, לנקוט משנה זהירות רבה בפרסומים אותם הוא מעלה או משתף בדף האישי שלו".

 

עורכת הדין ארנית זוננברג, פרקליטתה של לוי, אמרה כי היא דמות חיובית התומכת בממשלת ישראל. היא פטריוטית שחינכה את שני בניה לשירות קרבי בצה"ל והם משרתים גם כיום בשירות מילואים. הדברים המיוחסים לה נכתבו בשעת כעס, כחלק מביקורת לגיטימית. לא הייתה כוונה לפגוע במוסדות המדינה". ואולם, לדבריה, לוי "הפנימה כי חלק מאמירותיה פגעו בציבור העובדים עמה וייתכן שחרגו מהגבול הדק שבין זכות חופש הביטוי לאמירות לא ראויות ועל כן לקחה אחריות והודתה במיוחס לה".

 

לוי אמרה בדיון כי סגרה את דף הפייסבוק שלה. "אני מרגישה פגועה מהמערכת. נתתי את כל כולי למקום העבודה. ביצעתי את מעשיי בתום לב. חינכתי את בניי לאהבת המולדת – שאותה אני אוהבת. אני מודה שטעיתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים