שתף קטע נבחר

אל על הזיזה נשים ממושבן כי חרדים סירבו לשבת לידן

נוסע בטיסה מניו יורק לנתב"ג סיפר כי ארבעה חרדים סירבו לשבת ליד נשים: "הצוות נכנע. ואז מתחיל תהליך הזזת נוסעות, ללא שדרוג". אל על לנוסע: "עושים ככל יכולתנו לתת שירות למגוון רחב של נוסעים"

חברת אל על הזיזה נוסעות ממושבן לאחר שארבעה חרדים סירבו לשבת לידן בטיסה 002 מנמל התעופה קנדי בניו יורק לנמל התעופה בן גוריון. אחד הנוסעים, חן רותם, סיפר בפוסט בפייסבוק את מה שאירע במטוס ביום חמישי בערב: "שעת המראה מתוכננת: שש בערב. כולם עולים, מתיישבים במקומותיהם. מחכים. מתחיל בלגן. ארבעה חרדים שעלו לטיסה מסרבים לשבת ליד נשים". 

פוסט פייסבוק טיסת טיסה אל על מטוס חרדים מסרבים לשבת ליד נשים מהומות ב מטוס  מ ארה
הנוסע פרסם פוסט בעקבות האירוע במטוס אל על
 

הוא סיפר כי אחד הנוסעים, "אדוק וסגפן במיוחד, עלה למטוס כשעיניו עצומות בחוזקה, מובל ביד על ידי חברו - ונשאר כך לכל אורך הטיסה. הצוות מנסה לפתור את העניין. זה לא הולך. הדיילות מפנות מקום לגברים הסמכותיים שעל הסיפון: לפרסר ולמי שנראה כראש הצוות, שמנסים לפתור את המשבר. החרדים לא מוכנים לדבר עם, או להסתכל על, הדיילות. כל הגברים בצוות, חוץ מהקפטן, עוסקים עכשיו רק בזה, במקום להתכונן להמראה ולשרת את הנוסעים. החרדים לא ממצמצים. אחד מאנשי הצוות מאיים: 'אם לא תשבו, אתם יכולים לרדת מהטיסה כבר עכשיו'".

 

לבסוף, כפי שתיאר הנוסע, "אחרי דקות ארוכות של משא ומתן, הצוות נכנע. ואז מתחיל תהליך דיפלומטי וממושך של הזזת נוסעות ממקומן, כדי לפנות שורת כסאות לארבעת החרדים. יצוין כי כל העת הזאת, חובשי כיפה אחרים במטוס (חב"דניקים, חובשי כיפות שחורות, סרוגות ורפורמים אמריקנים) מביעים תמיהה וסלידה מהתנהגות החרדים. בסוף, אחרי הרבה התפתלויות, צעקות ותמרונים, שתי נשים (אחת אמריקנית כבת 70 והשנייה ישראלית צעירה) מסכימות, גם מפאת לחץ הזמן, לעבור מקום והמשבר נפתר.

 

"הצוות, שהתרוצץ במעברים יותר משעה, נראה מותש כבר לפני ההמראה, אם כי יש להניח שמורגל כבר בסצינות שכאלה. רק למען הסר ספק: הנשים לא שודרגו למקום טוב יותר, רק עברו למושבים אחרים במחלקת תיירים. לא שזה רלוונטי לעניין העקרוני, כמובן. שורה תחתונה: בזמן שבמטוס אל-על עסקו בענייני תיאולוגיה מעשית ובסוגיות של אמונה אישית מול זכויות הפרט וסדר אזרחי, 12 מטוסים של חברות אחרות עקפו את התור של טיסה 002. הטיסה לישראל המריאה בשעה ורבע איחור".

 

רותם תהה: "האם יש מדיניות רשמית כלשהי בעניינים שכאלה? ואם כן, מהי? והאם כל נוסע יכול לדרוש - ולקבל - הזזת נוסעים אחרים ממקומום לטובת רווחתו האישית ועל פי אמונתו הפרטית? או האם זו פריבילגיה ששמורה רק לפלח אחד של נוסעים. לתשובתכם אודה. בברכת הכי בבית בעולם ושאבעס שולם". המטוס נחת אתמול בנתב"ג.

 

מחברת אל על נמסר בתגובה לכותב הפוסט: "חן שלום, אנו מתנצלים אם נגרמה אי-נוחות כזו או אחרת. כל אפליה של נוסעים אסורה בהחלט. דיילי אל על עושים ככל יכולתם למען מתן שירות למגוון רחב של נוסעים ובקשות שונות ומגוונות, ומנסים לסייע ככל שביכולתם, כל זאת על מנת להמריא בזמן ולהביא את הנוסעים ליעדם לפי לוח הזמנים".  

 

עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, מסרה כי לפני שנה קיבל בית משפט השלום בירושלים תביעה שהגיש המרכז בשם רנה רבינוביץ, וקבע כי חל איסור להזיז אישה ממקומה בשל היותה אישה. לדבריה, "אל על חויבה בפיצוי התובעת וכן התחייבה להעביר הדרכות בנושא לכל עובדיה, שיבהירו שבקשה מאישה לעבור מקום מהווה הפרה של החוק. המקרה המתואר מבהיר כי אל על כשלה בביצוע פסק הדין וממשיכה בהתנהלותה הבלתי חוקית, המביאה להפליה ולהשפלת נשים". היא מסרה כי בכוונתה לפנות לחברת התעופה ולהבהיר כי היא פועלת בניגוד לחוק ומפרה את התחייבותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס אל על. מתוך הפוסט של חן רותם
מומלצים