שתף קטע נבחר

האוהדות האיראניות במונדיאל נגד החיג'אב

אוהדת איראנית צולמה ביציע כשהיא צבועה בצבעי המדינה וראשה לא מכוסה - בניגוד לתמונה התלויה על צווארה באישור הכניסה - שם היא עוטה כיסוי ראש שחור. הצילום הפך לחלק מהמחאה נגד חוקי הצניעות בטהרן

 

אוהדת איראנית במונדיאל ()

האיראנים שהגיעו לרוסיה לתמוך בנבחרת שלהם במשחקי המונדאיל לבשו חג, צבעו את עצמם בצבעי המדינה והתעטרו בדגלים וצעיפים. כמוהם גם האוהדות האיראניות - שגם משתמשות במעמד הצבעוני כדי למחות נגד חוקי הצניעות הנוקשים שנכפים על נשים באיראן.

 

צילום שצף אתמול (שבת) בלט במיוחד ברשתות החברתיות ועלה לכותרות: בתמונה נראים אוהד ואוהדת איראנים ביציע, כשהאישה לבושה בצבעים רבים, שיערה לא מכוסה ופניה צבועים בצבעי הקבוצה - בניגוד בולט לתמונתה באישור הכניסה למשחק שתלוי על צווארה, שם היא מופיעה עם כיסוי ראש שחור.

 

התמונה פורסמה עם ההאשטג #حجاب_اجباري שמלווה את הקמפיין המחאתי שהולך וצובר תאוצה באיראן, נגד עמדת המשטר לכפות על נשים לעטות חיג'אב.

 

גולשים רבים העלו תהיות מה יעלה בגורל אותה צעירה. עם זאת, נראה כי הדאגה מ"מה יגידו בבית" לא נוגעת באוהדים האיראנים. האיראנים מילאו את הרשתות החברתיות בתמונות צבעוניות וחגיגיות, שמציגות אותם נהנים מהחופשה ומכדורגל. האוהדים מעלים תמונות רבות יחד עם אוהדי מדינות אחרות, בהם גם ישראלים.

 

אוהדות איראניות במונדיאל ()

אוהדות איראניות במונדיאל (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

אוהדות איראניות במונדיאל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אוהדות איראניות במונדיאל (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

משחק מול ספרד (צילום: EPA)
אוהדות צופות במשחק באצטדיון בטהרן(צילום: EPA)

 

גורמי אופוזיציה באיראן הציגו סקר שמצא כי רק 25% אחוז מהאיראניות מעוניינות מבחירתן לעטות את החיג'אב. ממצאים אלה מנוגדים לעמדה הרשמית שמציגה ההנהגה האיראנית שמתפארת במספרים גבוהים יותר. 

 

מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979 החוק האיראני מחייב נשים לעטות חיג'אב במקומות ציבוריים. תחת החוק האיראני, נשים מורשות להראות את פניהן, כפות רגליהן וידיהן בלבד, והחברה דוחקת בהן ללבוש רק "צבעים צנועים".

 

 

במשך השנים נשים באיראן אתגרו את גבולות החוק, ורבות מהן, בעיקר תושבות הבירה, לובשות לראשן צעיפים רחבים וצבעוניים בצורה רופפת. בדצמבר האחרון הודיעה משטרת טהרן כי מעתה לא תעצור נשים בגין אי ציות לקוד הלבוש האיסלאמי, ומסרה כי "תסתפק" בשליחת הנשים המפירות את חוקי הלבוש לשיעורים מיוחדים שתעביר המשטרה.

 

עם זאת, הנשים שמסתכנות בכיסוי ראש לא צנוע מספיק עומדות בסכנת התנכלות מצד שוטרי משטרת הצניעות. לפני כמה חודשים הפך ויראלי סרטון שבו

נראית שוטרת ממשטרת הצניעות מכה אישה צעירה שלטעמה כיסוי הראש שלה לא היה הדוק מספיק.

 

הסרטון צולם בפארק ציבורי בטהרן לאור יום, ונראה כי הוא צולם בחשאי. בתיעוד נראית אישה, ככל הנראה ממשטרת הצניעות של איראן, תופסת את הצעירה, צועקת עליה, דוחפת אותה ומפילה אותה אל הקרקע. נראה כי נשים אחרות שאינן שייכות למשטרת הצניעות, עוזרות לתוקפות. הצעירה נשמעת צורחת בבעתה, ואחר כך נראית מוטלת על הרצפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים