שתף קטע נבחר

רשמית: יצחק הרצוג נבחר ליו"ר הסוכנות היהודית

על אף התנגדותו של רה"מ נתניהו, חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית אישר את המלצת ועדת המינויים ומינויו של יו"ר האופוזיציה אושר ללא מתנגדים. "לעשות הכול כדי לשמור על אחדות העם היהודי ולוודא שלא ייקרע לגזרים", אמר הרצוג וקרא לנתניהו: "נעבוד ביחד בשיתוף פעולה"

 

 

חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית אישר הבוקר (יום א') את בחירתו של ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) לתפקיד יו"ר הארגון. בכך אימץ חבר הנאמנים את המלצת ועדת המינויים לבחור בהרצוג לתפקיד לתקופה של ארבע שנים. הרצוג ייכנס לתפקידו עד 1 באוגוסט, ואת מקומו בכנסת צפוי למלא ח"כ לשעבר רוברט טיבייב. המינוי אושר ללא מתנגדים.

 

הרצוג אמר לאחר בחירתו: "אני מאוד מתרגש ומעריך מאוד את האמון שקיבלתי מכולכם. אני רוצה להודות לכל חברי ועדת המינויים. אני רוצה להודות לחברי היקר לי נתן שרנסקי, על שירותו המופלא. רבי נחמן מברסלב אמר 'כל העולם כולו גשר צר מאוד'. אני חושב שהסוכנות היהודית היא הגשר הצר והחזק בין עם ישראל ותפוצותיו לבין מדינת ישראל, ועל הגשר צריך לשמור מכל משמר, והאתגרים שעומדים בפני הגשר הזה הם עצומים".

יצחק הרצוג (צילום: אלי מנדלבאום)
"אנחנו צריכים לעשות הכול כדי לשמור על אחדות העם היהודי". הרצוג לאחר בחירתו (צילום: אלי מנדלבאום)

הוא הוסיף כי "הגשר הזה ילד את מדינת ישראל, הביא את העלייה העצומה של מיליוני בני אדם לישראל, ועכשיו הוא מתמודד עם האתגרים המורכבים והמסובכים ביותר שעומדים בפני העם היהודי בדור הזה. אנחנו צריכים לעשות הכול כדי לשמור על אחדות העם היהודי ולוודא שהוא לא ייקרע לגזרים. יהודי הוא יהודי, לא משנה מאיזה זרם הוא או איזו כיפה ש או אין לו על הראש".

 

יו"ר הסוכנות הנבחר הדגיש כי "אנחנו צריכים להתמקד בעלייה, להמשיך לקלוט עולים ולעודד עלייה לארץ ישראל ומדינת ישראל. לעסוק בחינוך יהודי, להילחם בשנאת ישראל באשר היא, בכל מקום ואתר, ולעבוד ביחד בתוככי החברה הישראלית כפי שעושה הסוכנות היהודית בצורה נהדרת".

 

הרצוג הפנה קריאה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפי הדיווחים התנגד לבחירתו, וציין: "אני אומר כאן לממשלת ישראל ולראש הממשלה נתניהו - אנחנו נעבוד ביחד למען המטרות הנעלות הללו בשיתוף פעולה מלא. תודה לבורא עולם ותודה גם לכך שאני מקבל על עצמי שליחות נוספת במדינת ישראל, בחברה הישראלית, שליחות שכל כך חשובה לעתידה וחוסנה של מדינת ישראל היקרה שלנו".

 

הנשיא ריבלין בירך את הרצוג: "בוז'י פעל בלב הדמוקרטיה הישראלית מרבית חייו ושירת את העם הישראלי כשהוא פוסע בעקבות אביו וסבו. ישנם מעטים המבינים כהרצוג, את האתגרים העומדים מול העולם היהודי ואת הצורך ללמד ולחזק את הזהות היהודית ואת הקשר האמיץ בין מדינת ישראל והיהודים ברחבי העולם- היום, עוד יותר מתמיד.אלה אינם אתגרים פשוטים וישנם קשיים של ממש שעליהם עלינו להתגבר.

 

נתניהו רצה את שטייניץ

הבחירה בהרצוג למחליפו של נתן שרנסקי בתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית לוותה בסערה פוליטית. ועדת המינויים, שמורכבת מעשרה חברים, החליטה ביום רביעי שעבר להמליץ על הרצוג לתפקיד ברוב של תשעה קולות מול אחד.

 

אחרי ההצבעה נפגשו חברי הוועדה עם ראש הממשלה נתניהו והציגו לו את המלצתם. נתניהו הבהיר להם כי הוא מתנגד למינוי הרצוג וכי מבחינתו המועמד הראוי לתפקיד הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ.

רה"מ נתניהו והמועמד המועדף עליו, השר שטייניץ (צילום: יונתן זינדל / פלאש90) (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)
רה"מ נתניהו והמועמד המועדף עליו, השר שטייניץ(צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

למחרת הופיע השר שטייניץ בפני ועדת המינויים, ולאחר הפגישה התקיימה הצבעה גם בעניינו. שמונה חברי ועדה הביעו תמיכה בשטייניץ ושניים התנגדו. התוצאה כמובן לא הספיקה לשטייניץ, ובעקבות כך המליצה ועדת המינויים לחבר הנאמנים על בחירתו של הרצוג לתפקיד.

 

ראש הממשלה נתניהו, שכעס על ההחלטה להמליץ על הרצוג לתפקיד, ביטל את ישיבת הוועדה לתיאום הפעולות בין הממשלה לסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית, שהייתה אמורה להתכנס מחר.

 

לאחר הפרסום על אודות ההמלצה לבחור בו לתפקיד, צייץ ח"כ הרצוג בטוויטר: "לאור פנייה שקיבלתי ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכמתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל". מעמד הרצוג בפדרציות היהודיות בארצות הברית חזק מאוד והוא נתפש כגורם שיכול לפעול לאיחוד העם היהודי אחרי המשברים סביב מתווה הכותל והגיור.

 

הקרב על תפקיד יו"ר האופוזיציה

מינויו של ח"כ הרצוג לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית, פתח קרב בתוך המחנה הציוני על זהות מחליפו בתפקיד יו"ר האופוזיציה. הסכם האיחוד בין הרצוג ליו"ר מפלגת התנועה, ח"כ ציפי לבני, כלל גם רוטציה על תפקיד יו"ר האופוזיציה - ואולם, עד היום לבני לא תבעה את הרוטציה בפועל.

גבאי וח"כ לבני. קרב במחנה הציוני (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
גבאי וח"כ לבני. קרב במחנה הציוני(צילום: יואב דודקביץ)

לפי הערכות במפלגת התנועה, אין סיכוי שלבני תוותר כעת על תפקיד יו"ר האופוזיציה, ומבחינתה ההסכם על הרוטציה שריר וצריך לקיים אותו. גורמים במפלגתה של לבני ציינו כי היא מצפה שההסכם יכובד.

 

באופן תיאורטי, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי אמור להיות מחויב להסכם הזה, ואולם גבאי לא ממהר לומר זאת. התגובה של יועץ התקשורת שלו משאירה את העניין פתוח. לדבריו, "אנו שמחים על המינוי של יצחק בוז'י הרצוג. יש לו עוד יותר מחודש בתפקיד. לגבי יתר הפרטים נעדכן בהמשך".

 

יו"ר האופוזיציה חייב להיות חבר כנסת מכהן ולכאן גבאי עצמו לא יכול לקבל את התפקיד. גורמים במפלגת העבודה העריכו בסוף השבוע שעבר כי גבאי יבקש למנות לתפקיד את ח"כ שלי יחימוביץ'. במקרה כזה לבני תוכל לטעון שמדובר בהפרת ההסכם עם הרצוג, ובכך יגדל הסיכוי לפיצול בין התנועה למפלגת העבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הרצוג לאחר בחירתו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים