שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  BBC: "הדיווח ש'הרבה ילדים נהרגו בעזה' - הולכת שולל"
  הפרשן והמגיש הבכיר אנדרו מאר התייחס בתוכניתו לסוף השבוע השני של "צעדת השיבה", שבמהלכו נהרגו 9 פלסטינים בגבול הרצועה. הוא טען כי "ישראל הרגה הרבה ילדים פלסטינים" - אך בעקבות תלונה קבעה הנהלת הערוץ: "הולכת שולל של הקהל"

    

   

  הנהלת רשת BBC הודתה כי הפרשן והמגיש הבכיר אנדרו מאר הפר את כללי העריכה העיתונאית עם "טענה מוליכת שולל" ולפיה "ישראל הרגה הרבה ילדים פלסטינים". את הדברים אמר מאר בתוכניתו לפני כחודשיים וחצי, כשהתייחס לסוף השבוע השני של "צעדת השיבה", שבמהלכו נהרגו תשעה פלסטינים בגבול רצועת עזה.

   

  ב"דיילי מייל" הבריטי דווח כי הקביעה של הנהלת ה-BBC נגד אחד מכתביה הבכירים ביותר היא "כמעט חסרת תקדים". עוד דווח כי ה-BBC פתח בבדיקת אמירתו של מאר בעקבות תלונה שהגיש הפעיל נגד אנטישמיות ג'ונתן ססרדוטי.

  אנדרו מאר (צילום: BBC)
  "חשש נקודתי להולכת הקהל שולל". כתב BBC אנדרו מאר(צילום: BBC)

  בתוכנית ששודרה ב-8 באפריל, יומיים לאחר אותו יום דמים בגבול רצועת עזה, עסק מאר בתקיפה הכימית של משטר אסד נגד אזרחים סורים. בסיכום הדיון אמר: "והמזרח התיכון שוב בוער. כלומר, הרבה ילדים נהרגו גם דרומה משם על ידי הכוחות הישראליים".

   

  בתלונתו כתב ססרדוטי כי "כשהוא דיבר על השימוש בנשק כימי בסוריה, אנדרו מאר החליט מסיבה מסוימת לדבר גם על ישראל (שבכל מקרה לא הייתה קשורה לנושא). הוא אמר כי הרבה ילדים נהרגו על ידי הכוחות הישראליים. זה לחלוטין לא נכון ומומצא. זה היה לא רלוונטי לדיון על סוריה, ולמעשה גם שקר מוחלט".

   

  הנהלת ה-BBC ניסתה בתחילה לגבות את דבריו של מאר כשהבהירה ש"חמישה צעירים נהרגו מתחילת השנה ועד שידור התוכנית", וכי כמה פלסטינים, בהם צעירים וילדים, נהרגו בשבוע שקדם לשידור. אולם ססרדוטי התעקש כי האירועים הללו אינם מצדיקים את האמירה.

   

  בסופו של דבר, תלונתו של ססרדוטי התקבלה. במכתב ששלח נציב התלונות ב-BBC פרייזר סטיל לססרדוטי הוא כתב כי "כללי ה-BBC דורשים כי הטענות יהיו מבוססות על מקורות מהימנים ועל ראיות ממשיות. בהיעדר ראיות שתומכות באמירה ולפיה 'הרבה' ילדים נהרגו, אנו מוצאים כי היה חשש נקודתי להולכת הקהל שולל. לכן אנחנו מקבלים את החלק הזה של תלונתך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים