שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האופוזיציה בטורקיה מודה: ארדואן ניצח בבחירות
  במסיבת עיתונאים הודה מוהרם אינצ'ה כי הפסיד בבחירות וכי הוא "מקבל את התוצאות". זאת, למרות שלדבריו "הבחירות לא היו הוגנות". הוא הזהיר כי טורקיה נכנסת למצב מסוכן של "משטר של איש אחד"

  טורקיה בחירות רג'פ טאיפ ארדואן ניצח (צילום: AP)
  האופוזיציה הודתה בהפסד. חגיגות הניצחון של תומכי ארדואן(צילום: AP)

  המועמד המוביל של האופוזיציה בבחירות בטורקיה, מוהרם אינצ'ה, הודה בצהריים (יום ב') כי הנשיא המכהן רג'פ טאיפ ארדואן ניצח בבחירות. לדבריו, הוא "מקבל את תוצאות הבחירות", למרות ש"הן היו לא הוגנות".

   

  במסיבת העיתונאים שכינס באנקרה הזהיר אינצ'ה כי טורקיה נכנסת ל"מצב מאוד מסוכן", וכינה את המערכת השלטונית החדשה שתכונן "משטר של איש אחד". כמו כן, הוא קרא לארדואן "לא להתנהג כמו מנהיג של מפלגת שלטון, אלא כנשיא של כולם".

  מוהרם אינצ'ה מועמד אופוזיציה טורקיה מודה בהפסד (צילום: רויטרס)
  "הבחירות לא היו הוגנות". מועמד האופוזיציה אינצ'ה במסיבת העיתונאים(צילום: רויטרס)

   

   

  עוד הוא אמר כי מפלגתו זכתה ל-15 מיליון הצבעות, וכי הוא יעבוד על חיזוק בסיס המצביעים שלו בעתיד. לדבריו, אין הבדל משמעותי בין התוצאות שפרסמה ועדת הבחירות הרשמית לבין ההערכה שביצעה מפלגתו.

   

  ועדת הבחירות בטורקיה הודיעה הלילה כי בתום ספירה של 97.7% מהקולות עולה כי ארדואן הוא המנצח בבחירות לנשיאות, לאחר שגרף 52.5% מקולות הבוחרים. באופוזיציה טענו לאי-סדרים וחשש לזיופים, אך יו"ר ועדת הבחירות, סאדי גובן, הבהיר הבוקר: "הבחירות היו תקינות".

   

  קודן לכן, כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי אינצ'ה, שגרף 30.7% מהקולות, הודה בשיחות סגורות בניצחונו של ארדואן. כתב רשת FOX הטורקית דיווח כי אינצ'ה אמר: "זה היה כמובן מרוץ לא הוגן, אבל ארדואן ניצח".

   

  מבקרי ארדואן טענו עוד לפני ההצבעה כי קמפיין הבחירות התנהל באופן בלתי הוגן - התקשורת הממלכתית הקדישה שעות רבות לסיקור ארדואן ועצרותיו וזמן מועט בלבד לסיקור יריביו. רוב כלי התקשורת בטורקיה, נזכיר, נשלטים למעשה על ידי ארדואן ואנשיו, במיוחד לאחר גל הטיהורים שאליו יצאו אנשי הנשיא בעקבות ניסיון ההפיכה נגדו בקיץ 2016.

  טורקיה בחירות רג'פ טאיפ ארדואן ניצח (צילום: רויטרס)
  ארדואן לאחר ההכרזה על ניצחונו(צילום: רויטרס)

  טורקיה בחירות רג'פ טאיפ ארדואן ניצח (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  ארדואן אמר לאחר פרסום התוצאות הרשמיות: "המנצחים של הבחירות הם טורקיה, העם הטורקי, הסובלים באזור שלנו וכל המדוכאים בעולם". קודם לכן, עוד לפני פרסום התוצאות, נשא ארדואן נאום ניצחון: "אני מקווה שאף אחד לא יפגע בדמוקרטיה בכך שיטיל צל על הבחירות ועל תוצאותיהן כדי להסתיר את הכישלון שלו".

   

  המטרה של אינצ'ה ושל שאר המועמדים שהתייצבו מול ארדואן הייתה למנוע ממנו להשיג יותר מ-50% מהקולות בסיבוב הראשון – וכך לגרור אותו לסיבוב שני, שם המועמד שיעפיל לקרב הסופי מולו עשוי היה לאיים על שלטונו. הכרזת ועדת הבחירות היא אכזבה עצומה למבקרי הנשיא, שקיוו וגם העריכו כי הפעם המרוץ יהיה צמוד בהרבה מבעבר.

   

  מתנגדי ארדואן העלו עוד לפני ההכרזה על ניצחון ארדואן טענות לאי-סדרים בספירת הקולות. עם תחילתה של הספירה קרא אינצ'ה לפקחים להישאר בקלפיות כדי לוודא שאין זיופים. במהלך הספירה טען כי הנתונים שמתפרסמים בתקשורת הממלכתית עברו "מניפולציה". כשבסוכנות הידיעות הממלכתית "אנדולו" דווח כי 85% מהקולות כבר נספרו צייץ אינצ'ה כי בפועל נספרו עד לאותה העת 37% מהקולות. מפלגתו של ארדואן תקפה את אינצ'ה על דבריו. דובר הממשלה בקיר בוזדג טען כי אינצ'ה "מאיים על סוכנות הידיעות הממלכתית ומסמן אותה כמטרה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים