שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היסטוריה: הנסיך וויליאם בישראל, הארמון צייץ בעברית
  הדוכס מקיימברידג' נחת בנתב"ג עם מטוס חיל האוויר המלכותי. ארמון קנזיגטון צייץ בעברית: "הנסיך וויליאם נחת בישראל, לביקור הרשמי הראשון של בן משפחת המלוכה הבריטית". שר התיירות לוין: "אמרתי לו שלהיות בארץ הקודש בזמן המונדיאל - יגביר את סיכויי אנגליה"

   

   

   

  היסטוריה בנמל התעופה בן גוריון: הנסיך וויליאם - בנם הבכור של צ'ארלס, נסיך וויילס, ושל דיאנה, הנסיכה מוויילס המנוחה - נחת הערב (יום ב') עם מטוס חיל האוויר המלכותי בישראל. בכך הופך הדוכס מקיימברידג' לבן המלוכה הבריטי הראשון שעורך ביקור רשמי בארץ. בציוץ של ארמון קנזיגטון, נראה הנסיך יורד מהמטוס ונכתב בעברית: "הנסיך וויליאם נוחת בישראל, לביקור הרשמי הראשון של בן משפחת המלוכה הבריטית". את פניו של הנסיך קיבלו שר התיירות יריב לוין וח"כ אמיר אוחנה. ynet העביר את קבלת הפנים בשידור חי.

   

   

   

  לאחר יציאת פמלייתו של הנסיך וויליאם למלון המלך דוד בירושלים, אמר השר לוין כי "בירכתי את הנסיך על הגעתו לישראל ואמרתי לו שאין זמן יותר טוב להיות בארץ הקודש מאשר בזמן המונדיאל כי זה יגביר את הסיכויים של אנגליה לזכות בגביע. אני מאוד מקווה שהוא ייהנה מכל דקה פה. לראשונה נפרץ המחסום שבית המלוכה הבריטי לא מגיע לישראל". הנסיך הודה לשר לוין על קבלת הפנים והתעניין האם הכדורגל בישראל הוא ענף פופולארי. השר לוין ענה בחיוב וביקש שהארי קיין יצטרף לנבחרת. הנסיך סירב בחיוך.

   

  ח"כ אוחנה בירך אף הוא את הנסיך: "הוד מעלתו, בשם הכנסת אני מתכבד לקבל אותך בבית הלאומי של העם היהודי. ברוך הבא לישראל! וסחתין על המשחק". למשמע הסיומת, הנסיך וויליאם חייך, צחק והשיב לו כי הוא שמח לשמוע שעוקבים אחרי נבחרתו.

  הנסיך וויליאם נוחת ב נתב
  הנסיך וויליאם לאחר נחיתתו בישראל(צילום: רויטרס)
   

  הנסיך וויליאם נוחת בנתב
  הנסיך וויליאם נוחת בנתב"ג. ציוץ בעברית(צילום: ארמון קנזינגטון)

  הנסיך וויליאם נוחת ב נתב
  שר התיירות לוין והנסיך וויליאם

  הנסיך וויליאם נוחת ב נתב
  (צילום: שאול גולן)

  הנסיך וויליאם נוחת ב נתב
  (צילום: שאול גולן)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס מוקדם יותר להגעתו של הנסיך לישראל. במהלך ישיבת סיעת הליכוד בכנסת אמר נתניהו כי "אנחנו נקבל היום את הנסיך וויליאם לביקור היסטורי ראשון בישראל. סבתא-רבתא שלו הצילה יהודים וביקשה להיקבר פה בירושלים. אז אני מברך אותו בשם כולנו, ברוך הבא".

   

  יד ושם ופגישות עם ראשי המדינה

  הנסיך, שהגיע לארץ לאחר ביקור בירדן, יבקר מחר ביד ושם ויניח זר באוהל "יזכור". בצהריים הוא ייפגש עם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה במעונם בבירה. גם יאיר נתניהו צפוי להשתתף בפגישה. לאחר מכן יגיע הנסיך לבית הנשיא וייפגש עם ראובן ריבלין.

   

  בשעות אחר הצהריים מחר יגיע הנסיך למגרש ביפו וישתתף במשחק כדורגל בין ילדים יהודים וערבים מטעם מרכז פרס לשלום וחדשנות וארגון שער שוויון. לאחר ביקור במרכז העיר ביחד עם ראש העיר רון חולדאי, יקיים הנסיך קבלת פנים במעון השגריר הבריטי ברמת גן בהשתתפות 350 מוזמנים. הנסיך יברך את המשתתפים ודבריו ישודרו בין היתר בשידור חי ב-BBC.

  לו

  הנסיך וויליאם נוחת ב נתב
  מטוסו של הנסיך וויליאם בנתב"ג(צילום: עידו ארז)

  ביום רביעי יבקר וויליאם במוזיאון בית העיר - שם ייפגש עם נציגים של חברות סטרט-אפ ויצפה בתצוגת חדשנות ישראלית. הוא ייפגש גם עם חבורה של צעירים ישראלים, יהודים וערבים. מדובר בצעירים שמעורבים בתחומי נוער, חברה וסביבה. הנסיך צפוי להשתתף גם באירוע תרבותי בתל אביב שפרטיו טרם פורסמו. ככל הנראה הוא יבקר גם בחוף ימה של תל אביב.

   

  מיום רביעי אחרי הצהריים, תוכנית הביקור תעבור כהגדרת הבריטים ל"שטחים הפלסטיניים הכבושים". הנסיך ייסע לרמאללה שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הוא ישתתף באירוע שמתמקד בקהילות הפליטים, וינצל את ההזדמנות לחגוג את התרבות הפלסטינית, מוסיקה ואוכל, והזדמנות להיפגש עם צעירים פלסטינים. בערב יישא נאום מסכם בקבלת הפנים בביתו של הקונסול האמריקני בירושלים.

   

  יום חמישי צפוי להיות השנוי במחלוקת: בהודעת ארמון קנזיגטון נכתב כי "התוכנית של היום בשטחים הפלסטיניים הכבושים תחל בסקירה קצרה על ההיסטוריה והגיאוגרפיה של העיר העתיקה בירושלים מנקודת תצפית בהר הזיתים". הנסיך ייסע דרך קצרה מכנסיית מריה מגדלנה - שם יפקוד את קבר הסבתא-רבתא שלו, אליס פון באטנברג. היא זכתה לתואר חסידת אומות העולם לאחר שהצילה משפחה יהודית-יוונית בתקופת השואה.

  הנסיך וויליאם עם חוסיין יורש העצר של ירדן (צילום: רויטרס)
  הנסיכים וויליאם וחוסיין מסתכלים על תמונת קייט ומשפחתה בירדן(צילום: רויטרס)

  הנסיך וויליאם ויורש העצר צופים במונדיאל (מתוך הטוויטר של ארמון קנזינגטון)
  הצפייה המשותפת עם הנסיך הירדני במשחק של אנגליה במונדיאל(מתוך הטוויטר של ארמון קנזינגטון)

  הנסיך וויליאם בירדן (צילום: gettyimages)
  ביקר באמבולנס מוסק בעמאן(צילום: gettyimages)

  הנסיך וויליאם בירדן (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  הנסיך וויליאם בירדן (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

  הנסיך וויליאם בירדן (צילום: AP)
  בדק גבינות מתוצרת בית מצפון לעמאן(צילום: AP)

  הנסיך וויליאם ויורש העצר הירדני מבקרים במעבדה טכנולוגית (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  יום הולדת למלכת אנגליה בביקור הנסיך וויליאם בירדן (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  הנסיך וויליאם חוסיין נסיך ירדן (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  הנסיך וויליאם חוסיין נסיך ירדן (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  הבוקר סייר הנסיך הבריטי באזור חורבות העיר ההלנית-רומאית ג'רש בירדן, שבו ביקרה אשתו הנסיכה קייט מידלטון בילדותה, בעת שהיא ובני משפחתה התגוררו בממלכה ההאשמית.

   

  במהלך הביקור עצרו הנסיך וויליאם ויורש העצר הירדני, הנסיך חוסיין, לצד כן ציור ועליה תמונה גדולה של קייט מידלטון, אביה ואחותה הצעירה על רקע ההריסות בעיר ג'רש. וויליאם אמר על רקע העצירה ליד התמונה: "אנחנו צריכים לחזור עם המשפחה בשביל הצילום הזה". הנסיך הצביע על חמיו מייקל מידלטון בתמונה, ואמר: "הוא נראה מאוד אופנתי עם הסנדלים שלו".

   

  הנסיך הבריטי פתח אתמול את ביקורו בירדן. הוא סייר במעבדה טכנולוגית, השתתף בקבלת פנים לכבוד יום ההולדת של סבתו, וצפה עם יורש העצר חוסיין במשחק של נבחרת מולדתו במונדיאל מול פנמה, שבו ניצחה אנגליה 1:6.

   

  במהלך קבלת הפנים שנערכה לכבוד יום ההולדת ה-92 של סבתו, המלכה אליזבת, שיבח הנסיך וויליאם את עמידתה של ירדן מול גלי הפליטים שנהרו אליה לאורך השנים. "הדרך שבה פתחתם את הדלתות שלכם למאות אלפי פליטים מסוריה מדהימה, שלא לדבר על המחויבות רבת השנים שלכם לפליטים הפלסטינים", אמר הנסיך הבריטי.

   

  אלכס דויטש, יו"ר איגוד ישראל בריטניה, אמר היום לקראת ביקור הנסיך בריאיון לאולפן ynet כי "אני חושב שהיחסים בין ישראל לבית המלוכה הבריטי הם מעולים. היו קצת בעיות, היה את המנדט, היה את הספר הלבן, היו באמת ויכוחים בינינו לבין הבריטים - אבל בסך הכול, אחרי הקמת מדינת ישראל, האווירה התחממה באופן הדרגתי".

   

  בנוגע להימנעות הממושכת של בית המלוכה הבריטי מהגעה לישראל, אמר דויטש כי "הם צריכים להיות אובייקטיבים. יש בעיה עם העולם הערבי שהוא לא כל כך בעד ארץ ישראל, ובסך הכול הבריטים צריכים ללכת על איזשהו קו מאזן בין הצדדים. משרד החוץ בלונדון תמיד היה 'ערביסטי', הם תמיד היו בעד ערבים, אבל לאט לאט הדברים משתנים".

   

  בהתייחסו להחלטת הארמון להגדיר את הכללת הביקור בירושלים העתיקה במסגרת "השטחים הפלסטיניים הכבושים", אמר דויטש כי "זאת תמיד הייתה המדיניות של הפורום הרשמי הבריטי. אבל כשייקחו את הנסיך לכותל המערבי, הוא יראה שזה אתר יהודי. זה ממש לא משנה איך מגדירים את זה, ברור שמדובר במקום יהודי מובהק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים