שתף קטע נבחר

עוד גל מחאה באיראן: "תעזרו לנו, לא לעזה"

המצב הכלכלי החזיר את האיראנים לרחובות: מחוץ לבניין הפרלמנט התעמתו מפגינים עם שוטרים, ובבזאר הגדול סגרו חנויות במחאה על שפל בערך המטבע המקומי. המוחים זועמים על המשטר, שמשקיע את הכסף בארצות זרות: "תעזבו את סוריה ותתעסקו באיראן"

באיראן פרצו היום (ב') עימותים ראשונים בין מפגינים לכוחות הביטחון מאז גל המחאה הענק בסוף 2017. מפגינים שזועמים על הצלילה בערך המטבע האיראני התעמתו עם שוטרים מחוץ לבניין הפרלמנט בטהרן. השוטרים הגיבו בירי גז מדמיע לעברם.


מפגינים בבזאר הגדול של טהרן מחאות נגד המשטר ב איראן (צילום: AP)
מפגינים בבזאר הגדול של טהרן(צילום: AP)
סרטונים שעלו לרשת תיעדו את העימותים מחוץ לפרלמנט. "הם תוקפים אותנו בגז מדמיע!", צעק אחד המפגינים. שעות לפני ההפגנה נערכה מחאה גדולה בבזאר הגדול של טהרן. לפי התקשורת האיראנית המחאה פרצה אחרי שהמטבע המקומי צנח לרמה של 90 אלף ריאל איראני מול הדולר.

 

המפגינים שמחו בשוק דרשו מהמוכרים לסגור את החנויות לאות מחאה. חלק נכנעו ללחצים. "פחדן!", קראו המפגינים לעבר מוכר נעליים שסירב לסגור את החנות. ברשתות החברתיות טוענים האיראנים שהמשטר, שלא מצליח לפתור את משבר הריאל, בפאניקה.

מפגינים בבזאר הגדול של טהרן מחאות נגד המשטר ב איראן (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפגינים בבזאר הגדול של טהרן מחאות נגד המשטר ב איראן (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

התקשורת הממלכתית לא מיהרה לדווח על ההפגנה בבזאר הגדול. פארס, סוכנות ידיעות "חצי-רשמית", דיווחה על המחאה מחוץ לפרלמנט ומסרה שמוכרי נעליים ביקשו מחברי הפרלמנט "לעצור את עליית המחירים". גם מחוץ לטהרן התקיימו הפגנות בימים האחרונים.

 

"מוות לחמינאי, מוות לפלסטין"

היחלשות המטבע האיראני פגעה בייבוא והייצוא וגרמה לעליית מחירים. כמו בתחילת השנה גם הפעם מה שמוציא את המפגינים לרחובות הוא המצב הכלכלי, אך עם הזמן לביקורת על המדיניות הכלכלית של המשטר מתווספת גם ביקורת על מדיניות החוץ. "תעזבו את סוריה, תעזבו את עזה ואת לבנון, תתעסקו באיראן", אמרו המפגינים בטהרן. כמו בתחילת השנה נשמעו בהפגנות קריאות "מוות לחמינאי".

המחאה באיראן בתחילת השנה (צילום: AP) (צילום: AP)
המחאה באיראן בתחילת השנה(צילום: AP)

 
 (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
(צילום: מתוך טוויטר)

בהפגנות גם נשמעו קריאות "מוות לפלסטין", וקריאות אחרות שמבטאות את רצון האיראנים שהמשטר יתמקד בצרות שלהם. המפגינים מבטאים את התסכול שלהם מההתערבות בענייני הפסלטינים, איראן, סוריה ומדינות זרות נוספות – בשעה שחיי האיראנים הופכים קשים יותר ויותר.

 

מלבד היחלשות המטבע ועליית המחירים מציקות למפגינים בעיות נוספות: מחסור במים נקיים לשתייה בחלק מהמקומות, פגיעה במקומות התעסוקה וזיהום אוויר. המשטר האיראני טרם התייחס להפגנות ברחבי המדינה. מדובר במחאה הראשונה באיראן מאז שדונלד טראמפ הודיע שארה"ב פורשת מהסכם הגרעין - ומחדשת את הסנקציות שהכבידו על הכלכלה ברפובליקה האיסלאמית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מפגינים בבזאר הגדול של טהרן
צילום: AP
מומלצים