שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חודש מאי: שיא של כמעט שנתיים בהיקפי המשכנתאות

  במהלך חודש מאי נלקחו יותר מ-8,000 הלוואות משכנתא בסכום כולל של 5.4 מיליארד שקל, שיא של כמעט שנתיים. סכום המשכנתא הממוצעת: 676 אלף שקל

  גידול בביקוש למשכנתאות: סך המשכנתאות שנלקחו במהלך חודש מאי הסתכם ב-5.41 מיליארד שקל, זינוק של יותר מ-30% בהשוואה לחודש הקודם, כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג').

   

  מדובר בסכום החודשי הגבוה ביותר מאז חודש יולי 2016 וכן במספר ההלוואות החודשי הגדול ביותר מאז, מספר שעמד בחודש מאי על 8,007 הלוואות.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
   

  יש לציין עם זאת, כי חודש אפריל, המקביל לחודש ניסן, התאפיין בירידה בכמות המשכנתאות שנלקחו, בעיקר בשל חופשת הפסח, כך שאמנם בהשוואה לחודש הקודם מדובר בזינוק, אך בהתחשב בממוצע הביצועים בשנה האחרונה, הגידול בפועל מעט מתון יותר. כך הממוצע עומד על כ-4.5 מיליארד שקל בחודש וההיקפים שנרשמו בחודש מאי מהווים גידול של כ-18%.

   

  עוד יש להוסיף, כי ביצועי המשכנתאות מבטאים שלב מתקדם ברכישת הדירה, שבו כבר נלקח הכסף מהבנק ומועבר למוכר, מה שיכול להסביר את העלייה בביקוש למשכנתאות, למרות שכיום ניכרת מגמת האטה בביקוש לדירות. כלומר, ביצועי המשכנתאות משקפים ביקוש (התחלת תהליך רכישת דירה) שהיה קיים לפני מספר חודשים ואף שנה קודם ולא בהכרח את המציאות כיום.

   

  סך ההלוואות שנלקחו במסלולי הריבית הלא צמודים הסתכם בכ-3.4 מיליארד שקל ובמסלולים צמודי המדד עמד הסכום על כ- 1.8 מיליארד שקל, כאשר סכום המשכנתא הממוצעת עמד על 676 אלף שקל.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים