שתף קטע נבחר

אסד כותש ליד גבול ישראל, רוסיה מצטרפת ללחימה

דיווחים: הרוסים הודיעו על קץ ההסכם לצמצום הלחימה, 45 אלף פליטים כבר ברחו לגבול ירדן. צבא סוריה השתלט על העיירה בוסרה אל-חריר - הישג שיקל עליו את ההתקדמות בדרך לכיבוש דרעא. "הצבא משליך חביות נפץ ממסוקים"

צבא אסד ממשיך להתקדם בדרום סוריה במסגרת המאמץ שלו לכבוש את העיר דרעא, העיר שבה פרצה ההתקוממות העממית נגד המשטר הסורי לפני יותר משבע שנים. היום (ג') נמסר כי צבא סוריה הצליח להשתלט על העיירה בוסרה אל-חריר ועל אזור לאג'ה הסמוך, וכעת הוא מתקדם דרומה.

 

בינתיים, צבא אסד מקבל חיזוק משמעותי - על פי דיווח ערבי רוסיה הודיעה שתם הסכם "האזורים הבטוחים" בדרום סוריה, דרעא וקוניייטרה, ובכך למעשה היא מציינת את כניסתה באופן רשמי לקרבות בדרעא. שלשום דיווחו גורמי אופוזיציה סוריים כי מטוסי קרב רוסיים תקפו בלילה לפחות 20 פעם את בוסרה אל-חריר, הממוקמת מזרחית לדרעא - לא רחוק מגבול רמת הגולן. זו הייתה התקיפה הרוסית ראשונה באזור מאז הסכם "האזורים הבטוחים" - שכעת כאמור הגיע לקצו.

 

 

צבא סוריה הפצצות אזור דרעא ()
הפצצות הצבא הסורי בדרעא ביממה האחרונה

צבא סוריה אזור דרעא לחימה הפצצות אחרי ההשתלטות על בוסרה אל חריר ()

צבא סוריה אזור דרעא לחימה הפצצות אחרי ההשתלטות על בוסרה אל חריר ()
חיילי צבא סוריה אחרי ההשתלטות על בוסרה אל-חריר

סוריה דרעא משבר הומניטארי הפצצות פליטים (צילום: רויטרס)
פליטים בורחים מאזור הלחימה(צילום: רויטרס)

השליטה בבוסרה אל-חריר חשובה לצבא סוריה משום שהיא מחלקת את אזור דרעא לשני חלקים ומונעת רצף גיאוגרפי שבו שולטים כוחות המורדים ואנשי ארגון ג'בהת א-נוסרה, שניהם אויבים של צבא אסד. ההשתלטות על האזור נותנת לצבא אסד יתרון גדול בלחימה.

 

היום מסר האו"ם כי לפחות 45 אלף בני אדם ברחו מאזור הקרבות בדרום-מערב סוריה ועושים את דרכם לעבר הגבול עם ירדן. "מספר הפליטים עלול להכפיל את עצמו עם התגברות האלימות", נמסר מהאו"ם. תוכנית המזון העולמית הודיעה כי חילקה מזון ל-30 אלף פליטים. משרד החוץ הירדני מסר שגבולות המדינה "יישארו סגורים", ושהאו"ם יכול לסייע לסורים שבורחים מבתיהם בדרום סוריה "בשטח המדינה שלהם".

סוריה דרעא משבר הומניטארי הפצצות פליטים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סוריה דרעא משבר הומניטארי הפצצות פליטים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סוריה הפצצות לחימה דרעא הדיא ילדה בת 5 נפצעה ()
הילדה הדיא בת ה-5, שנפצעה באזור הלחימה

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי מאז הלילה שבין ראשון לשני בוצעו יותר מ-34 הפצצות מהאוויר בדרעא ובכפרים הסמוכים לה. לפי הדיווחים, במסגרת ההפצצות השליכו מסוקים של צבא אסד יותר מ-20 חביות נפץ על אזורי הקרבות. לדברי המרכז, מאז יום ראשון נהרגו באזור דרעא כ-35 אזרחים בלתי מעורבים.

 

אתמול השליכו מסוקי אסד מעל היישובים באזור דרעא עלונים שבהם נכתב: "הצבא הסורי כאן כדי לשחרר אתכם מהגיהינום של הטרוריסטים. אל תפחדו מהם. צאו לרחובות, אל תסכימו לשמש להם מגן אנושי. האחים שלכם בצבא סוריה מקריבים את חייהם כדי לשחרר אתכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים