שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  העליון בארה"ב: צו המוסלמים של טראמפ חוקי
  סוף לסאגה? בית המשפט העליון העניק לטראמפ ניצחון כשקבע שהצו שאוסר על כניסת אזרחים מחמש מדיניות מוסלמיות חוקי

  בית המשפט העליון בארה"ב העניק אחר הצהריים (יום ג') לדונלד טראמפ את אחד הניצחונות הגדולים בתקופת כהונתו, ואישר את הצו שאוסר על כניסת אזרחים מחמש מדינות מוסלמיות.

   

  "זה ניצחון אדיר", בירך טראמפ. "ההחלטה הזו היא הצדקה נחרצת אחרי חודשים של תגובות היסטריות מהתקשורת והפוליטיקאים הדמוקרטים, שסירבו לעשות מה שנדרש כדי לשמור על הגבול שלנו ועל המדינה שלנו".

    

   

  דונלד טראמפ (צילום: AP)
  דונלד טראמפ. "ניצחון אדיר"(צילום: AP)
   

  דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  ההחלטה התקבלה ברוב של חמישה שופטים (שנחשבים שמרנים) מול ארבעה, והיא מסיימת לעת עתה את המאבק בבתי המשפט על השאלה אם מדובר במדיניות הגירה חוקית. כעת לנשיא ארה"ב יש הצדקה משפטית ליישם את הצו, אחרי שבתי משפט בערכאות נמוכות חסמו את הגרסה האחרונה של "צו המוסלמים" מחודש ספטמבר, כמו את שתי הגרסאות שקדמו לו.

   

  העליון קבע שמתנגדי הצו לא הצליחו להוכיח שהוא מפר את חוקי ההגירה או התיקון הראשון לחוקה האמריקנית שאוסר על אפליה, בין השאר על רקע דתי. נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס אמר שלנשיאי ארה"ב יש את הסמכות לפקח על ההגירה והיקפה.

  מפגינים נגד צו המוסלמים של טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מפגינים נגד צו המוסלמים של טראמפ(צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  את "צו המוסלמים" ליוותה מחאה גדולה בארה"ב ובעולם. טראמפ אמר שהמדיניות הזו הכרחית כדי להגן על ארה"ב מפיגועים איסלאמיסטיים. הצו הנוכחי שעליו הודיע הממשל בספטמבר אוסר על כניסה לארה"ב של רוב האזרחים מאיראן, לוב, סומליה, סוריה ותימן. עיראק וצ'אד, שהופיעו בגרסאות הקודמות, הוסרו מהרשימה.

   

  כבר בחודש דצמבר רמז בית המשפט העליון מה תהיה החלטתו הסופית, כשהשופטים אישרו לטראמפ ליישם את המדיניות השנויה במחלוקת, למרות שהמאבק המשפטי נמשך בערכאות נמוכות. מאז למעשה הצו בתוקף, והיום קיבל טראמפ את האישור המשפטי המלא ליישם אותו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים