שתף קטע נבחר

פרס ביטחון ישראל לפרויקט גילוי המנהרות: "כמעט מדע בדיוני"

הפרס היוקרתי ביותר במערכת הביטחון ניתן למערך שהוביל למפנה באיתור מנהרות הטרור ולפרויקט שהביא לסיכול מאות פיגועים. "בזכות המוחות כאן מנהרות התקיפה הפכו למנהרות קבורה", אמר ליברמן. הנשיא ריבלין: "חובה לגבש חלופה מדינית לעימות. על ההנהגה לוודא שאינה נתפסת לשאננות"

 

 

האנשים שהשיגו את פריצת הדרך שאפשרה לגלות את מנהרות הטרור קיבלו את הפרס היוקרתי ביותר במערכת הביטחון: נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי אדם, העניקו הערב (ג') בטקס בבית הנשיא בירושלים את פרס ביטחון ישראל עבור פרויקטים ופעילויות שתרמו לביטחון המדינה ולשמירה על עוצמתה ויתרונה האיכותי בשדה הקרב, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המבצעי.

 

בטקס, המתקיים זה שישה עשורים, הוענקו שלושה פרסים לפרויקטים ביטחוניים פורצי דרך. אחד הפרסים הוענק עבור פרויקט גילוי המנהרות, שהובילו אנשי מפא"ת במשרד הביטחון בשיתוף עם זרוע היבשה ועוצבת שועלי האש בצה"ל, אלביט, רפאל ומשרד ראש הממשלה.

 

בהודעת משרד הביטחון נאמר כי "מדובר במערך שאין דומה לו בעולם ושהוביל למפנה במערכה לסיכול איום המנהרות. המערך מומש בשילוב גופים רבים, במיקוד טכנו-מבצעי הדוק ובדבקות מרשימה במטרה וכולל פריצות דרך טכנולוגיות במספר פרויקטים יצירתיים". את הפרס על הפיתוח לטיפול באיום המנהרות קיבל מפקד אוגדת עזה תא"ל יהודה פוקס, שהוביל את פיתוח הפרויקט לצד יתר השותפים.

תקיפה רחבה צה
מנהרת טרור(צילום: דובר צה"ל)

פרס אחר הוענק לפרויקט שמספק מענה ראשון מסוגו נגד איום מרכזי על מדינת ישראל. הפרויקט, לפי משרד הביטחון, "מגלם בתוכו חדשנות טכנולוגית ותעוזה מבצעית יוצאת דופן ויש לו תרומה אסטרטגית משמעותית וייחודית לביטחון המדינה".

 

פרס נוסף הוענק לפרויקט שהשפיע באופן דרמטי על המציאות הביטחונית, לרבות סיכול מאות פיגועים. במשרד הביטחון אמרו כי "הפרויקט מגלם בתוכו פיתוח תפיסה חדשנית החותרת להשגת עליונות מודיעינית ומיצוי הפוטנציאל המגולם בעידן הדיגיטלי, שילוביות ארגונית מרשימה והישגים טכנולוגיים ייחודיים בתחומי ה-BIG DATA".

 

הגופים שזכו בפרס ביטחון ישראל, הנחשב לפרס היוקרתי ביותר במערכת הביטחון, הם אגף המודיעין בצה"ל (מערך המבצעים המיוחדים, יחידת האיסוף המרכזית, היחידה הסגולה והזירה הטכנולוגית בחטיבת המחקר), יחידת המודיעין של פיקוד המרכז, יחידת מצפ"ן באגף התקשוב, מפא"ת, משרד ראש הממשלה ומפעל מל"מ בתעשיה האווירית.

נטרול מנהרת טרור מעבר ארז על ידי כוחות צה
מנהרת שהופצצה(צילום: דובר צה"ל)
 

הנשיא ריבלין אמר בנאומו: "בהענקת הפרס הזה מבטאת מערכת הביטחון את אמונתה המוצקה בעליונותו של הגורם האנושי. המערכות והצוותים שזכו השנה הם עדות חיה לתמורות האדירות שחלו במפת האתגרים הביטחוניים העומדים לנגד ישראל. בראש ובראשונה אנו מתמודדים עם האיום האיראני, הרחוק והקרוב, אך במקביל נוצרות זירות לחימה חדשות - טרור הבודדים, סייבר, המלחמה התת קרקעית ואתגר ניהול החיכוך המתמשך והיומיומי עם אוכלוסייה אזרחית פלסטינית. על מנת להעניק לזירות האיומים החדשות מענה הולם רעננו את תורת הלחימה, הגדרנו מחדש את יעדי הפעולה, עדכנו את אופן פריסת הכוחות, ומעל לכל - פיחתנו מערכות מעולות".

 

ריבלין הדגיש, לצד זאת, כי "במוכנות שכזו, טובה ככל שתהיה, אין די. על מנת למנוע את המלחמה הבאה חובה עלינו לגבש אסטרטגיה שתשכיל לייצר חלופה מדינית לעימות. מאז ומתמיד כוחה של מדינת ישראל היה בהכרה הברורה של ראשיה כי עלינו לצעוד תמיד צעד אחד לפני האויב. על ההנהגה הישראלית לוודא כל העת כי איננו נתפסים לשאננות".

 

שר הביטחון ליברמן אמר כי "הזוכים השנה בפרס ביטחון ישראל שינו באופן דרמטי את המציאות הביטחונית במדינת ישראל. פרויקט גילוי המנהרות מבוסס על טכנולוגיה יחידה מסוגה בעולם, שהיא כמעט מדע בדיוני. בזכות המוחות שיושבים כאן, במפא"ת, בצה"ל ובתעשיות, לקחנו לחמאס את הנשק האסטרטגי שלו, שבו השקיע את רוב תקציב ההתעצמות שלו, מאות מיליוני דולרים. מנהרות התקיפה הפכו למנהרות קבורה. לא פחות מדהימה היא המערכת הטכנולוגית שסייעה בסיכול מאות פיגועי טרור. אפשר לומר באחריות שאזרחים רבים חבים לכם את חייהם".

 

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אודי אדם: "צרכיה הביטחוניים של מדינת ישראל מציבים בפני מערכת הביטחון כולה אתגרים ייחודיים - לא רק לבנות בניין חדש, אלא להמציא כל פעם את חומרי הבנייה שעדיין אינם קיימים. פיתוחים אלה מקנים לצה"ל את היתרון הטכנולוגי והמבצעי שלו, והופכים את חייה של מדינה שלמה לבטוחים יותר. בזכותכם - קבוצת האיכות של מערכת הביטחון - מדינת ישראל היא מעצמת-על בתחום הטכנולוגי-הביטחוני. עם זאת, עיניכם אינן נשואות אל התהילה, ואתם פועלים כל השנים בידיעה כי שמותיכם והישגיכם לא יזכו לחשיפה פומבית".

 

תא"ל ניר חלמיש, ראש מו"פ, אמר: "פעמים רבות אני נפגש עם עמיתים ונשאל מה סוד הקסם שלנו. איך אנו מצליחים במקומות שבהם אחרים לא מצליחים. הזוכים מגלמים גם את הסוד וגם את הקסם. הסוד טמון ביכולת שלנו ליזום. היזמות היא הבסיס לרעיון הקמת מדינת ישראל. בעידן הסטארט-אפים עם ההצעות המפתות, האנשים שלנו בוחרים להמשיך לפעול בתוך מערכת הביטחון כדי לפתח את הטכנולוגיה שוברת השיוויון מול האויבים שלנו. זו הציונות האמיתית של 2018. הדור לא הולך ופוחת, אלא הולך ומתעצם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנהרה שהתגלתה בגבול עזה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים