שתף קטע נבחר

היועצת המשפטית של משרד רה"מ: "כשלא אישרתי בקשות נתקלתי ביחס עוין של נתניהו"

בעדותה במשטרה טענה שלומית פרגו-ברנע כי משפחת נתניהו העבירה לעיתים תכופות בקשות לתיקונים ורכישות במעון הפרטי בהיקפים כספיים משמעותיים: "נדרשתי להתמודד עם ניסיונות להערים על הנוהל. בתקופת אולמרט הבקשות היו מצומצמות לאין שיעור לעומת תקופת נתניהו". משפחת נתניהו: "נהגנו כחוק"

 

בנימין נתניהו שלומית פרגו ברנע (צילום: מארק ישראל סלם)
בנימין נתניהו ושלומית פרגו-ברנע(צילום: מארק ישראל סלם)

עורכת הדין שלומית פרגו-ברנע, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, העידה במשטרה בפרשת המעונות וסיפרה כי משפחת נתניהו העבירה בקשות לעיתים תכופות לתיקונים ורכישות במעון הפרטי בהיקפים כספיים משמעותיים, לדבריה. כך נחשף אתמול (ג') בחדשות 2.

 

בעדותה סיפרה פרגו-ברנע כי למשל בתקופתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, החזיקה משפחתו דירה פרטית בתל אביב וכמעט ולא היו זכורות לי בקשות בנוגע לדירה הפרטית. "היקף הבקשות, מידת הדחיפות ומהות הבקשות בתקופת אולמרט היו מצומצמות לאין שיעור לעומת הבקשות והדרישות של משפחת נתניהו", אמרה היועצת המשפטית במשטרה.

 

פרגו-ברנע סיפרה עוד בעדותה כי "כשהשבתי בשלילה לאולמרט לא נתקלתי ביחס עוין כתוצאה מכך. כאשר הייתה הצטברות של תשובות שליליות ולאישור הוצאות שהועברו ממשפחת נתניהו, היו מי מגורמי המשרד שהזין את משפחת נתניהו במחשבה שאני לא מאשרת בקשות שונות, ונתקלתי ביחס עוין לעיתים מצד ראש הממשלה".

 

עוד סיפרה כי "נדרשתי להתמודד עם ניסיונות להערים על הנוהל, ועם הצורך לבקרה מתמדת באשר לנכונות הטענות והבקשות, כאשר תשובות שליליות הובילו ליחס עוין כאל מי שלא משתפת פעולה. זה נועד לרכישות במעון הפרטי כגון: תיקון תריסים, תיקון נזילות, איטום, תיקון שביל. מספר הבקשות לאורך כל השנים הוא עצום. אפשר לראות בפרוטוקולים השונים של ועדת השלושה, ובהמשך בישיבות שונות בלשכה... ונדמה לי שיש בקשות רבות נוספות שכלל לא הגיעו אליי".

 

חוקר: "אמרת 'נדרשתי להתמודד עם ניסיונות להערים על הנוהל', למה כוונתך?".

פרגו-ברנע: "כאשר תיקון ליקויים שונים הוצג כתחזוקה למרות שהדבר מהווה השבחה, כאשר מצביעים על צורך דחוף בתיקון מיידי למרות שהצורך הזה לא קיים,

דוגמת צ'ילר (מזגן גינה) חדש למעון הפרטי, שנאמר לי ע"י איל גבאי (מנכ"ל משרד ראש הממשלה בעבר), ש"המכשיר שובק". עלות צ'ילר באותה תקופה עמדה על 120-70 אלף שקלים. הצ'ילר עובד עד היום. אגב אני מקווה שהצ'ילר ימשיך לשרת נאמנה עוד שנים רבות את משפחת נתניהו...".

 

בהמשך עדותה אמרה פרגו-ברנע כי התבקשה על-ידי גבאי לאשר הוצאה על תיקון נזילה בהתאם להצעת מחיר. "ההצעה נשאה תאריך פקס של כמה חודשים, קודם כניסתו של ראש הממשלה לתפקידו, וסימון V ליד חלק מהעבודות. אמרתי לאייל (גבאי) שלפני שאני מאשרת, יש להסביר מדוע ההצעה נושאת תאריך של חצי שנה קודם, ומה משמעויות סימני ה-V, האם זה אומר שהעבודה כבר בוצעה? הצעתי לאייל שראש הממשלה ימשוך את הבקשה. ראש הממשלה אכן משך את הבקשה, ייתכן שההצעה הוגשה אלי בטעות...".

בית ראש הממשלה בקיסריה (שאול גולן,  "ידיעות אחרונות"   ) (שאול גולן,
בית ראש הממשלה בקיסריה(שאול גולן, "ידיעות אחרונות" )

חוקר: "העדת שפנה אלייך מישהו... שביקש לא למסור את שמו ומסר שהמשרד מעסיק את החשמלאי אבי פחימה שמשפחת נתניהו נהגה לעבוד איתו בבית בקיסריה, למרות החלטת 'ועדת השלושה'. שהוא חבר מרכז הליכוד ואירח את משפחת נתניהו בחגיגות המימונה. בעקבות דברים אלו פתחת בבדיקה. מתוכן השיחה בינך לבין ניר חפץ עולה כי אותו עובד הוא ניר חפץ. תאשרי את הדברים".

פרגו-ברנע: "מאשרת".

 

היא סיפרה עוד כי "אין לי סמכות לקבוע איזה סמכויות המנכ"ל יפקיד בידיו של הסמנכ"ל (סיידוף). הניסיון שלי להגיד למנכ"ל שעזרא סיידוף סרח בסיפור החשמלאי - נתקל בהתנגדות נחרצת מצידו".

 

 

חפץ לפרגו-ברנע: "כולם ייחקרו וגם את"

בתוך כך, בחדשות 10 פרסמו אתמול תמלול הקלטה נוסף של שיחה בין יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו ניר חפץ, שהפך לעד מדינה, לפרגו-ברנע. מוקד השיחה נסוב על העסקת פחימה ובדגש על יום כיפור, מקרה שהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט החליט שאין די ראיות להוכיח שאופן העסקתו הפגום לכאורה היה בידיעתה של רעיית רה"מ, שרה נתניהו.

 

השניים דיברו על הסכומים המופקעים שהצטברו בין ספטמבר לנובמבר 2009 בגין העסקתו של פחימה. פרגו-ברנע העלתה בפני חפץ את החשש שיש פה עבירה פלילית ושמדובר בדיווחים פיקטיביים בשל העובדה שאחד הביקורים היה רשום ביום כיפור.

 

פרגו-ברנע: "למה לקח כל כך הרבה זמן לייצר אותה (את רשימת הביקורים של פחימה במעון בקיסריה) ושהרשימה אחרי שלושה חודשים לא נעשתה בדרך פיקטיבית.. כולל סופי שבוע".

ניר חפץ: "תגידי לי".

פרגו: "כולל יום כיפור".

החשמלאי פחימה, שרה נתניהו ועזרא סיידוף (צילום: AP, עמית שאבי) (צילום: AP, עמית שאבי)
החשמלאי פחימה, שרה נתניהו ועזרא סיידוף(צילום: AP, עמית שאבי)

בשלב הזה מציע חפץ כיצד לבדוק את הסיפור. "יש מצלמות אבטחה. את רואה ביום כיפור מי נכנס ומי לא". פרגו-ברנע משיבה לו: "מצוין. יש לך מוח יצירתי". 

 

חפץ ופרגו-ברנע מנסים להבין את סיבת ההתקשרות דווקא עם פחימה. "אני אגיד לך יותר מזה, אני חושבת שהסיבה היא כן לשלם כסף ואני חושבת שהיא פשוט לא נותנת לעובדים של משרד רה"מ להיכנס לבית (בקיסריה בסופ"ש)", אמרה פרגו-ברנע.

 

בחקירתו אומר סיידוף כי ההוראה להעסיק את פחימה הגיעה מהגברת נתניהו, שלדבריו אמרה לו לעשות הכול כדי שפחימה הוא זה שיעבוד בבית בקיסריה.

חפץ: "כולם ייחקרו ואת תיחקרי, את כל הזמן חייבת לעשות הכול כדי שיהיה מנהל תקין. את חייבת להעביר ליועמ"ש. היועץ יודע?".

פרג-ברנע: "כן".

חפץ: "גמרנו".

 

לפי הדיווח בערוץ 10, הקלטה זו הביאה לזימונה של היועצת המשפטית במשרד רה"מ לעדות במשטרה.  

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "מסע ההכפשות היומי נגד ראש הממשלה ורעייתו לא מנע ולא ימנע ממנו להמשיך ולעשות את הדברים החשובים למדינה בביטחון ובכל תחום אחר. מעולם לא גולגל שום תשלום פרטי של משפחת נתניהו על המדינה. לא ניקח חלק בפסטיבל ההדלפות השיטתי שלכם ולא נגיב לכל פרסום מסולף, מגמתי ושקרי שאתם מציגים. משפחת נתניהו תמיד נהגה כחוק".


פורסם לראשונה 26/06/2018 21:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, רויטרס
פרגו-ברנע ונתניהו
צילום: אוהד צויגנברג, רויטרס
מומלצים