שתף קטע נבחר

מהפכת שיעורי הבית יוצאת לדרך

"שיעורי בית בעיקר מלמדים את הילדים לא ליהנות מהלימודים. הם עושים כי חייבים, לא כי הם רוצים. הגיע הזמן למצוא דרכים יותר יצירתיות לתרגל וללמוד אחרת". ד"ר אייל דורון מנצל את סוף שנת הלימודים כדי ליזום שינוי

 

 

המון חוקרים, הרבה מחקרים, כבר הוכיחו: לשיעורי בית אין השפעה על הישגים בלימודים. לא בבית הספר היסודי, וגם בקושי בחטיבת הביניים. מדד עולמי חשוב בשם "טימס", למשל, הוכיח שמדינות שמקבלות ציונים יותר גבוהים במדעים ובמתמטיקה עושות פחות שיעורי-בית בהשוואה למדינות שמקבלות ציונים יותר נמוכים, ויש בהן הרבה יותר שיעורי בית.

 

קראו עוד:

ההורים שמכינים שיעורי בית במקום הילדים

הורים, הפסיקו לברר על שיעורי בית בוואטסאפ

הקרב על שיעורי הבית

 

ברור שצריך לתרגל, ברור שצריך להתאמן, אבל השאלה היא איך. בכל ביקור בסופרמרקט אפשר לתרגל חשבון. על ידי כתיבת מכתב תודה למישהו שעזר לך אפשר לתרגל עברית. כל קנייה של פיצה היא הזדמנות לתרגל שברים, על ידי חלוקה של הפיצה בדרך חדשה ומקורית - שתי שישיות פיצה זיתים ומשולש ורבע פטריות.

 

שיעורי בית אפילו מגדילים את הפער בין שכבות באוכלוסיה. מה עם ילדים שחוזרים הביתה ואין הורים שיכולים לשבת איתם? וגם מה הרעיון שכולם ממלאים את אותם עמודים כמו רובוטים? קוראים מעמוד 70 עד עמוד 77? זה שוחק, זה משעמם, זה גורם למריבות בין הורים לילדים.

 

 

כמה פעמים נשמעו בבית שלכם השאלות: "קיבלת שיעורי בית?" "עשית שיעורי בית?" ואז נשמע בתגובה איזה מלמול לא מרוצה? כמה פעמים בסוף אתם, ההורים, התיישבתם לעשות את השיעורים? לי הסבירו ששיעורי בית מלמדים את הילדים שלנו להפנים הרגלי למידה. הרגלי למידה של מי התכוונתם, של אימא, אבא או של הילד?

 

אבל העניין המרכזי הוא כזה: שיעורי בית בעיקר מלמדים את הילדים לא ליהנות מהלימודים. הם עושים כי חייבים, לא כי הם רוצים. הגיע הזמן לחשוב ולמצוא דרכים יותר יצירתיות לתרגל וללמוד אחרת. יש עוד סיכוי שהילדים יגלו למה הם באמת מתחברים, עוד הזדמנות לתת להם יותר בחירה חופשית ולטפח את הסקרנות שלהם.

 

איך עושים את כל המהפכה הזאת? שואלים מורים בשטח, ויש מסתבר המון רעיונות. אנחנו מחפשים מורות ומורים למתמטיקה, אנגלית, מדעים ושפה - כל מי שיש לו רעיון יצירתי איך ללמד אחרת ועושה את זה כבר שנים. כל רעיון כזה מתועד ונשלח הלאה.

 

תפסיקו לעשות שיעורי בית. תתחילו לתרגל. שלא תטעו: אני לא נגד המורים, לא נגד המנהלים, לא נגד בתי הספר. להפך. מורות, מורים, מנהלות, מנהלים, הורים וילדים - כולם צריכים לחשוב על זה יחד. והמטרה היא אחת: מהפכה. מהפכה קטנה-גדולה.

 

ד"ר אייל דורון חוקר ומפתח חשיבה יצירתית, עוסק בהתנדבות ביוזמה למציאת חלופות לשיעורי הבית

 

יש לכם רעיון מקורי להחלפת שיעורי הבית? כתבו לנו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
בכל ביקור בסופרמרקט אפשר לתרגל חשבון
צילום: טל שחר
מומלצים