שתף קטע נבחר

מספר הנבחנים ב-5 יחידות במתמטיקה הוכפל בתוך ארבע שנים

שר החינוך דיווח שלבגרות הקיץ בחודש שעבר ניגשו 18,050 תלמידים, וייחס את העלייה לתוכנית המעודדת לימוד ל-5 יחידות. הציון הממוצע נשאר דומה: 83. בנט: "יצרנו את התשתית להמשך אומת הסטארט-אפ"

 

 

מספר התלמידים שניגשו הקיץ לבחינת הבגרות ב-5 במתמטיקה הוכפל בתוך ארבע שנים והוא גבוה ב-1,965 בהשוואה לאשתקד. כך אמר הבוקר (יום ד') שר החינוך נפתלי בנט במסיבת עיתונאים במשרד החינוך בתל אביב: "לפני שלוש שנים התכנסנו כדי להוציא לדרך את התוכנית הלאומית לקידום המתמטיקה, 'לתת חמש'. הנשיא לשעבר שמעון פרס התגייס למשימה בכל כוחו. אין לי ספק שאם הנשיא פרס היה עמנו היום הוא היה נרגש ונפעם נוכח התוצאות שנציג בעוד כמה דקות", אמר.

בנט מפרסם את  נתוני הבגרות במתמטיקה של שנת 2018 (צילום: בראל אפרים)
מסיבת העיתונאים של נפתלי בנט, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

את הנתונים, הנוגעים לבגרות הקיץ שהתקיימה בחודש שעבר, הציג השר על רקע התוכנית הלאומית שיזם, "לתת חמש", שמטרתה לחזק את לימודי המתמטיקה ולהעלות את מספר התלמידים ברמה של חמש יחידות. על פי הנתונים שהציג, 18,050 תלמידים ניגשו השנה לבגרות ברמה של 5 יחידות, לעומת 16,085 אשתקד. עם זאת, לא חל שינוי בממוצע הציונים בהשוואה לשנה שעברה, שעמד על 83.

מספר הנבחנים ברמת 5 יחידות לאורך השנים בכיתות י

בחינת בגרות (צילום: אלעד גרשגורן)
ארכיון(צילום: אלעד גרשגורן)
 

מהנתונים שהציג בנט עולה שב-2014 ניגשו 9,718 תלמידים בלבד לבחינת הבגרות בחמש יחידות. על פי משרד החינוך, מה שהביא לגידול במספר הנבחנים הם שיעורים פרטיים ברשת ובקבוצות הוואטסאפ, הקצאה של שעות לימוד נוספות, חונכות וירטואלית, התמקצעות המורים והמרתונים לקראת הבגרויות.

 

בנט: "זהו המהלך החברתי המשמעותי ביותר שקורה בישראל בעשור האחרון. אנחנו נותנים כלים לילד, למשפחתו לאחיו ולאחיותיו. אנחנו מחזירים את תחושת המסוגלות לחילונים ודתיים, יהודים וערבים - בכל מדינת ישראל".

 

מרב המאמצים לקראת הבגרות התמקדו בתלמידי 5 יחידות, בשעה שתלמידי 4 יחידות ובעיקר 3 יחידות זכו לפחות תגבורים והכנה פרטנית. לאחרונה עלו תלונות של תלמידים שסיפרו על הלחץ שמופעל עליהם בבתי הספר ללמוד 5 יחידות, גם כאשר הדבר היווה עבורם קושי רב.  

השר בנט הציג כמה מהצעדים המתוכננים לשנת הלימודים הבאה במטרה לחזק את לימודי המתמטיקה, בהם הקמת מכון לאומי למורים מובילים בתחומי המדעים ותוספת של שעתיים בשבוע ללימוד מתמטיקה בשבוע בכיתות ט'.

 

"כשיצאנו לדרך עם התוכנית 'לתת חמש' הצבנו יעד ברור - הכפלת מספר הלומדים ב-5 יחידות מתמטיקה תוך ארבע שנים", אמר השר בנט. "בחלוף שלוש שנים בלבד, המספרים מדברים בעד עצמם: הבטחנו - וקיימנו. השינוי הוא בלתי נתפס. למעשה יצרנו את התשתית להמשך קיומה של אומת הסטארט אפ בשנים הבאות".

 

במשרד החינוך החליטו על שורה של צעדים גם במסגרת חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים על מנת לחזק את לימודי המתמטיקה, ובהם כאמור תוספת שעות והסמכת המורים, אולם בשלב זה מדובר על מספר קטן יחסית ובשנה הבאה יוכשרו 90 מורים.

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "נמשיך לקדם את התוכנית הלאומית במתמטיקה, לפתוח עוד מגמות ולהכשיר עוד מורים, ולעשות הכול כדי לאפשר לכל תלמיד בישראל להאמין בעצמו ולמצות את יכולתו – ולא משנה איפה הוא גר".

 

מנכ"ל קרן טראמפ, אלי הורביץ: "אסור לנו לנוח על זרי הדפנה. דווקא עכשיו, כשהשינוי המדהים הזה מתרחש לנגד עינינו, התפקיד שלנו הוא להסתכל באחריות אל העתיד. לכן, אנחנו נערכים יחד להשקעות גדולות במורים למתמטיקה ומדעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
השר בנט במסיבת העיתונאים, הבוקר
צילום: בראל אפרים
מומלצים