שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התחדשות עירונית בשרון מעלה הילוך - העיר הבאה בתור
  העיר הירוקה מתחדשת: מאפייניה של מערכת הדיור הוותיקה במרכז העיר כפר סבא הולמים את התנאים לתהליכי התחדשות עירונית - מגמה שעשויה גם להגדיל את היצע הדיור לזוגות צעירים ומשפחות ולהביא לירידת מחירים. יצאנו לבחון פרויקט חיזוק מבנים ותוספות בעיר, ולבחון מקרוב את ההתחדשות שלה

  בשיתוף מרכז הנדל"ן

   

   

  פנינה ירוקה וותיקה בשרון

  קרוב ל-100 אלף תושבים חיים כיום בעיר הכפרית, שנחשבת לאחת מחלוצות היישובים היהודיים באזור השרון. הקרבה למרכז הארץ ולנתיבי תחבורה ראשיים, אזורי התעסוקה והמסחר הסובבים אותה, החינוך והשטחים הירוקים בעיר - כל אלה הופכים את כפר סבא לאחת הערים המבוקשות ביותר במרכז הארץ עבור זוגות צעירים ומשפחות. לעומת הרוח הצעירה שנושבת אל מרכז העיר בשנים האחרונות, הנדל"ן למגורים הקיים נחשב מיושן ובאיכות בנייה ירודה. "ברוב אזור השרון הבניינים הם בניינים מאוד ישנים – מרביתם נבנו בשנות ה-60 וה-70", אומר דוד זהבי, מנכ"ל אורבן נדל"ן. המחסור בשטחים לבנייה במרכז העיר והמבנים העתיקים מותירים לשיטתו של זהבי מוצא אחד. "לרוב המבנים הישנים במרכז העיר הם בעלי ארבע קומות על עמודים ללא דירות גג. התנאים במרכז העיר מאוד מתאימים לתהליכי התחדשות עירונית, ולמעשה אפשר לומר שזהו הפתרון היחיד הקיים כיום כדי לבנות דירות חדשות במרכזי הערים", הוא מספר.
   
  כפר סבא (צילום: shutterstock)
  התחדשות עירונית: הפתרון לבנייה ישנה במרכז העיר(צילום: shutterstock)
   

  מחירי הדיור בשרון - לאן?

  עליית מחירי הנדל"ן בעשור האחרון באזור השרון הכפרי זהה למגמה הארצית הכללית – בשנת 2008 נמכרו דירות 4 חדרים בכפר סבא במחיר ממוצע של 1.076 מיליון שקלים, ואילו במאי האחרון, כעשור מאוחר יותר, נסקו מחירי דירות 4 חדרים בעיר לשני מיליון שקלים, לפי אתר מדלן. "מחירי הדיור בכפר סבא עלו בצורה ניכרת ואף הכפילו את עצמם בעשור האחרון", אומר שמאי המקרקעין אריה קמיל. על השאלה אם המגמה צפויה להשתנות משיב קמיל: "מגמת המחירים עלתה כמו שעלה כל השוק, כרגע כמו כל השוק גם כפר סבא נמצאת בסוג של קיפאון. אין ספק שהתחדשות עירונית היא פתרון להגדלת היצע הדירות והוזלת המחירים במרכז הארץ. הסיבות לכך הן שמערכת הדיור העירונית הוותיקה משנות החמישים כבר מיצתה את עצמה, וצריך לייצר דיור חדש במקומה, לחזק את הבניינים הקיימים ולייצר היצע דיור במרכזי הערים שיש בהן כבר שירותים ויש בהן כבר את התשתיות, דבר שהוא נכון עבור מדינת ישראל", מוסיף קמיל.

   

   

  "מערכת הדיור העירונית של שנות החמישים מציתה את עצמה" (צילום: ירון שרון) (צילום: ירון שרון)
  "מערכת הדיור העירונית של שנות החמישים מציתה את עצמה"(צילום: ירון שרון)

   

  התחדשות עירונית בכפר

   "שטחים פנויים לא קיימים בכפר סבא למעט בצפון העיר, וגם הם מוגבלים", מתאר זהבי, שמבצע בימים אלה פרויקט התחדשות עירונית בעיר. זהבי מבחין כי דווקא האוכלוסייה בעיר כמהה לתהליכי התחדשות: "במרכז העיר משתוקקים לחיות זוגות צעירים ומשפחות, ולחתך אוכלוסייה זה אין כמעט אפשרות לרכוש דירות חדשות כדי להגיע לכאן ולהמשיך דור שני ושלישי של תושבי מרכז העיר. יש המון מבנים בעיר שמתאימים להתחדשות העירונית, לתוספת קומות או הריסה ובנייה, והתושבים בשלים לכך. הפתרון היחיד כדי לקלוט את כל התושבים שמעוניינים לגור בעיר הוא התחדשות עירונית – שיפוץ מבנים ותשתיות ושדרוג של מבנים", ממשיך זהבי.

   

  כפר סבא (צילום: ירון שרון )
  סנוניות ראשונות של התחדשות - מנופים ברחבי העיר(צילום: ירון שרון )

   

  בניגוד לשכנתה ממערב רעננה, כפר סבא לא הייתה מחלוצות מגמת ההתחדשות העירונית באזור אלא נכנסה לתמונה מאוחר יותר. תוכנית המתאר הכוללנית של העיר שהופקדה לפני יותר משנה ("כפר-סבא 2035"), לאחר 46 שנים מיום אישורה של תוכנית המתאר הקודמת, שופכת אור גם על תחום ההתחדשות העירונית. התוכנית, שעוררה גל תגובות נזעם מצד תושבי העיר והסביבה, מוסיפה 16 אלף יחידות דיור – חלקן על ידי ביצוע של תהליכי התחדשות עירונית במרכז העיר. "שיפוץ מבנים ותשתיות ושדרוג של מבנים משליך על המבנים בסביבה שאינם משופצים. התופעה יוצרת דיסוננס, איזושהי אי-התאמה, ואנשים מבקשים לשפץ אחר כך גם את הדירות שלהם. ישנה תגובת שרשרת, אנשים רואים שבניין מסוים השתדרג והשתקם ויש לו מעלית חדשה, ממ"ד ושיפוץ של החניה, ולפתע אחרים גם רוצים. המגמה מייצרת גל של שיפוצים בסביבה, ואנחנו רואים את השלטים הולכים וקמים זה ליד זה", מתאר קמיל את העתיד לבוא.  

   

  כפר סבא (צילום: ירון שרון )
  מוטב מאוחר מאשר אף פעם - כפ"ס נכנסת לתהליכי התחדשות(צילום: ירון שרון )

  בשיתוף מרכז הנדל"ן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון שרון
  התחדשות עירונית בכפר סבא
  צילום: ירון שרון
  צילום: אסף פינצ'וק
  דוד זהבי, מנכ"ל אורבן נדל"ן
  צילום: אסף פינצ'וק
  מומלצים