שתף קטע נבחר

קבוצת כדורגל נעלמה במערה: מה הסיכוי לשרוד?

בתאילנד לא מאבדים את התקווה למצוא בחיים את 12 הכדורגלנים הצעירים ועוזר המאמן שלהם שנכנסו ביום שבת למערה בצ'יאנג ראי ולא שבו. גשם כבד הציף את המערה, וצוותי החילוץ נערכים לקדוח בה כדי ליצור פיר ולהשתחל פנימה. חיליק מגנוס מאמין: "הסיכויים שיינצלו טובים"

 

 

בתאילנד נמשכים זה היום החמישי ברציפות המאמצים לאתר קבוצת כדורגל הכוללת 12 תלמידי בית ספר ועוזר מאמן, שנעלמה במערה שהוצפה בסוף השבוע. אתמול (ד') הודיע שר הפנים של תאילנד כי צוותי החילוץ וההצלה מתכוונים לקדוח בקיר במערה, בניסיון ליצור פיר שדרכו אולי אפשר יהיה להיכנס לעומקה ולברר מה עלה בגורל הקבוצה. גשם כבד מקשה את מאמצי החילוץ.

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: EPA)
בכניסה למערה שבה נעלמו הנערים בתאילנד(צילום: EPA)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AP)
(צילום: AP)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AP)
(צילום: AP)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הילדים, בני 16-11, ועוזר המאמן שלהם, בן 25, נעדרים מאז יום שבת. הם יצאו לאימון בשטח ואז החליטו לתור את מערכת המערות ת'אם לואנג, אף שידוע כי היא מועדת להצפות בתקופה הגשומה של השנה.

 

מתנדבים וצוותים מטעם צבא תאילנד נשלחו למתחם המערות השוכן מתחת להר במחוז צ'יאנג ראי שבצפון המדינה. האורך הכולל של מערכת המערות הוא כעשרה קילומטרים.

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AP)
מפת המערה המסועפת(צילום: AP)

"מחר נוכל לקדוח בהר, אבל לא נקדח עמוק מדי", אמר אתמול שר הפנים אנופונג פאוצ'ינדה לכתבים בבנגקוק. "נקדח רק עד שניצור פיר כזה שאנשים יוכלו לעבור דרכו. אנחנו מנסים למצוא את הילדים בכל דרך אפשרית".

 

קרובי משפחה וחברים מודאגים התאספו בפתח המערה, וצוותי החילוץ נראו שואבים מים בניסיון להוריד את המפלס, אבל גשם בלתי פוסק מקשה עליהם להתקדם. "המים הם האתגר הגדול ביותר", אמר הקצין קרסדה וונפום מצבא תאילנד. "יש הרבה הריסות וחול שנתקע כששואבים את המים". גם האוויר הדליל במערה מקשה.

 

ככל הידוע, לפני שיצאו למערה לקחו איתם הילדים פנסים ומעט מזון. מאז יום שבת בערב איש לא שמע מהם, והרמזים היחדים שהמחלצים מצאו היו העקבות שהותירו הילדים וסימני ידיהם בבוץ בכניסה למערה.

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: AP)
(צילום: AP)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AFP)
נשים מתפללות לשלום הנעדרים, מחוץ למערה(צילום: AFP)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: רויטרס )
(צילום: רויטרס )

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התקשורת בתאילנד עוסקת ללא הרף בחיפושים אחריהם. "אני בטוח שהם עדיין בחיים", אמר ראש הממשלה פראיות צ'אן-אוצ'ה לכתבים.

 

ורן אנסוורת', חוקר מערות בריטי המתגורר בצ'יאנג ראי, הצטרף לחיפושים ומעיד כי מים רבים מחלחלים למערה משני כיוונים. שלושה צוללנים מחו"ל צפויים להגיע היום לתאילנד ולהצטרף לחיפושים. נוסף על כך, תאילנד ביקשה מארה"ב שתעביר לה ציוד מיוחד לאיתור ניצולים.

 

נופרט קנטוונג, המאמן הראשי של קבוצת הילדים, שלא הצטרף אליהם לאימון של שבת, העיד כי הילדים כבר ביקרו במערכת המערות הזו כמה פעמים. הוא אמר כי הוא מאמין שהילדים יישארו יחד ויהיו חזקים: "הם לא ינטשו זה את זה".

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הנערים הם לא הראשונים שנלכדים במערה. בעבר חולצו ממנה תיירים שנלכדו בה בימי שיטפונות עזים. הם חולצו רק כעבור כמה ימים, כשמפלס המים ירד.

 

חיליק מגנוס, מייסד חברת החילוץ MAGNUS, הסביר אתמול באולפן ynet כי למרות התנאים הקשים – סיכוייהם של הלכודים להיחלץ מהמערה טובים: "קודם כל יודעים איפה הם, זה כבר מוצלח. עכשיו ישנה משוואה קשה מאוד: השאלה אם יצליחו להגיע אליהם בפרק זמן סביר, לפני שיתרחשו אצלם כל מיני שינויים – היעדר חמצן, היעדר מזון, היעדר מים. על כל פנים, אלה לא מערות שמוצפות עד תומן, כך שהישרדות היא דבר אפשרי".


פורסם לראשונה 27/06/2018 14:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אנשי החילוץ בכניסה למערה החסומה
צילום: EPA
מומלצים