שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנהיגים יהודים: "כ-40% מצעירי גרמניה לא יודעים מה זה אושוויץ"
  כ-60 מנכ"לי קהילות יהודיות מ-50 מדינות בעולם השתתפו בכנס של הקונגרס היהודי העולמי שהתקיים בישראל. לדבריהם, המתבססים על סקרים, 20 אחוז מההונגרים מחזיקים בדעות אנטישמיות חזקות. "אנחנו צריכים לעבוד מלמטה, בבתי הספר, עם צעירים", אמר אחד המנהיגים

   

  חילולי מצבות קברי אחים ואנדרטאות שואה ()
  חילול קברי אחים ואנדרטאות שואה באוקראינה

  יותר מ -40% מהצעירים הגרמנים לא יודעים מה זה אושוויץ; 20 אחוז מההונגרים מחזיקים בעמדות אנטישמיות. כך סיפרו מנהיגים יהודים בכנס של הקונגרס היהודי העולמי בישראל. לדבריהם, האנטישמיות בחלקים רבים של אירופה נמצאת במגמת עלייה לא בגלל מדיניות הממשלות, אלא בגלל תחושות שמתפשטות בקרב חלקים שונים בציבור. הדברים נאמרו בפורום של מנכ"לי הקהילות היהודיות של הקונגרס היהודי העולמי.

   

  רוברט איגנס, מנכ"ל CRIF, ארגון הגג המייצג את יהודי צרפת, הצביע על התמיכה החזקה של ממשלת צרפת בקהילה היהודית ואמר: "האם צרפת היא מדינה אנטישמית ? התשובה היא לא. האם יש אנטישמיות בצרפת? התשובה היא כן. הנשיא מקרון הכריז כי אנטי-ציוניות היא צורה חדשה לאנטישמיות. הנשיאים לשעבר, פרנסואה הולנד וניקולה סרקוזי גם השמיעו הצהרות חזקות בנושא.

   

  "יש לנו את מערכת המשפט החזקה ביותר למאבק באנטישמיות ובהכחשת השואה", הוסיף איגנס. "האם החוקים תמיד מיושמים באופן יעיל? זו שאלה טובה. ב-20 השנים האחרונות נרצחו בצרפת 12 איש רק עקב היותם יהודים. התקפות אנטישמיות מייצגות 50% מפשעי השנאה במדינה. יש לנו קהילה לא דמוקרטית אשר ממשיכה לצמוח ומצביעה לקיצונים. אנחנו לא מותקפים רק בשל היותנו יהודים אלא גם בשל הערכים שאנו מייצגים. אנחנו מודאגים מאוד מהכוחות שנאבקים בדמוקרטיה".

   


  הפגנה של ארגון ה-BDS (צילום: AP) (צילום: AP)
  הפגנה של ארגון ה-BDS(צילום: AP)

  דניאל בוטמן, מנכ"ל המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, הצביע על עליית הימין הקיצוני ותנועת ה-BDS כמקור העיקרי לאנטישמיות. לדבריו, עובדה זו יחד עם בורות מפתיעה בנושאי השואה בקרב הציבור, הביאו לצעדים משמעותיים שעושה הממשלה על מנת לרסן את האנטישמיות. יותר מ -40% מהצעירים הגרמנים לא יודעים מה זה אושוויץ. זה מצב מעורר מחשבה. אין די ביחסים טובים עם הממשלה - אנחנו צריכים לעבוד מלמטה, בבתי הספר, עם צעירים, בעזרת קיום דיאלוג בין יהודים ולא יהודים. אנחנו צריכים יחסים איתנים עם החברה האזרחית, כיוון שאנטישמיות היא לא רק בעיה יהודית. אנטישמיות היא אנטי-דמוקרטית ומאיימת על כלל החברה, לא רק יהודים".

   

  פיטר קונוס, מנכ"ל איגוד הקהילות היהודיות בהונגריה, ציין כי סקרים שפורסמו לאחרונה מראים כי "20% מהאוכלוסייה בהונגריה חולקים רגשות אנטישמיים חזקים, כלומר שני מיליון בני אדם, אך הממשלה עושה מאמצים להבטיח כי האוכלוסייה היהודית במדינה תוכל לחיות בבטחה".

   

  הדברים נאמרו במהלך משלחת של הקונגרס היהודי העולמי, הכוללת כ-60 מנכ"לי קהילות יהודיות מ-50 מדינות בעולם, כחלק מפורום מנכ"לים שנתי של הארגון הבינלאומי. זו הפעם החמישית שהפורום הזה מתכנס ביוזמתו של מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, והפעם הראשונה שהוא נערך בישראל, וזאת לכבוד שנת ה-70 למדינה. חברי המשלחת הם הנציגים המקצועיים הבכירים ביותר של הקהילות היהודיות ברחבי העולם וכנס זה מבחינתם הוא הבמה הבכירה ביותר לחילופי ידע וניסיון בתחום ייצוג הקהילות בפורומים בינלאומיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים