שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  האהבות שלהם

  רגע לפני שתוכלו לראות ולחוות אותם על הבמה במסגרת פסטיבלי "באהבה למוזיקה הישראלית", ביקשנו מהאמנים הישראלים לכתוב על שירי האהבה שלהם. כלומר, לא אלה שהם כתבו או שרו – אלא אלה שהם אוהבים במיוחד

  בשיתוף קבוצת זאפה

   

  שלום חנוך | John Lennon - Oh My Love

  זהו אילוץ לא צודק מבחינתי. לבחור שיר אחד מתוך היפים שבשירים שישנם. אז בסכין חד, גם בקשת סליחה, אני מציע שיר שאני מאוד אוהב. האמת היא, שישנם אין סוף כאלה.

   

  ומה שיר האהבה שלכם? הצביעו ואולי תזכו בכרטיסים להופעות

   

  *שלום חנוך יופיע בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭26.7‬ (ערב משותף עם גידי גוב)

  ג'ון לנון ויוקו אונו (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  ג'ון לנון ויוקו אונו(צילום: gettyimages)

   

  שלמה ארצי ‭ Sir Elton John – Your Song |

  תחילת שנות ה־‭.70‬ מחתימים אותי בחברת ‭ ,DJM Records‬החברה שבאותם זמנים גם אלטון ג'ון היה חתום בה. אני זמר צעיר בן ‭ 24‬ שמגיע לחתימת חוזה פאבלישינג בלונדון. באותו זמן אלטון ג'ון הוציא את שיר האהבה ‭ ,Your Song‬שהדהד כבר ברחבי אנגליה ונחשב כפורץ דרך. הדרך הישירה שבה הוא דיבר על יחסים בין אנשים צעירים. פחות דביק ומתקתק ויותר דוגרי וחשוף. זה דיבר אליי. אני חושב שזה השפיע גם על הכתיבה שלי אחר כך, למשל, ב"פתאום שלא באת".

   

  אני זוכר שבזמן שהייתי בלונדון, חברת התקליטים הזמינה אותי לארוחת צהריים עם כמה אנשים, ובין השאר הוזמן גם אלטון ג'ון. האמת שמיד נבהלתי. אני באותה ארוחת צהריים עם אלטון ג'ון? התביישתי וכמובן שבסוף לא הלכתי. ככה מפסידים ברגע משהו נצחי.

   

  * שלמה ארצי יופיע בזאפה לייב פארק ראשל"צ ב־‭28.7‬ ויארח את אהוד בנאי ובעז שרעבי

   

   

  גידי גוב | שלום חנוך – הולך נגד הרוח

  זה שיר כל כך יפה ונוגע על אהבה, אובדן תשוקה, כמיהה, חושך ושמש, ומנגינתו חובקת את מילותיו עד כלות הנשימה. בשנה האחרונה אני מבצע את השיר בהופעות שלי, באמת אוהב אותו.

   

  גידי גוב יופיע בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭26.7‬ (ערב משותף עם שלום חנוך), בפסטיבל בית גוברין ב־‭28.7‬ (ערב משותף עם יהודה פוליקר), בזאפה ירושלים ב־‭23.8 ‬ ובזאפה הרצליה ב־‭28.8 ‬

   

   

   

  באהבה למוזיקה הישראלית - היכנסו למתחם המיוחד>>

   

  אהוד בנאי | אריק לביא – היה או לא היה

  השיר שבחרתי הוא "היה או לא היה" של אלכסנדר פן, הלחן של מרדכי זעירא, העיבוד של יגאל חרד והביצוע של אריק לביא. כל המרכיבים האלה אחראים ליצירת מופת מלאת יופי, כאב, מסתורין וערפל אלכוהולי תל אביבי של שנות ה-40.

   

  *אהוד בנאי יופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭26.7‬ (ערב משותף עם עידן עמדי) ובפסטיבל "לילות אהבה בכנרת" ב־‭2.8 ‬ (ערב משותף עם אביתר בנאי)

   

   

  דודו טסה | שלום חנוך – קרן שמש מאוחרת

  מחכים למשיח, מעבר לעובדה שהוא אחד האלבומים הגדולים בעיניי, הוא אלבום של תקופה. לא היה קל בארץ ב־1985 והאלבום הוא פסקול הלך הרוח של אותה שנה. בין השירים הקשים והכועסים באלבום מסתתר "קרן שמש מאוחרת", אחד משירי האהבה היותר מרגשים שאני מכיר. השיר הזה מקועקע לי בנשמה מאז ששמעתי אותו בפעם הראשונה ואני מאוד מתחבר למילים שלו. "בסוף היום התיישבתי לי על אבן/ זה זמן שמבקש לשקוע ולחלום/ וכל אותם דברים שאת אוהבת/ היו כבר אהובים עליי בסוף היום". מסוג שירי האהבה שהם מעל לזמן ולמקום.

   

  *דודו טסה יופיע בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭27.7‬ (ערב משותף עם אביב גפן) ובאמפי שוני ב־‭10.8 ‬

   

   

  אביב גפן | אביתר בנאי – תיאטרון רוסי

  בשנות ה־90 אביתר - כמוני - נפל לטרנד של להתאהב במשוגעות, ואז לא הבנו את ה-Side effect שמתלווה לכאלה אהבות. השיר מבריק בתפישה שלו: ייצר הנקם, הכאב והזעם, שכאילו הפוכים מהתפישה הרומנטית. באותו הזמן לי כמאזין, זה קרע את הלב.

   

  *אביב גפן יופיע באמפי קיסריה ב־‭2.8 ‬ ויארח את אדם ומיקיאגי (נוער שוליים) ובפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭27.7 ‬ (ערב משותף עם דודו טסה)

   

   

  יהודה פוליקר | בעז שרעבי – אצלי הכל בסדר

  השיר הזה ליווה אותי בכל מיני תקופות בחיים. בתקופות הקשות עודד ונתן לי תחושת אופטימיות.

   

  *יהודה פוליקר יופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭28.7‬ (ערב משותף עם גידי גוב), בזאפה הרצליה ב־‭31.7‬ ובזאפה חיפה ב־‭7.8 ‬

   

     

  אביתר בנאי | החברים של נטאשה – יש בך

  "יש בך משהו שונה, משהו לא דומה". התנועה של האקורדים, הפריטה הזו של ארקדי. השירה התיאטרלית, הכנה, השבורה, החמה, האוהבת, הצנועה. אני בן שתים־עשרה או שלוש־עשרה. מוציא את האקורדים על הפסנתר, זה שעדיין עומד אצלי בסלון אחרי ‭ 30 ‬ שנה. אני שר את השיר בחדר שלי בבית של ההורים ויודע שבעבורי, מאחורי השיר הזה מסתתר עולם ענק שמחכה לי שאגלה אותי ואני מבקש אהבה".

   

  *אביתר בנאי יופיע בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭2.8‬ (ערב משותף עם אהוד בנאי), בזאפה הרצליה ב־‭1.8‬ ובאמפי שוני ב־‭16.8 ‬

   

   

  נתן גושן | Lana Del Rey – Blue Jeans

  נפגשתי עם השיר הזה בפעם הראשונה לפני כמה שנים בתוך מערכת יחסים של קצוות שהייתה לי. יש משהו בלנה דל ריי ובשיר הזה במיוחד, שמדגיש בצורה כלשהי את מה שהלך שם.

   

  *נתן גושן יופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭2.8 ‬ (ערב משותף עם ישי ריבו) ובפסטיבל "לילות אהבה בנמל קיסריה“ ב־‭8.8 ‬ (ערב משותף עם אמיר דדון)

   

   

  ישי ריבו | בעז בנאי – מרוב אהבה שותק

  נחשפתי לשיר הזה באמצעות הקאבר של בעז בנאי, בהפקה של דודו טסה וניר מימון, ורק לאחר מכן גיליתי את הביצוע המקורי של יוסי בנאי. אהבתי והתחברתי מאוד לדימויי בעלי החיים בטקסט ולאופן שבו הם מיוחסים לאהבה. כמי שהגיע לארץ כעולה מצרפת בגיל תשע לא הכרתי את כל אבני היסוד של המוזיקה הישראלית ואני מגלה אותן עם הזמן, לפעמים כמו במקרה של השיר הזה, באמצעות קאברים.

   

  כך קרה לי גם כשגלגלצ ביקשו ממני להשתתף בפרויקט גרסאות כיסוי ל"חלונות הגבוהים" שחשף בפניי את אחד מאלבומי המופת הגדולים של המוסיקה הישראלית. כיף שאני עוד יכול להכיר שירים חדשים־ישנים בגלל שלא נולדתי כאן ולהיחשף לפנינים שכאלה. בגרסת הכיסוי הזו גם הכרתי לראשונה את דודו טסה כמעבד ומפיק לאמנים אחרים. בשנייה ששמעתי את השיר החלטתי שאני רוצה שדודו יהיה חלק מהאלבום שלי ואני שמח שזה יצא לפועל. בתור זמר אנונימי יש לך הרבה חלומות וזה היה חלום גדול שהתגשם עבורי.

   

  *ישי ריבו יופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭2.8‬ (ערב משותף עם נתן גושן) ובאמפי שוני ב־‭30.8 ‬

   

   

  מירי מסיקה | ז'אק ברל – Ne Me Quitte Pas

  שיר אהבה קורע לב שכתב והלחין ז'אק ברל. השיר תורגם לשפות רבות וביניהן גם תרגום מופתי בעברית של נעמי שמר, שזכיתי לבצע. בכל פעם שאני שרה את השיר הזה, אני מגיעה לדמעות בגלל שהשיר כתוב כמו מונולוג דרמטי בנוי היטב, והגיבור שלו עובר תהליך. בתחילה יש בקשה צנועה –רק אל תלכי; אחר כך הבטחה שהוא יישתנה ויעשה בשבילה את הבלתי אפשרי כמו להביא לה פנינים עשויות מגשם; ואז הוא מנסה לשכנע אותה לתת לזה עוד הזדמנות, כי כבר כבתה להם האש בעבר, והם הצליחו להחיות את הקשר.

   

  בסופו של תהליך מגיעה ההבנה והקבלה שהיא הולכת, ואז הוא מתאר את דעיכתו והפיכתו לצל, לצל שלה, לצל של הכלב שלה. זה לא מבטא השפלה אלא אהבה טוטאלית, נואשת, תהליך פרידה שהוא תמיד טרגי וכואב. חוץ מהמילים הנפלאות והלחן המרטיט, הביצוע של ז'אק ברל כאשר הוא כולו רועד ומזיע, נחרט בנשמתי ושרט את לבי לשנים רבות.

   

  *מירי מסיקה תופיע בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭3.8‬ (ערב משותף עם עילי בוטנר וילדי החוץ) ובזאפה לייב פארק ראשל"צ ב־‭25.8‬ עם אורחים מיוחדים

   

   

  עילי בוטנר | מתי כספי – אחרי שנסעת (ואותך)

  מתי כספי עבד באותה תקופה עבור תכנית סאטירה בטלוויזיה והיה צריך להלחין להם שיר. הגישו לו טקסט סאטירי, על מפעל פחם או משהו כזה מתחום התעשייה. שלמה גרוניך, שהיה שותף של מתי לדירה, נכנס, שמע את מתי מנגן ושאל אותו "מה זה?" ומתי התחיל לשיר את הטקסט ההיתולי עם המנגינה. גרוניך עצר אותו ואמר לו "השתגעת?! למה לבזבז לחן מרהיב כזה על טקסט אווילי לתוכנית סאטירה? אתה צריך לשמור את זה למשהו בעל ערך!" התיישב גרוניך, כתב טקסט ו"הלביש" אותו על המנגינה המדהימה של מתי. כך נולד השיר הזה, אחד משירי האהבה היפים ביותר.

   

  *עילי בוטנר וילדי החוץ יופיעו בפסטיבל "לילות אהבה בכנרת“ ב־‭3.8‬ (ערב משותף עם מירי מסיקה) ובפסטיבל "לילות אהבה בנמל קיסריה“ ב־‭7.8‬ ויארחו את רן דנקר (ערב משותף עם אליעד)

    

   

  אמיר דדון | Blur – Out of Time

  לפני שנים הקשבתי לשיר הזה כשהייתי בצפון הודו. תקופה יפה ומבולבלת. הרי ההימלאיה המושלגים, שפע של צבעים, נהרות ונחלים. רגע מזוקק של אהבה לחיים.

   

  *אמיר דדון יופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭4.8 ‬ (ערב משותף עם מארינה מקסימיליאן), בפסטיבל "לילות אהבה בנמל קיסריה“ ב־‭8.8‬ (ערב משותף עם נתן גושן) ובפארק המזרקה באילת ב־‭26.7 ‬

   

   

   

   

  מארינה מקסימיליאן | יהורם גאון – שלום לך ארץ נהדרת

  גיליתי את השיר לאחרונה והתאהבתי בו, בביצוע הממגנט של יהורם גאון. הייתי צריכה לבצע את השיר בהקלטה וכל כך התרגשתי לשיר את המילים היפות הללו עם הלחן המתגלגל, שדמעות הרגש הציפו את גרוני. זהו שיר אהבה לארצנו האהובה והיקרה שהחיים בה מורכבים ומיוחדים. ארצנו שאין שנייה לה.

   

  *מארינה מקסימיליאן תופיע בפסטיבל בית גוברין ב־‭4.8‬ (ערב משותף עם אמיר דדון)

   

   

   

   

  שלומי שבן | מאיר אריאל - שמעתי שאת נמצאת

  כשהשיר הזה יצא הייתי בעיצומו של שברון לב ראשון וכואב במיוחד. זה לא היה כאב מטפורי, אלא לחץ בלתי פוסק בצד השמאלי של בית החזה. ״שמעתי שאת נמצאת בהמתנה להשתלת לב״ – לא משפט פתיחה קלאסי לשיר אהבה. ועדיין, מהרגע ששמעתי את הרומנסה המוזרה הזאת הכאב פסק. הייתי שומע אותו בלופ ונותן לכאב שלי להלבין בכותנה הנפתחת של מאיר אריאל. השיר הלכאורה קטן הזה קושר בין עלבון רומנטי לבין אי המוסריות החבוי בעולם השתלות האיברים. כדי שגיבורת השיר תחיה, מישהו חייב למות בדחיפות. ועדיין מה שתמיד לקחתי ממנו הוא את המשפט היפה: ״בא לי - קחי את ליבי מתנה, אך פוחד להיעלב״.

   

  *שלומי שבן יופיע עם אסף אמדורסקי ויעל קראוס במופע "שרים החלונות הגבוהים" בפסטיבל בית גוברין ב־‭1.8 ‬

   

  מאיר אריאל (צילום: חיים זיו) (צילום: חיים זיו)
  מאיר אריאל(צילום: חיים זיו)

  אליעד | החברים של נטאשה - אם כבר לבד

  האלבום "שינויים בהרגלי הצריחה" ובכלל, החברים של נטאשה, דוכין-שטרית, מזכירים לי את הילדות, את הנסיעות עם אבא, את להקת הקאברים שהייתה לי בתיכון והשירים של נטאשה שאהבנו לבצע. "אם כבר לבד", בעיניי, הוא שיר אהבה מופתי, שחוצה יבשות וימים. שנתחמם, שלא נקפא, שלא נשתגע. "אם כבר לבד" היה השיר הראשון שהופעתי איתו. כיתה ו׳, היכל התרבות בת ים. הרבה געגועים לתקופה שפשוט עשינו מוזיקה. תמימות הייתה מילת המפתח.

   

  *אליעד יופיע בפסטיבל "לילות אהבה בנמל קיסריה“ ב־‭7.8‬ (ערב משותף עם עילי בוטנר וילדי החוץ שיארחו את רן דנקר)

   

   

   

   

  אסף אמדורסקי | Iggy Pop - Baby

  נפגשנו לילה אחד אחרי שלא התראינו מאז שלמדנו יחד בכיתה י"א. היא כבר התגייסה בינתיים, אני הייתי בתערובת אסקוט ונדבקנו אחת בשני מיידית. מפה לשם היינו עושים את הדרך במכונית הישנה של אביה. היא נוהגת, אני מגלגל ג'וינטים של ירוק לידה, ויחד נושמים את הים מהחלונות הפתוחים בכביש החוף. בין הזמן הזה שבו התחלנו להיפגש כל יום ועד נסיעתה לניו יורק, ללימודי המשחק בבית הספר לי שטרסבורג, הספקנו לריב ולקנא, לצעוק ולבכות, לאהוב ולהתחרמן ובעיקר להתאמן לקראת החיים שיבואו אחר כך.

   

  פס הקול הקבוע שלנו כלל בעיקר את האלבום השני של לני קרביץ, את שני אלבומי הסולו הראשונים של איגי פופ ('האידיוט׳ ו׳לאסט פור לייף׳) ואת ׳רוק בוטום׳ של רוברט ואייט, אותם חרשנו שוב ושוב ללא לאות, הופכים צד פעם בכמה ימים, מעשנים ועוצמים עיניים בחדר העני במרתף בברנשטיין כהן 13.

   

  היא חשבה שכתבתי בשבילה את השיר 'יקירתי', אבל 'העיר הגדולה' היה השיר שלה ואת 'יקירתי' בכלל כתבתי בעקבות מכתבים של פרויד לאהובתו ובעקבות שניים שלושה שירים ספציפיים של ג׳ון לנון ליוקו מהאלבום 'מיינד גיימס'.

   

  אחרי שעזבה ושלחה מכתבים מדי כמה שבועות, שאותם קראתי שוב ושוב אבל מעולם לא הצלחתי לענות; ואחרי שנסעתי אחריה לניו־יורק, שבועות ספורים לאחר השקת האלבום היחיד של תערובת אסקוט, משאיר את הלהקה מאחור ומחפש עתיד בעיר הרחוקה, עובד במכבסה, בשיפוצים ובכל עבודה שרק יכולתי לקבל בתור זר ללא רישיון; ערב אחד, בדירת השותפות שלה באווניו־איי, מעל סייד ווק, הקפה של האופנוענים, קיבלתי טלפון מאבי שמפציר בי לחזור הביתה. התגלה לו גידול ממאיר במעי הגס והוא צריך אותי לצידו בניתוח. נאלצתי לקפל הכל ולחזור לתל אביב.

   

  לאחר מותו עוד חזרתי שוב לחפש את המבט בעיניה, היא כבר עזבה בינתיים לאל איי. חייגתי למספר שלה משדה התעופה מיד עם הגעתי. לא. לא הייתי רצוי שם, היה מישהו אחר, מוזיקאי גם, חתיך וכריזמטי וגבוה ממני. אין שיר אחד במיוחד שמזכיר לי את ההתחלה המפוארת וההרסנית ההיא, אבל אם חייב לבחור מקטע אחד מהפסקול ההוא אז אולי את: Baby של איגי פופ, מתוך The Idiot.

   

  *אסף אמדורסקי יופיע בזאפה הרצליה ב־‭26.7‬ (מופע אקוסטי) ויחד עם שלומי שבן ויעל קראוס במופע ״שרים החלונות הגבוהים״ בפסטיבל בית גוברין ב־‭1.8 ‬

   

  איגי פופ (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  איגי פופ(צילום: gettyimages)

   

  "באהבה למוזיקה הישראלית" - חודש של מופעי אהבה ברחבי הארץ בין התאריכים 25.8-27.8 - לפרטים נוספים וכרטיסים היכנסו לאתר>>

   

  הכתבה פורסמה ב"ידיעות אחרונות"

   

  בשיתוף קבוצת זאפה


  פורסם לראשונה 01/07/2018 16:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כל אחד ושיר האהבה שלו
  צילום: shutterstock
  לאתר ההטבות
  מומלצים