שתף קטע נבחר

פרשו מ"תגלית" לטובת "שוברים שתיקה": "האמת על הכיבוש הוסתרה"

חמש צעירות יהודיות אמריקניות, שחברות בארגון שמאל קיצוני בארה"ב, טענו כי בתגלית מציגים תמונה חד-צדדית - והצטרפו לסיור של שוברים שתיקה בחברון. פרישתן, שתוכננה מראש, עוררה זעם בקרב חברי הקבוצה: "הייתן צריכות לבקר בפלסטין"

 

 

 

חמש צעירות יהודיות מארצות הברית פרשו היום (חמישי) מסיור מאורגן של פרויקט "תגלית" במחאה על כך שלא קיבלו מידע אמיתי על "הכיבוש הישראלי בשטחים", לטענתן, והצטרפו לסיור מאורגן של "שוברים שתיקה" בחברון בהובלת ראשי הארגון. הצעירות תיעדו את פרישתן, שתואמה מראש עם שוברים שתיקה, בשידור חי בפייסבוק. זו הפעם הראשונה שמשתתפים בפרויקט תגלית פורשים ממנו.

 

חמש הצעירות חברות בארגון שמאל קיצוני יהודי-אמריקני בארה"ב שנקרא "IfNotNow". פעילות של הארגון הצליחו "להסתנן" לקבוצה מאורגנת של תגלית, ארגון שמביא לארץ אלפי צעירים יהודים מכל העולם. היום, יומו האחרון של הביקור בישראל, הצעירות הודיעו במפתיע שהחליטו לפרוש מהקבוצה ולעזוב אותה – "כדי להצטרף לסיור של שוברים שתיקה בשטחים הכבושים".

הנערות בסיור שוברים שתיקה בחברון ()
"תגלית משתמשת באג'נדה פוליטית". אחת הנערות שפרשו

המדריך הישראלי של הקבוצה, גולן, היה נסער והודיע להן שהדבר מנוגד לנהלים של תגלית שאוסרים על הצעירים לעזוב את הסיור לכל אורכו. הוא אף האשים אותן שתכננו את זה מראש וכי יש להן אג'נדה אנטי-ישראלית ופרו-פלסטינית מובהקת. הפרישה של הצעירות עוררה זעם בקרב חברי הקבוצה, שהאשימו כי מדובר בפרובוקציה.

 

בהמשך דרש המדריך מהצעירות לחתום על טופס ויתור שבו הן מודיעות שהחליטו לעזוב את הקבוצה מרצונן החופשי. "באתן עם האג'נדה שלכן מראש. הייתן צריכות מלכתחילה לבקר בפלסטין ולא בישראל. לא רציתן לשמוע את הצד שלנו. לא באתן עם ראש פתוח כדי לשמוע את הצד של ישראל. פגעתן בחברים שלכן", הטיח בהן המדריך.

הנערות בסיור שוברים שתיקה בחברון ()
"בתגלית נותנים סיפור חד-צדדי". שתיים מהצעירות שפרשו

כשהקבוצה הגיעה לסיור בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ירדו הצעירות מהאוטובוס ושם המתינו להן פעילי שוברים שתיקה ובראשם דין יששכרוף, דובר הארגון. "אתן עושות משהו אמיץ בצורה בלתי רגילה. אתן מסרבות לשתף פעולה עם השתיקה של להגן על המשטר הצבאי שנכפה על מיליוני פלסטינים בשטחים", אמר להן יששכרוף. "זה מדהים. אני בטוח שאתן הראשונות וזה חלק מהתרחבות הפער בין הערכים שלכן לערכי הכיבוש. העובדה שאתן לא מוכנות להתפשר על הערכים היהודיים שלכן, זה מדהים".

 

"תגלית הסתירה מאיתנו את האמת"

ארגון IfNotNow פרסם הודעה רשמית שבה כתב: "וואו. משתתפות תגלית עזבו עכשיו את המסע והצטרפו לסיור של שוברים שתיקה בחברון. הן מסרבות להמשיך לשתף פעולה עם החינוך הישראלי המוטה שמסתיר את הכיבוש והולכות לראות בעצמן ולהתמודד עם האמת. זה מעורר השראה ומהווה מעשה אמיץ של התנגדות לכיבוש. זאת הסיבה שהחלטנו להשיק את קמפיין 'לא רק טיול חינם' השבוע, בגלל שאנחנו לא יכולים להרשות יותר לסיורים חינם שמסתירים את האמת להיות מזוהים עם צעירים יהודים באמריקה".

 

אחת מפעילות הארגון שפרשה אמרה: "בתגלית נותנים סיפור חד-צדדי ולא עונים על שאלות על הכיבוש. עצוב לנו שאנחנו צריכות לעזוב את הקבוצה. זה לא אישי. זה לא הוגן כלפי המדריך. הוא עשה כל מה שיכל, אבל תגלית משתמשת באג'נדה פוליטית לחנך אלפי יהודים אמריקנים. תגלית הסתירה מאיתנו את האמת על הכיבוש".  

 

תגלית: "דוחים ניסיונות למניפולציה או פרובוקציות"

עמית דרי, מנכ"ל "מילואימניקים בחזית", מסר כי "בחודשים האחרונים אנו עוקבים בדאגה אחר ניסיון של ארגונים קיצוניים בישראל ובארה"ב להטות צעירים יהודים נגד ישראל. היום בפעם הראשונה ראינו שגם הסתננות והפרעה מכוונת, לארגון קונצנזוס (תגלית) שנועד לקרב יהודים בעולם לישראל, היא כלי לגיטימי.

 

"'מילואימניקים בחזית' ימשיך לעקוב ולחשוף את התופעות הללו ובמקביל לפעול לקרוב לבבות של יהודי ארה"ב לישראל, בדגש על הדור הצעיר", הוסיף דרי. "שוברים שתיקה ממשיכים בניסיון שלהם לפגוע במרקם העדין שבין יהדות התפוצות למדינת ישראל. מדהים בעיני שיששכרוף, שאפילו הפרקליטות אמרה שהוא משקר, הוא זה שמוביל את המהלך הזה וממשיך להפיץ תעמולה שקרית לצעירים הללו".

"מזמינים את כל מי שמגיע לישראל להצטרף אלינו". יששכרוף ( ) ( )
"מזמינים את כל מי שמגיע לישראל להצטרף אלינו". יששכרוף( )

מפרויקט תגלית נמסר בתגובה: "תגלית, פרויקט א-פוליטי והמיזם החינוכי המוביל בעולם, חיבר לישראל ולעם היהודי עד היום כ-650 אלף יהודים צעירים. מאחר שאנו מכבדים את יכולות המשתתפים לגבש את דעותיהם בעצמם, אנו דוחים את קידומן של כל אג'נדות, ניסיונות למניפולציה או פרובוקציות, מכל צד פוליטי באשר הוא".

 

יששכרוף מסר כי "בזמן שממשלת הימין מרסקת את הקשר של ישראל ליהדות התפוצות אנחנו בונים גשרים חדשים על בסיס ערכים של שוויון ודמוקרטיה. מי שחולם לדרוש ממיליוני יהודים ליברלים לתמוך בצורה עיוורת במדיניות הכיבוש יתעורר בבהלה מטריקת הדלת של דור שלם של יהודים צעירים שלא מוכנים לוותר על הערכים שלהם כדי לשתף פעולה עם הסתרת הכיבוש בתוכניות כמו תגלית. שמחנו להיענות ליוזמה של המשתתפות ומזמינים את כל מי שמגיע לישראל להצטרף אלינו לסיור במקומות שבהם שירתנו בשטחים כדי לגלות את מציאות הכיבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים