שתף קטע נבחר

"מתקפה מכוונת": הפסיד בתביעת לשון הרע וביצע טבח בחדר החדשות

היורה, ג'ארוד ראמוס בן ה-38, פתח באש בחדר החדשות של מערכת ה"קפיטל גאזט" - במתקפה מכוונת: הוא מסוכסך עם העיתון מזה שנים בעקבות פרסומים שהטריד אישה ברשת, ואף תבע אותם בבית משפט והפסיד. ראמוס השחית את אצבעותיו כדי להקשות על זיהויו

 

 

 

המשטרה באנאפוליס, מרילנד, מסרה במסיבת עיתונאים מיוחדת הלילה (יום ו') כי אירוע הירי שבו נרצחו חמישה ונפצעו שניים במערכת עיתון ה"קפיטל גאזט" היה "מתקפה מכוונת נגד העיתון". היורה, שזוהה כג'ארוד ראמוס, תושב מרילנד בן 38, היה מעורב בסכסוך מתמשך מול העיתון - בשנת 2012 תבע את העיתון בגין לשון הרע בעקבות פרסום כי הטריד אישה ברשת - אך הפסיד בבית המשפט. נמסר כי איומים נשלחו למערכת העיתון ברשתות החברתיות. הנרצחים זוהו: עורך המשנה רוברט הייסן, עורך עמוד הדעות ג'רלד פישמן, הכתב הכללי ג'ון מקנמרה, וונדי ווינטרס האחראית על פרסומים מיוחדים ויועצת המכירות רבקה סמית. 

 

ג'ארוד ראמוס רצח טבח רוצח מרילנד עיתון קפיטל גאזט (צילום: רויטרס)
ג'ארוד ראמוס. הפסיד בתביעת דיבה ויצא למסע טבח רצחני(צילום: רויטרס)
 

 

גורמי אכיפה מסרו לפנות בוקר כי ראמוס נכנס לבניין המערכת "וחיפש את הקורבנות שלו". הוא נכנס לבניין, הגיע לחדר החדשות - הסתכל דרך דלת הזכוכית - והחל לירות. הוא השתמש בנשק ארוך והיה חמוש ברימונים מזויפים. מהמשטרה נמסר לאחר האירוע כי מטען נפץ נמצא בבניין - ונוטרל. חמישה בני אדם נורו למוות ושניים נפצעו.

 

היורה לא נשא תעודה מזהה בזמן הירי, ונמסר כי הוא השחית את אצבעותיו כדי להקשות על מלאכת הזיהוי. נמסר כי אינו משתף פעולה עם חוקריו, אך כי הוא זוהה בעזרת מערכת זיהוי פנים - וזהותו פורסמה. למרות הטבח הנורא, צייץ העיתון: "כן, אנחנו מוציאים עיתון מחר". בכותרת הראשית של העיתון, כפי שצייץ בטוויטר, נכתב: "חמישה נורו למוות בקפיטל".

 

 

 

ירי במרילנד ארה
כוחות משטרה והצלה רבים זרמו לזירת הטבח(צילום: AP)

מהדורת הבוקר של הקפיטל גאזט (מעמוד הטוויטר של @capgaznews)
מהדורת הבוקר של "קפיטל גאזט". הדיווח על הטבח במערכת החדשות(מעמוד הטוויטר של @capgaznews)

רוברט הייסן, עורך משנה ()
רוברט הייסן, עורך המשנה שנרצח בטבח במערכת החדשות

ג'רלד פישמן, עורך עמוד הדעות ()
ג'רלד פישמן, עורך עמוד הדעות

וונדי ווינטרס, פרסומים מיוחדים  ()
וונדי ווינטרס, האחראית על פרסומים מיוחדים, שנרצחה במקום עבודתה

ג'ון מקנמרה, כתב דסק ()
הכתב הכללי ג'ון מקנמרה

רבקה סמית, יועצת מכירות ()
רבקה סמית, יועצת מכירות, מקורבנות הטבח
 
ירי במרילנד ארה
(צילום: AFP)

ירי במרילנד ארה
(צילום: רויטרס)

זירת האירוע במרילנד (צילום: רויטרס)
כוחות ביטחון רבים הוזעקו למקום(צילום: רויטרס)

זירת האירוע במרילנד (צילום: EPA)
בזירת האירוע (צילום: EPA)

 עיתון הקפיטל גזט (צילום: AFP)
הגיליון האחרון של ה"קפיטל גאזט"(צילום: AFP)

ראמוס היה מסוכסך במשך שנים עם העיתון, ותקף את קבוצת העיתונים המקומית בתביעות בבתי משפט ובפרסומים ברשתות החברתיות. בשנת 2012 תבע ראמוס את העיתון ואת כתב העיתון תומס הארטלי בגין לשון הרע - לאחר שפורסם טור שבו תואר כי ראמוס יצר קשר עם אישה בפייסבוק ושלח לה אימיילים בהם כינה אותה בכינויים גסים ואמר לה להתאבד. מסמכי בית המשפט מראים כי חמישה ימים לפני פרסום הטור ראמוס הודה באשמת הטרדה. 

 

על פי הרישומים, ראמוס טען בתביעה מול העיתון כי נקודת מבטו לא הוצגה בצורה הוגנת בטור. בית המשפט ביטל את התביעה ב-2013. ראמוס ערער על הקביעה, וב-2015 בית המשפט שדן בערעור דחה שוב את התביעה. 

 

במהלך קיום המשפט, בחשבון טוויטר תחת שמו של ראמוס פורסמו ציוצים רבים שמתחו ביקורת על ה"קפיטל גאזט", על העיתונאי הארטלי ועל השופטים. "אריק תומס הארטלי... תהרוג את עצמך כבר לפני שאני אעשה זאת (באופן חוקי בבית המשפט)", פורסם בחשבון הטוויטר ב-2014. בציוץ אחר תקף את השופט: "לך תז****, עזוב אותי במנוחה". מינואר 2016 החשבון נדם - עד אתמול, יום חמישי, זמן קצר לפני הירי במערכת העיתון.

ציוצים של ג'רוד רמוס ()
"אמרתי למוילאן שהוא צריך להתאבד, אבל אני מקווה שהוא יחייה כדי לראות את זה. ואז התובע המעוקם יכול ללכת להז***ן כמו פראנק". ציוצי היורה מ-2016

ציוצים של ג'רוד רמוס ()

ציוצים של ג'רוד רמוס ()
"לך להז***ן. תעזוב אותי". ציוצים של היורה נגד כתב של העיתון

אירוע ירי מערכת עיתון קפיטל גזט אנאפוליס מרילנד ארה

ירי במרילנד ארה
(מהטוויטר של פיל דיוויס @PhilDavis_CG)
 

  

בזמן הירי עובדים בעיתון צייצו בחשבונות הטוויטר שלהם. כתב לענייני משטרה בעיתון, פיל דייוויס, צייץ: "יורה יחיד ירה בכמה אנשים במשרד שלי, חלק מהם הרוגים". בציוץ אחר כתב: "אין דבר יותר מבעית

מאשר לשמוע אנשים רבים נורים כשאתה מתחת לשולחן שלך, ואז את החמוש טוען מחדש את הנשק".

 

מערכת העיתון מנסה כבר להתאושש מהמתקפה, ואחד הכותבים, צ'ייס קוק, צייץ: "אני יכול להגיד לכם את זה - אנחנו מוציאים מחר עיתון". עורך במדור הספורט של העיתון מסר כי הוא ועמיתיו שוקדים בביתם על הכנת המדור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרוצח, ג'ארוד ראמוס
צילום: רויטרס
מומלצים