שתף קטע נבחר

החופש לצמוח

עמותת איל"ן בישראל עומדת לקבל מהאו"ם הכרה של גוף מייעץ בתחום של אנשים עם מוגבלויות. כחלק מהתהליך הוזמן הארגון להציג הישגים של קבוצת ילדים שמציירים במסגרת פעילות של הארגון מכל רחבי הארץ במסדרונות האו"ם.

עמותת איל"ן (אגודה ישראלית לילדים נפגעים) מיתקשרת אסוציאטיבית ל'מצעד הפרוטות' שהחל בישראל בשנות ה-50, אז אספו מטבעות של פרוטות אמיתיות ונתנו לציבור הרחב הזדמנות לקחת חלק בתמיכה בנכים, בעיקר אלא שנכותם נכפתה עליהם עקב מגפת הפוליו (מחלה של מערכת העצבים הנגרמת על ידי נגיף הפוליו) שפשטה אז במדינה הצעירה. בסוף שנות החמישים פותח לראשונה חיסון בישראל, והמחלה המידבקת כמעט ומוגרה, למרות שב-2013 נמצאו נשאים שלה והנגיף אותר במי שופכין בערים בדרום הארץ. משרד הבריאות יצא במבצע חיסון לכמליון ילדים ברחבי הארץ. הארגון מטפל כיום באלפי ילדים ובוגרים עם מוגבלויות פיזיות, הסובלים מנכויות פיזיות-מוטוריות וממחלות שריר ועצב שונות בינהן שיתוק ילדים, שיתוק מוחין, ניוון שרירים ופגיעות נוספות. הטיפול מתקיים ב-39 סניפים הפרוסים ברחבי הארץ וכ-30 מוסדות בהם מוסדות חינוך הכוללים גני ילדים ובתי ספר, מרכזי יום, מרכזי שיקום ותעסוקה, מרכזי ספורט, מעונות מגורים ועוד. איל"ן מקיים פעילויות שיקום ורווחה נרחבות וכן פעולות העשרה, חברה ותרבות המיועדות לנכים בטווח גילאים רחב, ובנוסף מגיש סיוע פרטני לנכה ולבני משפחתו ברכישת אביזרי שיקום וציוד עזר חיוני. בשנת 2010 זכה ארגון איל"ן בפרס ישראל על תרומתו לחברה ולמדינה.

 

"חייבים לבנות בסיס כדי לתת לילדים האלה בסיס איתן לחיים" אמר לפני שבוע יו"ר הארגון אהוד רצאבי בפתיחה של תערוכת ציורים ייחודית שנפתחה לראשונה באו"ם עם עבודות מרהיבות של ילדי איל"ן, ומוצגת במסגרת שבוע זכויות לאנשים עם מוגבלויות "אני לא רוצה לדבר כאן על גיוס תרומות, אני רוצה לדבר כאן רק על מעורבות בחברה".

 

- ()
אורנית והציור של אוראל. צילומים: באדיבות המשלחת הישראלית לאו"ם

 

במהלך השבוע הושקה במטה האו"ם בניו יורק תערוכת ציורים ראשונה מסוגה, של ילדי עמותת איל"ן. במסגרת התערוכה אשר נקראה "גוונים של צבע", הוצגו מיצירותיהם של ילדי ומשתקמי העמותה ממרכזי היום של העמותה בתל אביב, באר שבע ומעון "בית קסלר" בקריית חיים המשמש כ"בית לחיים" עבור אנשים עם מוגבלויות. בין המטרות שהוצבו לקראת הארוע היו הגברת המודעות לשילובם בחברה והעלאת הבטחון העצמי שלהם, שכן ידוע שאנשים מוגבלים מאבדים את הערך העצמי ובטחונם נפגע עקב מחלתם או המיגבלה איתה נולדו. באיל"ן מאמינים כי האמנות הינה אחד מכלי הביטוי החזקים ביותר אשר עומדים לרשות ילדים אלה, כדרך להבעה עצמית, ובאמצעותה מגלים רבים מהם את כישוריהם ויכולותיהם יוצאות הדופן. מעבר לכך, בזכותה הם יכולים לחוש כאדם שווה בין שווים.

 

ארגון איל"ן בתהליכים להפוך לגוף מייעץ לאו"ם בנושא אנשים עם מוגבלויות. במסגרת שבוע המודעות לאנשים עם מוגבלויות הוזמנו גופים שונים לחשוף ולהחשף לפעילות הענפה של האו"ם בנושא. את הטקס ערך שגריר ישראל לאו"ם מר דני דנון ודיבר על הצורך בהגברת המודעות לאנשים נכים בחברה ותרומתם לחברה. הדובר שמהווה השראה ולוקח חלק פעיל מאוד בארגון היה תא"ל (במיל.) ד"ר אלון דומניס שחלה בפוליו כשהיה בן שנה. דומניס שעומד בראש 80 חברות ודירקטוריונים, מעורב בפרוייקטים טכנולוגיים רבים ותוכניות לימוד אקדמאיות היה הנער שלא רצו לגייס לצבא, ונלחם כל הדרך כמעט עד הרמטכ"ל כדי להתנדב. דומניס היה לראש להק ציוד של חיל האויר בין השנים 1996-2000. במפגש שהתקיים בבית הקונסול דני דיין עם פתיחת התערוכה, סיפר דומניס את סיפורו מעורר ההשראה, והוא הוכחה ניצחת לכוח הרצון שגבר על כל מוגבלות שניכפתה עליו.

 

- ()
ילדי איל"ן באו"ם.

 

אחד הרגעים המרגשים בתערוכה שנערכה בבניין האו"ם היה כשאורנית ניגרקר, התאומה של אוראל ניגרקר, בנות ה-24 מדימונה, הגיעה במיוחד מניו אורלינס שם היא נמצאת בשליחות הסוכנות היהודית בימים אלה כדי לגעת בציור של אחותה. התאומות נולדו בחודש השביעי להריון, אוראל נולדה עם שיתוק מוחין. אוראל משתקמת במרכז היום של איל"ן בבאר שבע ואורנית העידה כי אהבתה הגדולה היא ציור, והמגבלה איננה מונעת ממנה לעשות כן. לאוראל ואורנית קשר חזק ומיוחד מאוד והדבר ניכר בדברים שאמרה כשעמדה גאה לצד הציור של אחותה במסדרון האו"ם. אורנית סיפרה כי החלום של אחותה הוא ללמוד אמנות באוניברסיטה. אוראל קראה ליצירה שלה אשר הוצגה בתערוכה "חמניות" והיא מעידה כי הציור והחמניות מסמלים עבורה חופש, עצמאות וצמיחה. באיל"ן מאמינים כי האמנות הינה אחד מכלי הביטוי החזקים ביותר אשר עומדים לרשות ילדים מוגבלים, כדרך להבעה עצמית, ובאמצעותה הם מגלים כישורים ויכולות יוצאות הדופן שנותנים להם זכות להרגיש כאדם שווה בין שווים.

 

- ()
מימין: בועז הרמן, דני דנון, אהוד רצאבי ואלון דומניס

 

איל"ן ייצגה את ישראל באו"ם בכל הקשור לזכויות אנשים עם מוגבלויות פיזיות בחברה ואנשיה סיפרו אודות הפעילות היומיומית הנעשית עם חברי העמותה במטרה להביא להעצמתם וקידומם בכל תחומי החיים וכן גם בתחומים שונים אותם איל"ן מובילה בהם- הספורט הפראלימפי והאמנות. איל"ן מציגה מודל ייחודי והוליסטי בטיפול ושיקום של אנשים עם מוגבלות גם ברמה הבינלאומית והתערוכה מדגימה את תפיסת הארגון בתחום העצמת אנשים עם צרכים מיוחדים, יכולותיהם להבעה עצמית גבוהה ומיצוי הפוטנציאל הטמון בהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילומים: באדיבות המשלחת הישראלית לאו"ם
מומלצים