שתף קטע נבחר

בשל מצב נפשי: עונש קל לצעיר שדקר עם פותחן

צעיר המתמודד עם סכיזופרניה התעמת עם אדם שהתגרה בו ופצע אותו. השופטת כרייף התחשבה במצבו וגזרה עליו שעות לתועלת הציבור בלבד

בית משפט השלום בנתניה גזר לאחרונה עונש קל של 300 שעות לתועלת הציבור (של"צ) על בן 25 שהודה בדקירה באמצעות פותחן של אדם שאיתו התווכח. השופטת אתי כרייף הדגישה שמצבו הנפשי של הנאשם, המתמודד עם סכיזופרניה, והעובדה שהחל טיפול משקם עוד לפני האירוע - מצדיקים להקל בעונשו.

 

האירוע התרחש ביוני 2017 מחוץ למשרד פרסום השייך לאמו של הנאשם בנתניה. ויכוח בינו לבין חבר של אחד מעובדי המשרד הסתיים בכך שהנאשם ניגש לקיוסק סמוך, לקח פותחן, דקר באמצעותו את הקורבן וגרם לחתכים בכף ידו. כתב האישום החמור שהוגש נגדו תוקן בעקבות התערבות סנגורו, עו"ד מירון רוזנטל, שהגיע עם המדינה להסדר טיעון שבמסגרתו הודה הנאשם והורשע בעבירות של חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות והחזקת סכין אסורה.

 

מאחר שהסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש, כל אחד מהצדדים הציג בפני בית המשפט את טיעוניו. הסנגור ביקש לקבל את המלצת שירות המבחן ולהטיל על הנאשם "ענישה שיקומית" של של"צ. הוא הפנה לתסקיר המבחן שציין כי הנאשם ביצע את העבירות עקב "תפיסה שגויה" של הסיטואציה ולא משום שהוא אדם אלים, ויש לאפשר לו להמשיך במאמצי השיקום שבהם החל עוד קודם לאירוע.

 

אולם עו"ד חן שפירא מטעם המדינה ביקשה לדחות את המלצת המבחן בטענה שעד היום הנאשם רואה את עצמו כאילו הוא היה הקורבן בפרשה, ונטל אחריות חלקית בלבד. בנסיבות אלה התבקש בית המשפט לגזור עליו מאסר בפועל לצד קנס ופיצוי משמעותי לנפגע.

 

"נאמר ולא אחת, כי למי שדעתו קלה לפתרון סכסוכים בדרך אלימות באמצעות כלי משחית ראוי כי יישלח למאסר", ציינה השופטת אתי כרייף בפתח דבריה. עם זאת, היא סברה שבמקרה הנוכחי לא מדובר ב"עבירת פציעה קלאסית", שכן הנפגע היה זה שהתגרה בנאשם. בנסיבות אלה היא סירבה לקבל את הטענה שהנאשם לא נטל את מלוא האחריות על מעשיו.

 

בפסק הדין הובהר כי לנתונים אלה מתווספות נסיבות מקלות אחרות כגון הודאתו בשלבים המוקדמים של ההליך, מצבו הנפשי, עברו הנקי והעובדה שהוא אב לשני פעוטות.

 

עוד ציינה השופטת לטובת הנאשם את העובדה שהוא החל לטפל בעצמו עוד לפני המקרה, מה שמעיד כי לא החליט להשתקם רק כדי להיחלץ מחומרת הדין.

 

לפיכך הוחלט בצעד חריג לסטות ממתחם העונש שנע בין שישה חודשי מאסר בפועל לבין 24 חודשי מאסר לצד ענישה נלווית. במקום זאת גזרה השופטת כרייף על הנאשם עונש קל של 300 שעות של"צ, מעקב של שירות מבחן למשך שנה, קנס של 1,000 שקל ופיצויים של 8,000 שקל לנפגע.

 

לצד זאת הוטלו על הנאשם 10 חודשי מאסר על תנאי אם יבצע עבירת אלימות מסוג פשע, שישה חודשי מאסר על תנאי אם יבצע עבירת אלימות מסוג עוון, וחתימה על התחייבות בסך 5,000 שקל להימנע מביצוע עבירות אלימות במשך שלוש שנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים