שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הישג למרקל: "14 מדינות הסכימו לקבל מהגרים מגרמניה"
  הקנצלרית פותרת את המשבר הקואליציוני בגרמניה, אחרי הפסגה בבריסל: 14 חברות באיחוד הסכימו לקבל מהגרים שהגיעו מרחבי אירופה לגרמניה, אבל רק בה הגישו בקשת מקלט. אירופה סיכמה להקים ביבשת מרכזי קליטה

  14 מדינות באיחוד האירופי הסכימו לבקשתה של אנגלה מרקל לקבל מבקשי מקלט שהגיעו לגרמניה ממדינה אירופית אחרת, שבה לא הגישו בקשת מקלט. מרקל הודיעה על הסיכום לראשי השותפות הקואליציוניות שלה, לאחר פסגה מיוחדת שנערכה בבריסל על משבר המהגרים באירופה.

   

  עוד בפסגה: מיליארדים לטורקיה ולאפריקה, מהגרים יוחזרו

   

  הדיווחים על פרטי ההסכם ופרטי הסיכומים בפסגה בכללם אינם ברורים, ומתפרסמות אף גרסאות סותרות לגביהם. אך מסתמן שמרקל רשמה הישג שירצה גם את שותפיה הקואליציוניים, שאיימו בפירוק הממשלה, וגם את הממשלה החדשה באיטליה - שהסתמנה בשבועות האחרונים כגורם ניצי במיוחד בעניין המהגרים.

  אנגלה מרקל ומנהיגים (צילום: AP)
  מרקל ומנהיגי אירופה בפסגה בבריסל(צילום: AP)

  התוכן המדויק של ההסכמים בין מדינות האיחוד עדיין לא ידוע. לפי רויטרס במסמך לשותפות הקואליציוניות שלה נקבה מרקל בשמן של 14 מדינות - חלקן ידועות בהתנגדות עזה למדיניות ההגירה של הקנצלרית - שהסכימו לקבל מהגרים שהגיעו לגרמניה ולא ביקשו מקלט בתחנות קודמות באירופה. לפי AP מדובר במהגרים שגרמניה דחתה את בקשת המקלט שלהם.

   

  במסגרת אמנת דאבלין של האיחוד האירופי מבקשי המקלט חייבים להגיש את בקשת המקלט במדינה הראשונה של האיחוד שהם מגיעים אליה. רבים ממבקשי המקלט שנהרו ליבשת ב-2015 לא עשו זאת, ועשו את הדרך הארוכה ליעד המועדף - גרמניה.

  אנגלה מרקל (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  במסמך של מרקל נכתב כי כיום רק 15% מהבקשות של גרמניה לארצות האיחוד לגרש אליהן מהגרים במסגרת אמנת דאבלין נענו. "אנחנו נחתום על הסכמים מנהלתיים עם שלל מדינות שחברות באיחוד, כדי להאיץ את הליך השיבה ולהסיר את המכשולים", כתבה מרקל לפי רויטרס.

   

  בין המדינות שהודיעו שהן מוכנות לחתום על המסמך נמצאות גם הונגריה, פולין וצ'כיה – שידועות בהתנגדותן לשאת בנטל מבקשי המקלט ביבשת. המדינות הנוספות ברשימה: בלגיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, ליטא, לטביה, לוקסמבורג, הולנד, פורטוגל ושבדיה. אוסטריה, שכנתה של גרמניה שבה הקים הקנצלר סבסטיאן קורץ ממשלה עם הימין הקיצוני, לא מופיעה ברשימה.

   אנגלה מרקל (צילום: AP)
  (צילום: AP)
    

  בפסגה בבריסל הסכימו מנהיגי האיחוד האירופי לשאת בנטל הפליטים על בסיס התנדבותי, ולהקים מרכזי קליטה למהגרים בשטח האיחוד האירופי. לפי המסמך של מרקל ההסכמים הבילטרליים יהפכו את הליך הגירוש של מבקשי מקלט שבקשתם נדחתה ליעילים הרבה יותר.

   

  נראה שמרקל עמדה באולטימטום שנתן שר הפנים שלה, הורסט זיהופר. השר דרש ממרקל להגיע עד סוף החודש להסכמים בילטרליים עם מדינות שונות באירופה, שבמסגרתם אותן מדינות יסכימו לקבל אליהן מהגרים שמגיעים מהן לגבול גרמניה. אם זה לא יקרה, איים זיהופר, הוא יפרק את הממשלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים