שתף קטע נבחר

יו"ר סיעת המחנה הציוני: "ב'יש עתיד' התחננו לאי אמון על חוק הגיוס"

ח"כ יואל חסון טען בריאיון לאולפן ynet כי ח"כים מיש עתיד, שצפויה לתמוך בחוק הגיוס, ביקשו ממנו להפוך את ההצבעה לאי-אמון: "הם חושבים שלפיד טעה בשיקול הדעת". ביש עתיד מכחישים: "נעשה את מה שטוב למדינה". ראש הממשלה נתניהו: "נעביר את החוק אלא אם יהיו הפתעות"

 

החוק לגיוס חרדים לצה"ל צפוי לעבור בשלב ראשון דווקא בתמיכה מתוך האופוזיציה, כשברקע חבריה ממשיכים להתעמת בינם לבין עצמם: יו"ר סיעת המחנה הציוני בכנסת, ח"כ יואל חסון, טען הבוקר (יום א') כי חברי כנסת מסיעת יש עתיד, שהודיעה על כוונתה לתמוך בחוק, פנו אליו בנושא: "ביום רביעי שעבר דיברו איתי ח"כים מיש עתיד, וביקשו 'תהפוך את ההצבעה לאי אמון. ככה נוכל להתנגד לחוק. התחננו בפניי שאעשה את זה", אמר ח"כ חסון בריאיון לאולפן ynet.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בהתייחסו לנושא בישיבת שרי הליכוד: "אנחנו נעביר את חוק הגיוס אלא אם יהיו הפתעות. אני רוצה להעביר את הכול עכשיו, מצד שני יש רצון לדחות".

 

יו"ר העבודה והמחנה הציוני, אבי גבאי, אמר בנושא: "אני קורא לחברי הכנסת ב'יש עתיד', אל תהיו בלון החמצן של ממשלת נתניהו-ליברמן. זה צו 8. תתגייסו ותצביעו מחר נגד קומבינת הגיוס".

 

בלי קשר לטענות שאותן העלה ח"כ חסון, הודיע אמש המחנה הציוני כי בכוונתו להפוך את ההצבעה על החוק במליאה להצבעת אי-אמון בממשלה. המתיחות באופוזיציה התחדדה לאחר שמפלגת יש עתיד הודיעה כאמור על כוונתה לתמוך בהצבעה מחר על החוק, הקובע כי יוטלו סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. מנגד, המפלגות החרדיות שחברות בקואליציה הודיעו כי בכוונתן להתנגד לחוק.

"התחננו בפניי שאעשה את זה". ח"כ חסון (צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות") (צילום: דנה קופל,
"התחננו בפניי שאעשה את זה". ח"כ חסון(צילום: דנה קופל, "ידיעות אחרונות")

ח"כ חסון ציין עוד בנוגע לפניית חברי כנסת ממפלגת יש עתיד בבקשה להפוך את ההצבעה לאי-אמון בממשלה כי "אני לא אגיד את השמות של אלה שפנו אליי מיש עתיד. הם לא נגד לפיד, אבל הם חושבים שלפיד טעה בשיקול הדעת, ולכן אמרו לי 'תעשה טובה, תהפוך את זה לאי-אמון, כדי שנוכל להצביע נגד החוק הזה".

 

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד בכנסת, מסר בתגובה לדברים: "אני מציע למחנה הציוני, שברח מההצבעה על גיוס החרדים בכנסת הקודמת וזחל לממשלה בכנסת הנוכחית, לא להטיף לנו - לא על גיוס ולא על פעולה אופוזיציונית. יש עתיד תמשיך לעשות מה שטוב למדינה". יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם, שהתראיין אף הוא לאולפן ynet, הכחיש שקיים שיתוף פעולה עם יש עתיד בנושא. הוא ציין כי "אין שום הידברות בינינו לבין לפיד בנוגע לחוק".

ישיבת סיעה הליכוד (צילום: אלכס קולומויסקי)
"אין שום הידברות עם לפיד". ח"כ אמסלם עם רה"מ נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

דרעי, ליצמן וגפני. הסיעות החרדיות צפויות להתנגד לחוק (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
דרעי, ליצמן וגפני. הסיעות החרדיות צפויות להתנגד לחוק(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)

יאיר לפיד ישיבת סיעה יש עתיד (צילום: אלכס קולומויסקי)
ח"כ לפיד. יש עתיד מתכוונת לתמוך בחוק(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בעוד המפלגות החרדיות הודיעו כי בכוונתן להתנגד לחוק, נראה כי דווקא יש עתיד תסייע להישרדות הממשלה. ח"כ חסון אמר עוד בהתייחסו לנושא כי "להפוך את ההצבעה לאי-אמון מבחינתנו נועד לצופף שורות באופוזיציה, להעיר קצת את יש עתיד ולהגיד להם 'נסחפתם, קצת לא הבנתם איפה אתם עומדים, אתם אמורים להיות אופוזיציה'".

 

-אבל הם חושבים שמדובר בחוק טוב, ומדגישים שזה חוק שהם העבירו ובוטל, ועכשיו חוזר לשולחן.

"הם טוענים עקרונית וטועים במהות. למה? מכיוון שקודם כל בחוק הזה אין בו שוויון ואין בו נטל. המתווה הזה הוא מתווה פוליטי שנועד להיות גשר לעבור את המשבר הפוליטי. ח"כ אמסלם יודע שהנוסח שאנחנו מצביעים עליו עכשיו לא יהיה הנוסח שיגיע לקריאה שנייה ושלישית, מכיוון שבחדרי חדרים הם יגיעו לנוסח מוסכם עם החרדים ולא יתייחסו ליאיר לפיד שעכשיו מעביר להם את הנוסח".

 

יו"ר הקואליציה אמסלם הגיב: "אני לא מדבר עם האופוזיציה בעניין הזה. אני רואה את זה בחוק שטוב לעם ישראל, אני לא רואה את זה קואליציה-אופוזיציה. אצל יואל חסון כל דבר זה קואליציה-אופוזיציה, עם ישראל לא קיים. 'בוא נפיל את הממשלה', זה מה שחשוב לו. חסון, כהרגלו בקודש, כמעט לא מוציא דבר אמת מפיו".

 

ח"כ חסון הקשה: "אולי תספר לציבור הצופים איזה הסכם עשית עם הרשימה המשותפת, שיגרום להם להיעלם או לא להצביע על החוק". אמסלם: "יואל חסון מטעה וזורה חול בעיני הציבור. אני מעולם לא דיברתי עם הערבים על הדבר הזה, המפלגות הערביות היסטורית לא השתתפו בסוגיה הזאת. את השמאל מעניין כרגע רק החרדים, כאילו אין ערבים".

 

"סיכוי אמיתי להפיל את הממשלה" 

יו"ר סיעת המחנה הציוני חסון ציין עוד בדבריו כי "מה שמעניין אותנו, וזה בדיוק מה שאמסלם אמר, זה להפיל את הממשלה. במקרה הזה יש סיכוי אמיתי להפיל את הממשלה".

 

גם כאן טען ח"כ אמסלם כי ח"כ חסון מטעה: "אתה לא תאמין איך במרץ כשכמעט הלכנו לבחירות המחנה הציוני הזיעו בכפות הרגליים שמא חס ושלום נלך לבחירות. זה גם המצב היום, הם רועדים ומתים מפחד. הם רק עושים קולות של בחירות, מעולם לא התכוונו לזה. ואם נלך לבחירות, אתה תראה שהראשונים שבעצם יבכו זה הם, כי חצי מהם לא יגיעו לכנסת".

 

אמסלם הביע תקווה שבסופו של דבר חוק הגיוס יאושר בכנסת: "לחרדים כרגע החוק הזה הוא קשה, ולכן הם החליטו שלא יצביעו עם החוק. המחנה הציוני והשמאל מתנגדים לחוק, ולכן אני מבין שהחוק הוא טוב. אם כל הצדדים מתנגדים לו אז כנראה הוא בסדר גמור לעם ישראל. כל חוק שאנחנו מגישים יורד בסופו של דבר לוועדות ושם הוא עובר שינויים כאלה ואחרים".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בהתייחסה לכוונת יש עתיד להצביע בעד החוק כי "כשאתה אופוזיציה, יש לך שתי אפשרויות: להחליף את ביבי או להצטרף לביבי. את העוולות שהממשלה הזאת בראשות ביבי נתניהו עושה הפסקנו כבר לספור. עכשיו נשאלת השאלה מה עושה אופוזיציה מול המצב הזה. יש לנו אפשרות להתאחד בתור אופוזיציה ולהפיל את הממשלה או לתקוע טריז וסדקים בתוך הקואליציה".

 

זנדברג אמרה עוד כי "אני לא מצליחה להבין את כיפופי הידיים וזריקת הבוץ וההאשמות בין גבאי והמחנה הציוני ללפיד, שהודיע שיתמוך בחוק הגיוס הזה. לפיד, שלח וכל חברי סיעת יש עתיד הודיעו בסוף השבוע שהם תומכים בחוק הגיוס שהוא גרוע וקורע את הקואליציה מבפנים. יש לנו סיכוי אמיתי לתקוע טריז משמעותי בתוך הקואליציה ולפרק את הממשלה. אני לא מצליחה להבין את הפחדנות הזאת".

 

-את לא מאמינה להם שאולי אידיאולוגיה חשובה יותר מפוליטיקה?

"איזו אידאולוגיה יש כאן? אני באמת לא מצליחה להבין. אני רואה רק זגזוז ופחדנות, ואני רואה מתגנב איפשהו כאן שאולי הסקרים יותר חשובים ממהלך פוליטי אמיתי ומשמעותי שאפשר לעשות כבר מחר. שמענו קולות מהחרדים שהם אומרים בקריצת עין שהם נגד החוק הזה אבל בעצם הם מאוד אוהבים אותו, ומה שלפיד עושה פה זה לתת להם פשוט דרך מילוט מאוד קלה להציל את הממשלה מעצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת חרדים נגד הגיוס (ארכיון)
צילום: מוטי קמחי
מומלצים