שתף קטע נבחר

צה"ל מתגבר בגבול הסורי, נתניהו: "לא נאפשר כניסה לשטחנו"

בתום הערכת מצב בפיקוד צפון הוחלט לתגבר את הגבול ברמת הגולן בכוחות שריון וארטילריה בשל ההתפתחויות מעבר לגבול. בזמן שהרמטכ"ל ביקר בארה"ב, בצבא הבהירו כי לא יסכימו לשום נוכחות זרה בגולן הסורי. נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: הסיוע ההומניטרי יימשך, אך ישראל לא תאפשר כניסה

 

צה"ל מתגבר את אזור הגבול עם סוריה בכוחות שריון וארטילריה. כך הוחלט הבוקר (א') בתום הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון. הכוחות נפרסו כחלק מההיערכות ומוכנות צה"ל למול ההתפתחויות ברמת הגולן הסורית סמוך לגבול.

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר בפתח ישיבת הממשלה: "נמשיך להגן על גבולותינו. נמשיך להעניק סיוע הומניטרי, אך לא נאפשר כניסה לשטחנו. אני עומד בקשר רצוף מול הקרמלין והבית הלבן בעניין זה".

 

כוחות התגבור כוללים פלוגות של טנקים וסוללות של תותחים שונים, בהם כלים של ארטילריה מדויקת, שנפרסו בקרבת הגבול. תגבורי כוחות דומים נרשמו בשנים האחרונות כמה פעמים בגזרת הגולן כשעלתה המתיחות מול סוריה.

פריסה פריסת כוחות שריון ארטילריה טנק טנקים גבול רמת הגולן סוריה צה
מהתמונות שהפיץ צה"ל היום(צילום: דובר צה"ל)

פריסה פריסת כוחות שריון ארטילריה טנק טנקים גבול רמת הגולן סוריה צה
מתגברים כוחות בגבול סוריה(צילום: דובר צה"ל)

 

עם זאת, הפעם, באופן חריג, צה"ל הודיע על כך פומבית, ייתכן שכמסר מרתיע לכוחות אסד ולפטרונם הרוסי שמסייע להם בכיבוש אזור דרעא בימים אלה, כמה עשרות קילומטרים בלבד מהגולן. בצה"ל מעריכים כי לאחר שאסד ישלים את כיבוש אזור דרעא, הוא ישלח כוחות גם להשתלטות מחדש על הגולן הסורי, כשהוא נתמך על ידי מיליציות שיעיות פרו-איראניות.

 

בנימין נתניהו, חיים כץ וצחי ברוורמן (צילום: רויטרס)
"נמשיך להעניק סיוע הומניטרי, אך לא נאפשר כניסה לשטחנו". נתניהו בישיבת הממשלה(צילום: רויטרס)

 

 

מעבר לחשש מזליגות חריפות של אש לעבר הצד הישראלי, בצה"ל הבהירו לאמריקנים ולרוסים כי לא יסכימו לשום נוכחות זרה של כוחות בגולן הסורי זולת כוחותיו הרשמיים של צבא אסד, בכל מחיר שהדבר יגבה. מהלכים עתידיים אפשריים בנושא תואמו בסוף השבוע בין הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, למקבילו האמריקני הגנרל ג'וזף דנפורד, בדיונים שקיימו בביקור הבזק שנערך בוושינגטון.

 

בהודעת צה"ל נמסר הבוקר כי "צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה על הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974. כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה. סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו".

 

 
סוריה מבצע לכיבוש דרעא (צילום: AFP )
הכוחות נפרסו כחלק מההיערכות להתפתחויות סמוך לגבול. תיעוד מהמבמצע לכיבוש דרעא(צילום: AFP )

סוריה מבצע לכיבוש דרעא צבא אסד חיילים (צילום: AFP )
חיילי צבא אסד בדרעא(צילום: AFP )

פליטים מחוז דרעא מגיעים ל מחוז קונייטרה גבול ישראל סוריה רמת הגולן תקיפות צבא אסד (צילום: AFP)
פליטים שהתמקמו ליד גבול ישראל ברמת הגולן(צילום: AFP)

אתמול הודיעה סוריה על שחרור שמונה עיירות וכפרים במחוז דרעא, והמשיכה להפציץ את המחוז בסיוע של רוסיה אחרי שהפסקת האש באזור קרסה. ב-19 ביוני פתח הנשיא בשאר אסד במתקפה כבדה במחוז האסטרטגי בדרום סוריה, אחד ממעוזי המורדים האחרונים, ליד הגבול עם ירדן.

 

כלי תקשורת ערביים דיווחו אתמול על גיחות רבות של מטוסים סוריים ורוסיים, ופעילות קרקעית של צבא אסד ובעלי בריתו בכמה מוקדים בדרעא. הפעילות הייתה אחרי שדווח על הפסקת אש - במטרה לאפשר למורדים לנהל מו"מ עם רוסיה כדי להביא להסכם הפסקת האש כולל. כשהמו"מ קרס ההפצצות חודשו. 

 

 

אתמול נמסר מדובר צה"ל כי שישה אזרחים סורים, שנפצעו באורח בינוני-קשה בקרבות בדרום סוריה, הועברו לקבלת טיפול רפואי בישראל במבצע מורכב של "עוצבת הבשן". בין הפצועים ארבעה ילדים - בני 6 עד 14. על פי דיווח בצד הסורי, משפחותיהם של הילדים נהרגו כולן בהפצצות הלחימה בסוריה ואלו הובהלו לקבלת טיפול רפואי בישראל. הפצועים הועברו לבית חולים בארץ לאחר שקיבלו בשטח טיפול ראשוני מציל חיים על-ידי כוחות צה"ל.

 

ד"ר מסעד ברהום, מנהל המרכז הרפואי לגליל, אמר כי בסוף השבוע התקבלו חמישה פצועים, שני ילדים, בני 6 ו-7, נער בן 14 ושני צעירים בני 19 ו-28. "הפציעות אופיינו על ידי חדירה של רסיסים למוח, לחזה, לבטן, לגפיים. שני הילדים פצועים באורח קשה מאוד עד אנוש. הנער פצוע קשה מאוד אך יציב, שני המבוגרים פצועים קשה אך יציבים", אמר.

 

הוא הוסיף כי "חמשת הפצועים האלה מצטרפים ל-2,500 פצועים שהתקבלו אלינו בחמש השנים האחרונות, על פי החלטה הומניטרית של מדינת ישראל. ברצוני לציין שחלק מהרופאים אף עובד כאן בסוף השבוע, יותר מ-48 שעות כדי להציל חייהם של הפצועים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תגבור בגבול
צילום: דובר צה"ל
מומלצים