שתף קטע נבחר

לוחם דובדבן שפלט כדור למשפחת ההרוג: "מקווה שתסלחו לי"

היום התקיים דיון בעניינו של סמל נ' שהואשם בהריגתו של חברו ליחידת דובדבן שחר סטרוג לאחר שפלט כדור. החייל שלח מסר לבני משפחתו של סטרוג: "לא אוכל לרפא את הכאב שלכם". ביום רביעי יודיע בית הדין אם הוא מאשר את ההסדר

 

חייל יורה בשחר סטרוג' (צילום: שאול גולן)
החייל היורה בבית המשפט(צילום: שאול גולן)

פרשת מותו הטראגי של לוחם דובדבן שחר סטרוג נידונה הבוקר (ב') בבית הדין הצבאי ביפו, לקראת תום משפטו של חברו ליחידה שפלט כדור והרג אותו. ביום רביעי יוחלט אם בית הדין הצבאי יקבל את הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים ולפיו החייל היורה ירצה שנת מאסר וחצי.

 

החייל שלח מסר למשפחתו של סטרוג במהלך הדיון ופרץ בבכי: "חשוב לי לדבר איתם ולהגיד שאני מצטער. אני ושחר היינו החברים הכי טובים בצוות, הוא לא היה רק חבר לצבא, אלא חבר לחיים. זה הכי כואב, שלא משנה מה אני אעשה אני לא אוכל לרפא את הכאב של משפחת סטרוג. אני פשוט רוצה להגיד להם שאני מצטער ושאני אוהב אותם. אני מקווה שבעתיד הם יוכלו לסלוח לי אם זה אפשרי".

 

במהלך הדיון טענו סנגוריו של החייל כי לאחר האירוע מונתה ועדת חקירה שמצאה ממצאים קשים ביחידה. "לצערנו ממצאי הוועדה היו חד-משמעיים והטילו ביקורת קשה על מפקדי היחידה".

סמ
סמ"ר שחר סטרוג ז"ל
 

עורכי דינו של החייל היורה, רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד, טענו במהלך הדיון: "היום הסתיים החלק המשפטי בפרשה הכאובה של מותו של שחר סטרוג ז"ל. נ' בחר להיקשר בהסדר טיעון עם התביעה כחלק מלקיחת האחריות על האירוע ועל מנת לחסוך את הקושי הצפוי בניהול התיק לכלל הנוגעים בדבר. הסדר הטיעון משקף את נסיבות האירוע, מחדלי היחידה בהטמעת נוהלי הבטיחות, תרומתו של נ' ליחידה, חרטתו הכנה ואת השלכות האירוע על המשך חייו של נ'. צוות ההגנה, נ' ומשפחתו מבקשים להודות למשפחתו של שחר ז"ל על עמדתה האצילית לכל אורך ההליך, לרבות מתן הסכמה להסדר. בהזדמנות זו נבקש לשוב ולהביע את תנחומינו העמוקים. אנו תקווה כי בית הדין יבחר לאמץ את ההסדר שנקשר בין הצדדים".

 

בגרסה הראשונית שמסר נ' למצ"ח הוא טען כי "זו הייתה תאונה ולא משחק בנשק. התאמנו יחד על שליפות אקדח בחדר בבסיס, דבר שמקובל ביחידה. הוא החבר הכי טוב שלי ולא ידעתי שאני בהכנס". את הלוחם מייצגת הסנגוריה הצבאית.

 

דו"ח ועדת החקירה הצה"לית שבדקה את האירוע חשף את תרבות משחקי הנשק ביחידת העילית, שהסתיימה במקרה זה בטרגדיה.  מהדו"ח עולה כי סמל נ', החייל היורה, הודה ואמר למפקדיו מיד לאחר הירי: "מה עשיתי? הרגתי את חבר שלי, הרסתי לעצמי את החיים. עשינו קרב שליפות".

 

החשוד בהריגת שחר סטרוג ז
הלוחם נ'(צילום: שאול גולן)
בשל עברו החיובי ושירותו הקרבי נגזר עליו עונש קל יחסית. עם זאת, ועדת החקירה של צה"ל שבדקה את נסיבות מותו של סמ"ר סטרוג ז"ל מציגה תמונה מדאיגה מאוד על מה שנעשה ביחידה המובחרת בשנה האחרונה בנוגע למשחק בנשק. לא בכדי הוחלט על שורה של עונשים חמורים בעקבות הפרשה, כולל הדחות של מפקד פלוגה ומפקד מחלקה וביטול מינויו של מפקד היחידה, סא"ל ע', למפקד חטיבה.  

 

בראש ועדת החקירה שהורכבה מקצינים מיחידות מובחרות עמד אל"מ בצלאל שנייד. הוועדה קובעת כי למשחק ה"שליפות" הקטלני שנערך ב-20 במרץ קדמה תרבות של משחקים בנשק ביחידה שלא דווחו. באותו יום, כך עולה מהדו"ח, בשעה 19:47 עוד הספיק שחר לשלוח הודעה אחרונה לחברה שלו: "אני בחדר".

 

חמש דקות לאחר מכן, לעיני אחד הסמלים בצוות, סטרוג "הפגין יכולת דריכת אקדח על רגלו שלוש פעמים. כלל הצוות הנוכחים במרחב הזולה אינם מסבים את דעתם לאירוע ואינם מעירים". שתי דקות לאחר מכן נכנס החייל היורה, סמל נ', לחדר, והשניים "שולפים נשקים אחד לעבר השני: סמל נ' ככל הנראה באופן אינסטינקטיבי מגיב אוטומטית ללא חשיבה על מצב נשקו".

אזכרה שחר סטרוג (צילום: תומריקו)
הלווייתו של שחר סטרוג. מרץ 2018(צילום: תומריקו)
בדו"ח צוין כי נ' היה עם מחסנית בהכנס, ובשעה 19:52 נשמעה ירייה בודדת. "פאק, מה עשיתי? מה עשיתי?", צעק סמל נ' לאחר הירי. חובשים הגיעו לחדר מיד והחל פינוי לבית החולים הדסה. 

 

הוועדה קבעה כי "שימוש בלתי חוקי בנשק הינה תופעה יחידתית כחלק מתרבות אימון אישי. תגובתו המיידית של סמל נ' להתגרות של סמ"ר סטרוג ז"ל מעידה על כך שהאירוע לא בדיד".

 

חברי הוועדה ציינו כי תרמה לאירוע חוסר בקרת מפקדים למניעת רשלנות בנשק, על אף זיהוי נקודת התורפה ולאחר שלושה אירועים קודמים של פליטת כדור מנשק. בנוגע לסטרוג ז"ל נקבע כי "סמל הצוות הבחין בביצוע אימוני נשק שלא על פי הפקודות, אך העלים עינו. חברי הצוות ראו אותו משחק בנשק מספר דקות טרם מותו ולא עצרו, קראו למפקדיו, או מנעו ממנו את המשחק בנשק". ועדת החקירה מסכמת את הדו"ח וקובעת כי "כלל המעורבים באירוע לא עמדו באחריותם האישית למניעת אירוע במסגרת עליה הם אחראים, כלל מעגלי הבטיחות נפרצו".

 

קצין בכיר הגדיר את מסקנות הוועדה ככרוניקה של אסון ידוע מראש ואמר כי "הייתה כאן שורה של מחדלים לאורך זמן בכל שרשרת הפיקוד. זו הייתה השגרה ביחידה, למרבה הצער". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים