שתף קטע נבחר

גבאי: לפיד בוגד בחיילים, לפיד: מביכים את עצמם

יו"ר העבודה תקף בפתח ישיבת הסיעה את יו"ר יש עתיד, שמפלגתו תצביע בעד חוק הגיוס במליאת הכנסת: "היום נראה כיצד נראית הרמת ידיים של מפלגה שבוחרת להצטרף לצד השני ולוותר על ערכים". לפיד השיב לו: "האופוזיציה מביכה את עצמה"

 

 

מלחמת מילים בין מפלגות האופוזיציה: יו"ר העבודה אבי גבאי תקף היום (ב') בפתח ישיבת המחנה הציוני את יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בשל כוונתו לתמוך בחוק הגיוס שיעלה בהמשך היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

 

מה כולל החוק? החורים במתווה הגיוס

מהו חוק הגיוס החדש ()
 

"ככה נראית הרמת ידיים, ככה נראית בגידה בחייילים שלנו וככה נראית מפלגה שעברה צד", אמר גבאי בפתח דבריו. "היום נראה בכנסת ישראל כיצד נראית הרמת הידיים של יש עתיד אחרי שנבהלה מהסקרים והפסיקה להאמין שהמחנה שלנו יכול לנצח. היא בוחרת להצטרף לצד השני, לוותר על הערכים ועל העמדות שלנו".

 

גבאי המשיך ואמר: "מפלגה שאומרת שאם אי אפשר לנצח אותם אז נצטרף אליהם. מפלגה שלוקחת את הקולות של המחנה שלנו, ששואף לחילופי שלטון ופשוט מחלקת אותם לנתניהו וליברמן. אני שואל באמת, מה קרה? ירדתם קצת בסקרים אז מתהפכים? בוגדים בבוחרים ובמחנה כולו".

 

 

אבי גבאי בישיבת הסיעה על חוק הגיוס (צילום: יואב דודקביץ')
אבי גבאי בישיבת הסיעה(צילום: יואב דודקביץ')

יאיר לפיד (צילום: אלי סגל)
יאיר לפיד(צילום: אלי סגל)
 

לסיכום אמר גבאי: "מחובתנו להגיד את האמת: אף חרדי שלא התגייס אתמול, לא יתגייס מחר בגלל החוק הזה. אנחנו בעד שכל אזרח בישראל יישא בנטל. אבל עד שזה יתגשם, החובה שלנו לדאוג שמי שכן מתגייס, מי שכן משרת, מי שכן תורם, יתוגמל בשכר ראוי ולא בדמי קיום מעליבים שמביאים לכך שהמשפחות העובדות צריכות גם לקיים את בניהם ובנותיהן המשרתים בצבא. לחברינו ביש עתיד אני קורא לחשב מסלול מחדש ולהצביע נגד הקומבינה הזאת. תהיו בצד החיילים ולא בצד שנגדם".

 

ח"כ ציפי לבני אמרה: "לפני כמה שנים יצאנו להפגין ברחובות. לוחמים במילואים, אזרחים שנמאס להם להיות היחידים שנושאים בנטל. אני הייתי שם, חברים כאן מהמחנה הציוני היו שם, גם יאיר לפיד היה שם. והיו שם אזרחים מכל המפלגות כמעט, חוץ מהחרדים כמובן. ביקשנו צדק", הסבירה. היא טענה כי החוק הנוכחי "עושה את ההיפך, זה התשלום היומי של נתניהו, התשלום לחרדים, לפי הנוסחה של - אתם תחזיקו אותי בשלטון ואני אשלח ילדים של אחרים להילחם ואולי גם להיהרג.

 

"העובדה שיש מפלגה באופוזיציה שבוגדת במצביעים שלה, שתומכת בזה, זאת לא תעודת הכשר. למיטב זכרוני בקלפי לא היה כתוב שוויון בנטל למעט במקרים של שטיקים וטריקים".

 

 
בישיבת סיעה של יש עתיד אמר לפיד: "מדובר למעשה בחוק של יש עתיד מהממשלה הקודמת אבל הפעם גם צה"ל והרמטכ"ל חתומים עליו. על זה אנחנו נצביע. על הערך של הגיוס לצה"ל. יש עתיד לא תשחק בפוליטיקה בנושא כל כך חשוב. אני מבין שחברינו באופוזיציה החליטו להפוך את ההצבעה על החוק הזה להצבעת אי אמון כדי להביך אותנו. הם לא מביכים אותנו, אלא רק את עצמם". הוא הבהיר: "אני לא מצביע בעד הממשלה, זו ממשלה רעה שצריכה ללכת. אבל אני כן מצביע בעד חוקים טובים ונכונים, כי זה התפקיד שלי כחבר כנסת וכמי שמנהיג אלטרנטיבה במדינת ישראל".

 

הצעת החוק, שמהווה תיקון לחוק שירות ביטחון שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן, כבר עברה אינספור גלגולים בשנים האחרונות ועשרות מתווים הוצעו ונגנזו לאורך השנים. זאת עד לאחר שחוקק חוק שנפסל בבג"ץ וחייב את הממשלה לחוקק חוק חדש, שוויוני יותר, עד חודש ספטמבר השנה. מיד לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה צפויה המדינה לבקש ארכה מבג"ץ לצורך השלמת החקיקה ואישורו הסופי של התיקון לחוק בקריאה שנייה ושלישית. 

 

על פי המתווה הנוכחי, המסתמך על נתוני גיוס קיימים בחברה החרדית, יגויסו במחזור הראשון כ-3,000 צעירים חרדים וכ-600 יגויסו לשירות הלאומי. נתונים אלו זהים כמעט במדויק לנתוני הגיוס הקיימים כיום עוד לפני כניסתו של החוק לתוקף. תקופת ההסתגלות לכניסתו של החוק לתוקף תימשך שנתיים, ובמהלכה לא יופעלו סנקציות אם לא תירשם עמידה ביעדים.

 

כעבור שלוש שנים מיום כניסתו של החוק לתוקף, יופעלו סנקציות כלכליות כלפי הישיבות בלבד, אם אלו לא יעודדו גיוס ואחוזי הגיוס יירדו מ-95 אחוז מהיעד שהוגדר. ככל שלא יושג שיעור גיוס בהיקף של 85 אחוז לפחות מיעדי הגיוס השנתיים במשך שלוש שנים רצופות (לא כולל השנתיים הראשונות מתחילת התיקון המוצע) יבוטל התיקון לחוק בתוך שנה

 

 

בישיבת סיעה של ישראל ביתנו התייחס לדברים שר הביטחון: "כנראה לא קיימת נוסחה שתרצה את כולם. אבל הבאנו חוק בהתאם לשני קריטריונים - שזה יהיה מקובל על צה"ל ושזה ועבר את בג"ץ". הוא הוסיף: "אני לא מבין את הביקורת מצד חברי הכנסת, שכמובן חושבים שהם מבינים את צרככי מערכת הביטחון יותר מהרמטכ"ל ומראש אכ"א". ליברמן אמר זאת לאחר שציין כי הרמטכ"ל וגורמי הביטחון עברו על כל סעיפי החוק בעצמם.

 

הוא ביקר בעצמו את חוק הגיוס הנוכחי ואמר: "אני חושב שזה חוק שלא משקף את הפסיפס של החברה הישראלית, אנחנו לא שלמים איתו. הייתי הרבה יותר שמח לו במקום בחוק בנוסח הנוכחי היו מביאים את מגילת העצמאות וממסמרים אותה כחוק לאום, כחוק יסוד". 

עד התיקון הסופי נוסחו של החוק עוד יכול להשתנות. ביחס לכך אמר לפיד: "אם ליברמן יסכים לשינוי של אות אחת בחוק הזה, זו בגידה ברמטכ"ל ובצה"ל. אם ישנו מילה אחת בחוק, אנחנו נוביל את המחאה נגדו".

 

באופוזיציה תקפו בחריפות את יש עתיד על תמיכתם במתווה של הממשלה, תוך ביקורת נוקבת על החוק שאינו מביא לטענתם לשוויון אמיתי. אתמול אף יצאו משמרות מחאה מטעם סיעת "המחנה הציוני" לבתיהם של חברי כנסת מיש עתיד במטרה לשכנע אותם שלא לתמוך בחוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גבאי ולפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים