שתף קטע נבחר

בחירות ירוקות? רק 3 רשויות מקומיות הביעו עניין

אילת, שוהם ומטה יהודה הן הרשויות היחידות שהביעו עניין ביוזמה של אזרחים ושל המשרד להגנת הסביבה - הקורא לערוך את מסע הבחירות באופן שימנע את זיהום הסביבה ויחסוך במשאבים

בעוד פחות מארבעה חודשים יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות, אך רק שלוש רשויות הביעו עניין לגבי היוזמה שתמנע לכלוך וזיהום. לקראת הבחירות ברשויות המקומיות, הצטרף המשרד להגנת הסביבה ליוזמה אזרחית לקידום בחירות ירוקות בכל הרשויות המקומיות בארץ.

 

במסגרת זו, פנה המשרד לכל ראשי הרשויות בארץ והציע להם לערוך את מסע הבחירות באופן שימנע את זיהום הסביבה ויחסוך במשאבים. הצעה לנוסח אמנת בחירות ירוקות נשלחה לרשויות שהביעו עניין, וכל רשות בחרה אם להצטרף ליוזמה והאם להתבסס על אמנה זו או ליצור אמנה משלה. מכיוון שהליך הבחירות לרשויות המקומיות הוא באחריות משרד הפנים, אין בסמכות המשרד להגנת הסביבה לחייב את הרשויות לפעול לפי המתווה הסביבתי המוצע. בינתיים, רק עיריית אילת, המועצה האזורית מטה יהודה ומועצת שוהם הביעו עניין למהלך.

 

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 

מדובר ביוזמה אזרחית שהגיעה מלמטה, מתושבי היישוב שוהם שבמרכז הארץ. יוסי מלכה (60), תושב שוהם ומיוזמי הבחירות הירוקות, אמר: "אמרנו שחייבים לשנות את נושא תעמולת הבחירות. זה לכלוך לפני הבחירות, בזמן הבחירות ואחריהן. זה בזבוז ויוצר אווירה לא טובה בין המחנות".

 

"בתקופה שלפני הבחירות נלקחים המרחבים הציבוריים בשטח הרשויות כבני ערובה לתעמולת הבחירות ומשמשים כבמה לפרסום וקידום המועמדים לבחירות", נכתב במכתב לראשי הרשויות ברחבי הארץ, מראש אגף שלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה שרון פלוטניצקי. "מעבר ליצירת מפגעים בטיחותיים, גורמים חומרי התעמולה הנתלים שלא כדין לפגיעה קשה בסביבה. בנוסף, הרשויות משריינות תקציבים מיותרים לניקוי וטיפול בנזקי 'היום שאחרי' הבחירות. לצורך מניעת התופעה ויצירת חיסכון בתקציב הרשות המקומית, אנו מציעים לקיים בחירות ירוקות".

 

אז מה המשמעות של בחירות ירוקות? בשיתוף פעולה, המתמודדים חותמים על אמנת בחירות ירוקות, הכוללת את ההסכמות הבאות:

- אין לתלות שלטים ומודעות במרחב הפרטי (מרפסות, חלונות וגדרות)

- תליית חומרי תעמולה תעשה ארך ורק במקומות המיועדים לכך

- אין חלוקה של חומרי תעמולה במרחב הציבורי

- ימונה צוות ללא שייכות סיעתית אשר יהיה אחראי על חללוקה הוגנת של שטחי הפרסום ורק הוא יהיה מוסמך לתליית חומרי התעמולה.

- ביום הבחירות תתאפשר הצבה של שלטים ניידים (שלטים המוחזקים ידנית על ידי פעילי הסיעות) בסביבת מטות הסיעה בלבד.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "המשרד באופן טבעי תומך בבחירות ירוקות, אלא שאנחנו אוכפים כל מה שקשור לחוק הבחירות. סוגיית הירוק אינה מופיעה בחוק לפי שעה, והדבר נתון באופן וולנטרי בידי הרשויות המקומיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מטה הבחירות לרשויות המקומיות ב-2013
צילום: מוטי קמחי
מומלצים