שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את חוק קיזוז שכר המחבלים מכספי הרשות הפלסטינית

הכנסת אישרה את החוק ולפיו כספים שמיועדים למחבלים יקוזזו אוטומטית מהסכום שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית ברוב של 87 בעד מול 15 מתנגדים. יוזמי החוק, הח"כים שטרן ודיכטר: "לא עוד עידוד טרור על חשבוננו". בדיון הסוער הטיח ח"כ ג'מאל זחאלקה: "אתם צבועים וגנבים"

  

 

בתום דיון סוער במיוחד אישרה הערב (יום ב') מליאת הכנסת בקריאה שלישית את החוק שיקזז משכורות מחבלים מהכספים המועברים לרשות הפלסטינית. 87 חברי כנסת תמכו ו-15 התנגדו. על פי ההצעה, שהובילו ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) וח"כ אבי דיכטר (הליכוד), כספים שמיועדים למחבלים יקוזזו באופן אוטומטי מסכום הכסף שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית וזאת ללא צורך באישור מיוחד מצד הקבינט. בדיון הסוער הטיח ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת: "יוזמי החוק הם חסרי בושה, לא בני תרבות. תומכים ברצח ילדים פלסטינים. כולכם תמכתם בהפצצות על עזה. רצחתם ילדים פלסטינים מי מכם יצא נגד?".

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ברוב של 87 חברי כנסת. חוק קיזוז משכורות מחבלים אושר(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
אחד מיוזמי החוק, ח"כ אבי דיכטר(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
"יש עתיד" עושים סלפי עם יוזם החוק, ח"כ אלעזר שטרן(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
האשים ברצח ילדים. ח"כ ג'מאל זחאלקה(צילום: אוהד צויגנברג)

יוזמי ההצעה אומרים כי בארבע השנים האחרונות שילמה הרשות הפלסטינית יותר מ-4 מיליארד שקלים למחבלים, ורק בשנה האחרונה 1.2 מיליארד שקלים. על פי הצעת החוק, ישראל תקפיא את הסכום שהרשות הפלסטינית משלמת למחבלים מתוך כספי המסים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית, בהתאם לפרוטוקול פריז בהסכמי הביניים שנחתמו בין ישראל לרשות.

 

לפני ההצבעה, אמר דיכטר כי "הרשות הפלסטינית מעבירה מדי חודש משכורות למחבלים ובני משפחותיהם בגובה 1.2 מליארד שקלים בשנה, כ-7 אחוז מתקציב הרשות. יחרב ביתכ יא ראיס. במקום שהרשות שלך יא מחמוד עבאס תשים כסף לבריאות ולחינוך, אתם שמים 7% מהתקציב שלכם לטרור?!".

 

דיכטר הוסיף: "הרשות הפלסטינית הפכה את עצמה למפעל שמעסיק רוצחי אנשים - יהודים בעיקר, אך גם מוסלמים, נוצרים, דרוזים, צ'רקסים ואחרים כולל תיירים. למפעל זה קל מאוד להתקבל. כל שעליך לעשות זה לרצוח ישראלים, להיעצר או להיהרג, והתקבלת לעבודה במפעל. מחמוד עבאס ועוזריו – אם לא תשנו את כרטיס הכניסה למפעל זה, אתם תלכו יום אחד לישון ותקומו מקוצצים".

שכרם של מחבלים לפי שנות מאסר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
אחד מיוזמי החוק. ח"כ אלעזר שטרן(צילום: אוהד צויגנברג)

לדברי דיכטר, "הצעת החוק נועדה בראש ובראשונה להעביר מסר ערכי ועקרוני ולפיו מדינת ישראל לא תיתן יד להעברת כספי טרור למחבלים. בנוסף, אנו סבורים כי קבלת החוק תחייב את הרשות הפלסטינית לבצע חשיבה מחודשת בכל הקשור למימון טרוריסטים והמרצת טרור באשר הוא".

 

ח"כ שטרן אמר לפני ההצבעה כי "החוק ההיסטורי הזה יחליש משמעותית את עידוד הטרור על ידי הרשות הפלסטינית. חובה עלינו לעצור את התמריץ הכלכלי שמעניקה הרשות הפלסטינית למחבלים, תמריץ שמעודד נוספים לבצע טרור. כך, כל נער פלסטיני יבין שלא משתלם לו לבחור בדרך הטרור. לא עוד עידוד טרור על חשבוננו".

 

ח"כ זחאלקה, שעלה לדוכן לאחר דבריהם של יוזמי החוק בדיון שקדם להצבעה, הוסיף: "יוזם החוק הוא אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר, אשר אחראי לרצח אלפי אנשים. אתם צבועים וגנבים, גונבים מהעם הפלסטיני כסף שמגיע לו. אתם הכובשים, המדכאים, הרוצחים, הגנבים".

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ חנין זועבי על דוכן הכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאת הכנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ אחמד טיבי(צילום: אוהד צויגנברג)

לאחר מכן פנה ח"כ אחמד טיבי אל ח"כ נאוה בוקר: "אם לא מוצא חן בעינייך מה שאני הולך להגיד תסתלקי. ממוצע איי.קיו שלא תביני ממילא מה שאני אומר. מי שלא מתאים לו שיעוף".

 

בנאומו אמר טיבי: "אתם כל שנה עושים אזכרה לרוצחים ומחבלים כאן בכנסת ומכנים אותם גיבורי האומה, למרות שאחד מהם שחט משפחה בדואית שלמה במו ידיו (מאיר הר-ציון). זה מוסר כפול לכנות את הפלסטינים מחבלים ואת רוצחי הפלסטינים גיבורים".

 

ח"כ טיבי הוסיף: "זה כסף פלסטיני ומי שמקזז אותו מבצע שוד מזוין על ידי מדינה. זה כסף של העובדים הפלסטינים בישראל. היום הייתה האזכרה של שורפי הילד מוחמד אבו חדיר. מישהי חשב להפסיק תשלומי ביטוח לאומי למשפחות של הרוצחים? זה מוסר כפול".

 

 

ח"כ חנין זועבי אמרה בדיון: "מה לא עשיתם? כיבוש, מצור, לא להכניס מאכלים. איזה פשעי מלחמה לא עשיתם עם העם הפלסטיני, העם הגיבור הזה. שמתם שני מיליון איש בכלא הכי גדול בעולם, במצור. תמשיכו להיות מטופשים. טיפשות זה טוב. מחנה שהצליח לעשות דמוניזציה לעם. אפילו את הפלסטינים לא מחשיבים כבני אדם. לא מבינה את הפסיכולוגיה של הפוליטיקה הישראלית".

 

זועבי תקפה גם את מפלגות השמאל: "הם צריכים לשאול את עצמם איזה טעויות הם עשו שגרמו לרעים להתחזק. לפאשיסטים להתחזק". ח"כ איציק שמולי ענה לה: "את רוצה אותי בים", והיא המשיכה: " לקחתם את המשאבים, את המים, את האדמה, אבל את הרוח לא תקחו. לא במצור ולא בכיבוש. המחנה הזה (השמאל) חסר ערכים, ובגלל זה המחנה של הרעים התחזק".

 

דיכטר ענה לח"כים הערבים: "אתם שטופי מח של הרשות הפלסטינית".

אבי דיכטר אלעזר שטרן (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')
הרשות הפלסטינית שילמה יותר מ-4 מיליארד שקלים למחבלים. דיכטר ושטרן(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')
 

משכורות על פי מספר השנים בכלא. מחבלים ששוחררו בעסקת שליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משכורות על פי מספר השנים בכלא. מחבלים ששוחררו בעסקת שליט(צילום: EPA)

במהלך הדיונים על הצעת החוק הוצגו נתונים ולפיהם תשלום המשכורות למחבלים מתבצע על פי מחירון. גובה התשלום הוגדר בסעיף 12 בהחלטת הממשלה הפלסטינית מספר 23 בשנת 2010.

 

על פי החלטת הפלסטינית, המשכורת מסתמכת לפי השנים שאותן מרצה המחבל בכלא. מחבל שנידון ל-3 שנים יקבל משכורת חודשית של 1,400 שקלים, מחבל שנידון ל-5-3 שנים יקבל משכורת של 2,000 שקלים ומחבל שנידון ל-10-5 שנים יקבל משכורת של 6,000 שקלים.

 

עוד מוגדר כי מחבל שנידון ל-30-25 שנים יקבל משכורת של 10,000 שקלים, ואילו מחבל שנידון ליותר מ-30 שנה יקבל משכורת של 12 אלף שקלים.

 

כך לדוגמה, הרוצח ואליד דקה, שרצח בשנת 1984 את החייל משה תמם, הרוויח בארבע השנים האחרונות 600 אלף שקל במשכורות מהרשות הפלסטינית.

 

לאחר אישור החוק כתב בטוויטר שר הביטחון אביגדור ליברמן: "הבטחנו לעצור את חגיגת משכורות המחבלים וקיימנו. עכשיו זה סופי. כל שקל שאבו מאזן ישלם למחבלים ורוצחים יקוזז אוטומטית מתקציב הרשות הפלסטינית. מלחמה אפקטיבית בטרור עוברת גם דרך הכיס, של המחבלים של משפחותיהם ושל אבו מאזן".


פורסם לראשונה 02/07/2018 20:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ דיכטר, מיוזמי החוק
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים