שתף קטע נבחר

שוברים את הראש: איך להוציא את הכדורגלנים מהמערה?

אחרי הנס במערה בתאילנד ניצבים המחלצים בפני אתגר קשה במיוחד: איך להוציא בשלום את הנערים התשושים מהמערה הצרה שהוצפה ומכונה "המבוך"? אחת האפשרויות: קורס צלילה מזורז. רופא יבדוק את הנערים, שבתיעוד מהמערה אמרו לצוללנים: "איזה יום היום? אנחנו רעבים"

 

 

אחרי תשעה ימים מורטי עצבים, שבהם כבר היה נראה שגורלם נחרץ, נמצאו אמש (יום ב') 12 הכדורגלנים הצעירים והמאמן שלהם במערה שהוצפה בצפון תאילנד. בסרטון שפרסם חיל הים התאילנדי נראים הנערים, במדי קבוצת הכדורגל שלהם, יושבים באזור יבש במערה.

 


חילוץ הנערים שנמצאו במערה ב תאילנד (צילום: EPA)
הנערים שנמצאו במערה(צילום: EPA)
 

חילוץ הנערים שנמצאו במערה ב תאילנד (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

צוותי חילוץ ומתנדבים ממדינות זרות סייעו לתאילנד בחיפושים במערה. הראשונים שמצאו את קבוצת הכדורגל הצעירה היו שני צוללנים בריטים. "אנחנו מגיעים, זה בסדר", אמר אחד הצוללנים באנגלית לנערים. "הרבה עוד יגיעו, אבל אנחנו הראשונים". "אתם מאוד חזקים", אמר להם.

 

הנערים בסרטון יושבים בשקט מול הצוללנים הנרגשים. אחד הנערים שואל את המחלצים איזה יום היום. "יום שני", משיב הצוללן לנערים, שייתכן שכבר איבדו תחושת זמן אחרי ימים ארוכים בחושך מוחלט. אחד הנערים, שמבחין במצלמה, אומר בתאילנדית: "הם רוצים לצלם אותנו. תגידו לו שאנחנו רעבים. אין לי מה לאכול". אז הנער אומר באנגלית: "לאכול, לאכול, לאכול".

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: EPA)
במערה שמכונה "המבוך"(צילום: EPA)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בשבת שעברה, אחרי אימון כדורגל, יצאה קבוצת הכדורגל "חזירי הבר" (בני 11 עד 16) עם המאמן בן ה-25 לתור את מערכת המערות ת'אם לואנג במחוז צ'יאנג ראי – למרות שידוע שהיא מועדת להצפות בתקופה הגשומה של השנה. מאז הם היו לכודים במערה. מקרי העבר מלמדים שמי שנלכד בת'אם לואנג בתקופה הגשומה חולץ רק כעבור כמה ימים, עם ירידת מפלס המים.

 

מאמצי החילוץ הנרחבים בצ'יאנג ראי סבלו מקשיים רבים. הגשמים העזים באזור נמשכו, והמחלצים התקשו להתמודד עם הבוץ והמים שהציפו את מערכת המערות, שאורכה כ-10 ק"מ – אחת הארוכות בתאילנד. גם הניווט בה קשה במיוחד ויש מי שמכנה את המערה "המבוך". הצוללנים התקשו לעבור במעברים הצרים של המערה, ולהגיע לשטח שבו האמינו שנמצאת הקבוצה.

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

תאילנד קבוצת כדורגל ילדים נעדרת נעלמה מערה שיטפון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קבוצת כדורגל לכודה ב מערה טאם לואנג נאנג נון תאילנד (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

החיפושים של הצוללנים מיחידת "אריות הים" של חיל הים התאילנדי התמקדו תחילה בתלולית במערה שמכונה על ידי המומחים "חוף פטאיה", תלולית שאליה ניתן לטפס במקרה של הצפה. אלא שגם התלולית הזו הוצפה. אתמול אמר מושל צ'יאנג ראי, נרונגסאק אוסוטנקורן: "המשכנו עוד 400 מטר ושם מצאנו את 13 הנעדרים".

 

"חיל החים מצא את כל ה-13 בחיים", אמר המושל. קרובי המשפחה של הנעדרים, שהיו במקלט ליד המערה בימים האחרונים, לא ידעו את נפשם מרוב אושר. למרות השמחה הגדולה, כעת ניצבים הנערים והמחלצים בפני אתגר נוסף – לצאת בשלום מהמערה שחלקים ממנה עדיין מלאים במים. "מצאנו אותם, אבל המבצע עוד לא נגמר", אמר המושל.

בני משפחה של הנערים הכדורגלנים שנמצאו חיים במערה ב תאילנד (צילום: gettyimages)
שמחת המשפחות(צילום: gettyimages)

בני משפחה של הנערים הכדורגלנים שנמצאו חיים במערה ב תאילנד (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

בני משפחה של הנערים הכדורגלנים שנמצאו חיים במערה ב תאילנד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

צוותי החילוץ שוקלים אם לחכות עד שמפלס המים ירד מעט, ורק לאחר מכן להוביל את קבוצת הכדורגל ליציאה מהמערה. הצוללן האמריקני בוטש הנדריק אמר ל-CNN שלהערכתו פינוי של כל ילד מהמערה בנפרד על ידי צוות החילוץ עלול לקחת כמה שעות.

 

"הם יהיו חייבים לוודא שכל אחד מהם יצא מהמערה בשלום לפני שהם מתחילים לפנות את הנער הבא, מכיוון שאם פתאום תהיה להם בעיה הם לא ירצו לגלות עליה באמצע הדרך, ואז לחזור חזרה", אמר הצוללן שמנוסה בניסיונות חילוץ.

בני משפחה של הנערים הכדורגלנים שנמצאו חיים במערה ב תאילנד (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

אפשרות אחרת שנבדקת היא ללמד את הקבוצה להשתמש בציוד צלילה. אנמר מירזה, מומחה אמריקני לחילוץ ממערכות, מזהיר מהאפשרות הזו: "לנסות לגרום לאנשים שאינם צוללנים לצלוח מערה זו אחת המשימות המסוכנות ביותר שיש, גם אם הצלילה קלה יחסית".

 

בינתיים הצוותים הרפואיים מכינים את ערכות הסיוע והמזון שיועברו לקבוצת הכדורגל. המושל האזורי אמר שהרופא יגיע, בצלילה, לבדוק את מצבם הרפואי של הילדים ויקבע כמה הם חלשים. רק אז, לדבריו, תיקבע תוכנית החילוץ. אחרי החילוץ, אומר המושל, תאילנד תרוקן את המערה ממים.


פורסם לראשונה 02/07/2018 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים