שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היועמ"ש: מימון ההגנה של רה"מ באמצעות מקורבים - טעון אישור
  לפני כשלושה חודשים פנה ראש הממשלה ליועצת המשפטית של משרדו בבקשה כי תבחן את האפשרות שיקבל כספים לצורך מימון הוצאות הקשורות בחקירותיו. היועמ"ש קבע כי הדבר מחייב אישור של ועדת ההתרים - שצפויה לאשר את הבקשה

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קובע כי מימון ההגנה המשפטית של ראש הממשלה באמצעות מקורביו טעון אישור של ועדת ההיתרים, לפי הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים. ההערכה היא שהוועדה תאשר את המימון בהתאם להגבלות שהציע היועמ"ש.

   

  קס האזכרה הממלכתי לבנימין זאב הרצל (צילום: עמית שאבי)
  נתניהו. בקשתו למימון ההוצאות המשפטיות תיבחן בוועדת ההיתרים(צילום: עמית שאבי)

  פרקליטיו של נתניהו פנו באחרונה ליועץ כדי לבקש היתר לכך שמקורבו - ספנסר פרטרידג' וקרוב משפחתו נתן מיליקובסקי יממנו את ההגנה המשפטית. קודם לכן פנה ראש הממשלה ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע-פרגו, בבקשה כי תבחן את האפשרות שיקבל כספים ממיליקובסקי ומפרטרידג' לצורך מימון הוצאות הקשורות בחקירותיו.

   

  ממשרד המשפטים נמסר כי המגבלות החלות על קבלת כספים כאמור נובעות מתפקידו של ראש הממשלה כעובד ציבור ומעוגנות בהוראות החלות על קבלת כספים לפי חוק שירות הציבור- מתנות, הקובע איסור על עובד הציבור לקבל מתנה "באשר הוא עובד הציבור" . מגבלה נוספת היא הכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים -"כללי אשר".

  שלומית פרגו ברנע ()
  עו"ד ברנע-פרגו. הודיעה לנתניהו שעליו לפנות לוועדת ההיתרים

  היועץ הכריע לנוכח ההסברים שקיבל אודות אופיים וטיבם של מערכות היחסים בין ראש הממשלה לבין מיליקובסקי ופרטרידג', וכן בשים למכלול הנסיבות, כי לא ניתן לקבוע שהמתנה תינתן לראש הממשלה "באשר הוא עובד ציבור". עם זאת, ייתכן שמתקיים האיסור הקבוע ב"כללי אשר", שלפיו "שר לא יקבל שכר או טובת הנאה, זולת שכרו שמשלמת לו המדינה". עוד נקבע כי שר המבקש לחרוג מהאיסורים הקבועים בהם, רשאי לפנות לוועדת ההיתרים לבחינת בקשתו.

   

  בעקבות זאת הודיעה עו"ד ברנע-פרגו לנתניהו כי נוכח האיסור הקבוע בכללי אשר עליו להפנות את הבקשה למימון ההוצאות המשפטיות לוועדת ההיתרים, כדי שתחליט אם ניתן לחרוג מהכללים ולהתיר קבלת המימון המתבקש.

   

  ועדת ההיתרים שליד מבקר המדינה, היא זו שאחראית לאשר קבלת כספים שהועברו לשר לאחר שנכנס לתפקידו, בהתאם לכללי שופט העליון המנוח שלמה אשר. היועץ המשפטי לממשלה פנה למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, והודיע כי הוועדה היא זו שתחליט אם לאשר קבלת המימון.

   

  זילבר. תגבש חוות דעת למניעת ניגוד עניינים (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
  זילבר. תגבש חוות דעת למניעת ניגוד עניינים(צילום: יאיר שגיא)

  במכתב למבקר התייחס היועץ המשפטי לממשלה גם לתנאים שראוי שישקלו בהחלטת הוועדה שתכליתם להבטיח שהכספים ישמשו אך ורק לצרכים שלשמם התבקש ההיתר.

   

  בין היתר, הוצעה קביעת מגבלה שלפיה הכספים יועברו לשם מימון ההוצאות המשפטיות בלבד, מינוי נאמן שיוסמך לפעול לשם מטרה זו בלבד, מתן האישור לפרק זמן מוגבל, קביעת מנגנוני דיווח ושקיפות ביחס לכספים המועברים וקביעת מנגנון בקרה על העמידה בהתניות האמורות.

   

  בנוסף הנחה היועמ"ש את המשנה דינה זילבר לגבש, יחד עם עו"ד ברנע-פרגו, חוות דעת למניעת ניגוד עניינים שתתייחס לקשריו של נתניהו עם מיליקובסקי ופרטריד'ג ותבטיח שלא יוכל לעסוק בעניינים שנוגעים במישרין להם או לעסקיהם.

   

  נתן מיליקובסקי הוא בן דודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי פרסום ב"כלכליסט", לפני כשנתיים רכש פרטרידג', יזם נדל"ן אמריקאי ומקורב לנתניהו, מחצית מבית הוריו של ראש הממשלה מאחיו הצעיר עדו נתניהו תמורת 4.24 מיליון שקלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים