שתף קטע נבחר

המזון שעשוי לשפר את איכות הזרע - תוך כמה שבועות

חוקרים שבדקו עשרות גברים מצאו כי תזונה עשירה באגוזים ושקדים העשירים באומגה 3, ויטמין B וחומצה פולית משפרים את איכות הזרעונים ואת כמותם בתוך 14 שבועות. בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית באיכות ותפקוד הזרעונים בעולם המערבי

איכות הזרעונים של הגברים בעולם המערבי הולכת ומידרדרת, ועכשיו טוענים מדענים כי תוספת קטנה לתזונה עשויה לשפר את תפקודם. הממצאים החדשים הוצגו בכנס האיגוד האירופי לפוריות שהתקיים בברצלונה.

 

החוקרים בדקו 119 גברים בריאים בגילאי 18 עד 35 שחולקו לשתי קבוצות: האחת, הוסיפה לתזונתם הרגילה 60 גרמים של אגוזים ושקדים ביום, האחרת לא ביצעה כל שינוי בתזונה. הממצאים הראו כי אלה שהוסיפו אגוזים ושקדים לתזונתם, שיפרו את איכות הזרע באופן הבא:

  • ספירת הזרעונים עלתה בשיעור של 14%
  • חיות הזרעונים השתפרה ב-4%
  • תנועתיות הזרעונים השתפרה בשיעור של 6%
  • המורפולוגיה (צורת וגודל הזרעונים) השתפרה ב-1%

 

הפרמטרים הללו הוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי כמדדים לאיכות הזרע, הקשורים לאיכות פוריות הגבר.

 

לדברי החוקרים, המחקר החדש נתמך במחקרים קודמים שכבר הראו כי תזונה עשירה בחומצות השומן אומגה 3, נוגדי חימצון, ויטמין B וחומצה פולית עשויים לשפר את פוריות הגבר. אגוזים ידועים כעשירים במרכיבים אלה.

 

התזונה שתשפר את איכות הזרעונים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
התזונה שתשפר את איכות הזרעונים(צילום: shutterstock)

 

הקשר בין אורח חיים בריא ותזונה

"הספרות הרפואית עשירה בעדויות המראות כי שינוי באורח החיים הכולל תזונה בריאה משפרת את הסיכוי להריון", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר אלברט סלאס הואטוס מאוניברסיטת רובירה וירגילי בספרד.

 

עם זאת הזהירו החוקרים כי הגברים שנבדקו היו בריאים ובעלי פוריות טובה, כך שלא ברור עד כמה הממצאים יסייעו לגברים הסובלים מבעיות בפוריות.

 

מחקר שפורסם אשתקד שנערך באוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה, הראה כי חלה ירידה חדה של איכות הזרעונים בקרב גברים ממדינות המערב. הנתונים שנאספו מ-7,500 פרסומים בספרות הרפואית הראו ירידה של 52.5% בריכוז הזרע וירידה של 59.3% בספירת הזרע בין השנים 1973 עד 2011.

 

החוקרים ציינו עוד כי ספירת זרע נמוכה עשויה לנבא עלייה בתמותה ובתחלואה בקרב גברים. החוקרים הוסיפו כי במחקרים קודמים נמצא שספירות זרע נמוכות קשורות בנתונים סביבתיים ובאורח החיים המודרני, שכולל חשיפה לחומרים כימיים טרם הלידה, חשיפה לחומרי הדברה, עישון, סטרס והשמנה.

 

בשנת 2013 פרסם הוושינגטון סטריט ג'ורנל כי כל גבר חמישי בצפון אירופה סובל מספירת זרע נמוכה. מחקר שנערך באוניברסיטת הארווארד ושהתפרסם החודש גילה כי סיכויי ההצלחה בהפריה פוחתים משמעותית לאחר שהגבר חצה את גיל 40.

 

"אורח חיים בריא ידוע כתורם לפוריות ולאיכות הזרעונים", אומרת פרופ' מרתה דירנפלד, מנהלת היחידה לפוריות בביה"ח כרמל, "ההמלצות שלי לשיפור מצב הפוריות כוללות הרגלי אכילה בריאים כולל חופן אגוזים, הימנעות מעישון, ביצוע פעילות גופנית, הרחקת הטלפון הסלולרי מאזור החלציים והימנעות מחימום אזור האשכים".

 

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיפור איכות הזרע
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים