שתף קטע נבחר

נתניהו: "נסיון הפיגוע האיראני בצרפת לא סוכל במקרה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסיכול הפיגוע האיראני על אדמת צרפת ואמר כי הוא לא סוכל במקרה. "בזמן שנשיא איראן נפגש עם מנהיגים באירופה, איראן מתכננת פיגוע טרור על אדמת צרפת". קנצלר אוסטריה: "מודה לנשיא האיראני שהבטיח לנהל את החקירה בשקיפות"

למה רמז ראש הממשלה? בנימין נתניהו תקף הערב (ד') את טהרן והאשים אותה בצביעות. בטקס לציון 70 שנה לפריצה לכלא עכו אמר נתניהו כי הפיגוע האיראני שהיה אמור להיות על אדמת צרפת לא סוכל במקרה.

בנימין נתניהו (צילום: שרון צור)
(צילום: שרון צור)

"לפעמים אנחנו צריכים להבקיע גם חומות של צביעות. הנה השבוע דוגמה של צביעות אין קץ ושל חוצפה אין קץ מצד איראן", אמר נתניהו. "בשבוע שנשיא איראן נפגש עם מנהיגים באירופה כדי לנסות להתגבר על משטר הסנקציות של הנשיא טראמפ, ואני אומר לכם שהניסיון הזה ייכשל, באותו שבוע מתכננת איראן פיגוע טרור על אדמת צרפת. הפיגוע הזה סוכל ולא במקרה".

 

נתניהו פנה לראשי המדינות האירופיות: "אני קורא למנהיגי אירופה - הפסיקו לממן את משטר הטרור נגדכם על אדמתכם. די למדיניות הפייסנות והרפיסות מול איראן". ראש הממשלה הוסיף: "מול מי שמאיימים להשמיד את ישראל אנו פועלים בעוצמה כדי להבטיח את נצח ישראל".

 

הרשויות בבלגיה, בצרפת ובגרמניה הודיעו שלשום על מעצרם של שישה חשודים בתכנון פיגוע בעצרת של מתנגדי המשטר באזור פריז. הרשויות ציינו כי האירוע נערך בסוף השבוע ואליו הוזמנו גורמים אמריקניים, בהם גם מקורבו של טראמפ רודי ג'וליאני.

עצרת נגד משטר איראן פריז צרפת סיכול פיגוע (צילום: AFP)
העצרת בפריז שהייתה היעד לפיגוע. דיפלומט איראני בווינה נעצר בחשד שהפעיל את בני הזוג(צילום: AFP)

עצרת נגד משטר איראן פריז צרפת סיכול פיגוע רודי ג'וליאני ראש העיר ניו יורק לשעבר (צילום: AFP)
ג'וליאני בעצרת. היה יעד לפיגוע האיראני(צילום: AFP)

הרשויות הפדרליות בבריסל היו הראשונות שחשפו את המעצרים, ואמרו כי את המתקפה תכננו בעל ואישה, אזרחים בלגים ממוצא איראני. בני הזוג נעצרו על ידי יחידה מיוחדת של המשטרה באזור מגוריהם בבריסל. הם נשאו עמם 500 גרם של טריאצטון, המשמש כחומר נפץ, יחד עם מנגנון הפעלה.

 

דיפלומט איראני בשגרירות בווינה שימש כאיש קשר של בני הזוג ונעצר בגרמניה. משרד החוץ האיראני זימן היום לשיחת נזיפה את שגרירי צרפת ובלגיה והממונה על יחסי החוץ של גרמניה באיראן בעקבות מעצר הדיפלומט.

 

גורם ביטחוני בצרפת אמר כי בשבת נעצרו שלושה חשודים נוספים, ושניים מהם נעצרו לאחר מכן. המשטרה הבלגית פשטה על חמישה מבנים בסוף השבוע, אך טרם פורסמו הפרטים על הפשיטה.

 

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, דחה את הטענות על המזימה לפגוע במשתתפי העצרת, ואמר כי מדובר ב"תכסיס שקרי" שנועד להאפיל על ביקורו של רוחאני.

 

נשיא איראן חסן רוחאני עם קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ  (צילום: gettyimages)
רוחאני עם הקנצלר האוסטרי. לא התייחס למעצרים(צילום: gettyimages)

נשיא שוויץ אלן ברסט פגישה עם נשיא איראן חסן רוחאני (צילום: EPA)
רוחאני בשווייץ(צילום: EPA)

"כמה נוח, בדיוק כשאנחנו יוצאים לביקור נשיאותי באירופה, בולמים פעולה איראנית לכאורה והאנשים הקשורים אליה נעצרו", צייץ זריף בטוויטר. "איראן מגנה לחלוטין כל מעשה אלימות וטרור בכל מקום, ומוכנה לעבוד עם כל הנוגעים בדבר כדי לחשוף את התכסיס השקרי", הוסיף.

 

המעצרים התרחשו בזמן שנשיא איראן חסן רוחאני ביקר בשוויץ במסגרת שיתוף הפעולה עם אירופה עקב פרישתו של טראמפ מהסכם הגרעין. בביקורו הערב באוסטריה לא התייחס רוחאני למעצרים.

 

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, התייחס למעצר הדיפלומט וקרא לטהרן לנהל את החקירה בשקיפות. "אני מודה לנשיא איראן שהבטיח לנהל את החקירה בשקיפות", אמר קורץ שמשרד החוץ בארצו שלל מהדיפלומט את חסינותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהוא שפירא
נתניהו
צילום: אביהוא שפירא
מומלצים