שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: גרמניה במגעים עם חמאס בנוגע לעסקת שבויים
  העיתון "אל חיאת" מדווח כי שליחים גרמנים ביקרו כמה פעמים ברצועת עזה ונפגשו עם בכירי חמאס כדי לדון על שחרור גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול, ושני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. התמורה: שחרור אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. מתווך גרמני חדש מונה למשימה ופועל מברלין

   

  גרמניה מנהלת משא ומתן עקיף בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת שבויים אפשרית בין שני הצדדים שבמסגרתה ישוחררו ארבעה ישראלים (שתי גופות חללי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד) בתמורה לאסירים פלסטינים הכלואים בישראל. כך מדווח היום (ה') העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון.

   

  לפי הדיווח, שליחים גרמניים ביקרו בחשאי כמה פעמים ברצועת עזה ונפגשו עם בכירי חמאס בנוגע לאפשרות של קיום עסקה שכזו. המגעים מתנהלים בשתי רמות. האחת - על ידי המשלחות הדיפלומטיות הגרמניות בישראל וברשות הפלסטינית והשנייה - באמצעות מתווך גרמני חדש שמונה למשימה ועובד מברלין. לא ידוע אם יש התקדמות במסלול הזה. מצרים מעורבת גם היא במגעים ועוקבת אחריהם. לפני כמה חודשים הצהיר נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר שיורה לשירותי הביון של המדינה ליצור קשר עם ראשי חמאס בעזה, ויבחן אם יוכל לקדם את החזרת גופותיהם של החיילים ושחרור האזרחים הישראלים שבידי הארגון.

  אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין ()
  אברה מנגיסטו, אורון שאול והדר גולדין

  בימים האחרונים דווח כי ישראל במגעים עם חמאס לגבי "הסדרה הומניטרית". שגריר קטאר שאחראי לרצועת עזה, מוחמד עמאדי, אישר כי מתקיימים מגעים שתכליתם הקמת פרויקטים תשתיתיים ברצועת עזה כמו שיקום המים, החשמל ויצירת מקומות עבודה. "דרשנו מהישראלים ומהאמריקנים את הסרת המצור מעל רצועת עזה והדגשנו זאת. אנחנו עובדים על כך, אך טרם הגענו לתוצאה", אמר הקטארי שלא ציין מה חמאס ייתן בתמורה.

   

  לפני כעשרה ימים דווח כי שר הביטחון אביגדור ליברמן סיכם עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס על תוכנית להקמת רציף ימי ייעודי לטובת עזה שיפעל על אדמת קפריסין בפיקוח ישראלי. רציף הימי הייעודי אמור לכלול מנגנון פיקוח ישראלי על מנת שחמאס לא ינצל את הפתח הזה להברחת חומרי לחימה ואמצעי טרור. במקביל דווח על חבילת סיוע אמריקנית שמתגבשת, אך התנאי שמציבה ישראל הוא החזרת גופות החיילים ושחרור הישראלים שנמצאים בידי חמאס. קפריסין אישרה כי יש הצעה כזו על הפרק.

   

  צור גולדין, אחיו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמר השבוע בריאיון לאולפן ynet כי השבת השבויים והנעדרים צריכה להיות "תנאי לכל הסכם שיקום הומניטרי. לא מדובר פה על לקחת אוכל ומזון מתושבי עזה אלא כל פתרון שאמור לשנות את המצב לטובה, לייצר סדר יום מדיני בטחוני אחר. חייבים לשדר מסר לחמאס - כשהוא חוטף הוא לא מקבל אסירים או ניצחונות לטרור, אלא הוא משיב את השבויים שהוא לוקח וגם חושב פעמיים אם לעשות את זה בעתיד. הסכם הומניטרי תמורת השבה הומניטרית. לא יכול להיות שהומניטרי זה דבר חד צדדי, זה דבר שחייב להיות דו צדדי".

   

  אילן מנגיסטו, אחיו של אברה מנגיסטו, אמר לפני שפורסם על היוזמה הגרמנית כי "אין שום מידע שקיבלנו מהמתאם או מהמדינה על התקדמות בנושא. אין ספק שיש אוזלת יד ואדישות בממשלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים