שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "בעלי זקוק למין כל יום וכועס אם אינני בקטע"

  גבר שמכור למין יעביר את מרבית יומו במחשבות על מין, עד כדי התנתקות רגשית מהסובבים אותו. הדרך היחידה לשנות את המצב היא להכיר בהתמכרות ולהתחיל לטפל בה. 4 נורות אזהרה

   

   

  התמכרות לפעילות מינית מוגברת ועיסוק כפייתי בתכנים מיניים פוגעים באיכות חייהם של מספר הולך וגדל של אנשים נורמטיביים. מטרת הטיפול בהתמכרות למין אינה הימנעות מקיום יחסי מין, אלא להחזיר את המכור לשליטה שתאפשר לו חיים רגילים. רוב הפניות שמגיעות בעניין טיפול בהתמכרות למין ולפורנו הן דווקא מבנות הזוג של המכורים, ולא מהמכורים עצמם. כיצד ניתן להסביר את התופעה? אתחיל מכמה ציטוטים בעילום שם, שכן דיסקרטיות מוחלטת היא אלמנט חשוב במקצועיות הטיפול:

   

  "אנחנו נשואים כבר עשר שנים, ויש לנו שני ילדים מדהימים. בעלי מקסים, חם ותומך. הדבר היחיד שמפריע לי הוא שבעלי צריך מין כל יום, ולפעמים הוא ממש נפגע כשאני לא מעוניינת. אני מבינה שיש לו צרכים שאני לא יכולה לספק. מה אוכל לעשות?"

  זוג מודאג במיטה (צילום: Shutterstock)
  האם יש לי ממה לחשוש?(צילום: Shutterstock)
   

  "אני בזוגיות שנתיים ואנחנו מדברים על חתונה. אני שמה לב שהוא כל הזמן משקר שקרים לבנים, בעיקר כשזה קשור לנטייה שלו להעלם במשך שעות, בלי שיהיה ניתן להשיג אותו. כשאני שואלת אותו על כך הוא תמיד מצליח להתחמק. לאחרונה הלוויתי לו כספים להם הוא היה זקוק לטובת העסק, אבל יש לי הרגשה שהכסף לא יוחזר. גם שמתי לב שהוא מחליף מספר נייד כל מספר חודשים. האם יש לי ממה לחשוש? איך אני יכולה לעזור לו בלי לפגוע בזוגיות שבנינו?"

   

  "אנחנו נשואים שנה. בחודשים האחרונים הוא כל הזמן מעיר לי על איך שאני נראית ומבקש ממני לבצע שינויים פלסטיים. בהתחלה לא הבנתי למה הוא לוחץ עליי לעשות במיטה דברים שלא נוח לי איתם. בנוסף, אני לא יודעת אם זה אמור להפריע לי, אבל קרה לי שראיתי אותו בלילה צופה בפורנו על המחשב שלו".

   

  מציטוטים אלו ניתן לראות כיצד בת הזוג של המכור סובלת לפחות כמוהו. הדרך היחידה להקל על הסבל שלה היא להכיר במצב ולהתחיל לטפל בו. מאחר שלרובנו אין את הכלים הדרושים כדי לזהות מצב של התמכרות, אספנו עבורכם דפוסי התנהגות של מכורים ומספר צעדים שיקלו על בת הזוג.

   

  1. התנתקות רגשית מהסובבים

  גבר שמכור למין יהיה עסוק במחשבות על מין. הוא יתכנן את הפעילות הבאה שלו, יחשוב על הפעילות שהייתה וישקע בפנטזיות מיניות בין פעילות לפעילות. אדם כזה יכול לעשות את כל הפעילויות הרגילות של החיים - לעבוד, לטפל בילדים, לעשות קניות ואפילו להתעלס עם אשתו, אבל הראש שלו יהיה במקום אחר. במשך הזמן, בת הזוג של המכור תתחיל להרגיש שהיא בעצם חיה לבד. תחושה זו עשויה לגרום לה לריב עם בן זוגה, להרגיש שמשהו אצלה לא בסדר ואפילו לעשות מעשים קיצוניים כדי להחזיר את בעלה למציאות, כגון: להצטרף לצפייה בפורנו יחד איתו, או לעשות ניתוחים פלסטיים כדי לרצות אותו.

   

  הבעיה היא שבמצב של התנתקות רגשית, תלונות, נדנוד וכעסים לא יעזרו ואף ירחיקו את המכור. גם ניסיונות של נשים לשנות את גופן על ידי ניתוחים לא ימנעו מהמכור לפנות לצפייה בפורנו או להליכה לשרותי מין בתשלום.

   

  2. מצב כלכלי לא יציב ומדרדר

  הדחף הבלתי נשלט של המכור מביא לעיתים להפסד כלכלי עד כדי מצוקה. למשל: מכור להימורים יכול לצבור חובות של מיליוני שקלים, ומכור למין יכול להוציא בקלות אלפי שקלים בחודש על שרותי מין למיניהם. אשת המכור במקרים רבים לא נוטלת חלק בניהול כספי הבית, ולכן היא לא תמיד שמה לב למצוקה הכלכלית, עד שהמערכת הכלכלית קורסת. רק כשיתחילו להגיע מכתבים וטלפונים מהבנק או ההוצאה לפועל, היא בדרך כלל תבין שיש בעיה רצינית בבית. יש משפחות שהפסידו את ביתן ואת העסק בגלל ההתמכרות של בן הזוג, ונשארו ללא קורת גג ומקור פרנסה. לכן כדאי שהאישה תיקח חלק אקטיבי בניהול כלכלת הבית. חשוב שהיא תדע על כל ההכנסות וההוצאות, תפריד בין חשבונות הבנק, ובמקרים מסוימים אף תפעל כדי להעביר את בעלות הבית על שמה.

  רק כשהמכור יתחיל לסבול מההתמכרות שלו, הוא יפעל לשינוי המצב (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  רק כשהמכור יתחיל לסבול מההתמכרות שלו, הוא יפעל לשינוי המצב(צילום: Shutterstock)
   

  3. שקרים וחוסר כנות

  המכור בדרך כלל מתבייש בהתנהגותו. הוא עסוק בלהסתיר את המעשים שלו מהסובבים אותו, ובעיקר חשוב לו שהמשפחה הקרובה לא תדע על התמכרותו. לעיתים, לאחר שהאישה מגלה שבעלה מכור, היא משתפת פעולה איתו ועוזרת לו להסתיר את התנהגותו. היא נוטה לחוש שעליה להסתיר את הבעיה מעיניהם של קרובים וידידים, להגן על בן זוגה ולהסביר או להצדיק את התנהגותו המבישה. אך דבר זה עלול להוביל אותה לניתוק מהסביבה החברתית ולייצר בתוכה בדידות גדולה עוד יותר.

   

  חשוב לזכור שכל עוד המכור לא "סובל" מההתמכרות שלו יותר ממה שהוא מרוויח ממנה, הוא לא יפעל לשינוי המצב. הסתרת התנהגותו ושמירה על סודותיו רק תקל עליו, ותאפשר לו להמשיך ליהנות ממעשיו. ולמרות שגילוי הסוד הוא מעשה שדורש אומץ רב, בסופו של דבר הוא יקל גם על בת הזוג וגם על המכור.

   

  4. סירוב לקחת אחריות

  פעמים רבות בת הזוג תשקיע אנרגיה רבה בלנסות לטפל במכור, לתקן אותו ולהציל אותו מהתמכרותו. היא זו שתתקשר למרכזי טיפול למיניהם כדי לחפש לו עזרה, או תלווה לו כספים משלה כדי לעצור זמנית את הבעיה.

   

  לטעמי, במקרים של חובות שהצטברו כתוצאה משימוש בהימורים או במין, אסור לכסות את החוב של המכור. משפחות רבות נהרסו כלכלית בגלל שחיסלו חובות של מכורים פעם אחר פעם. אין דרך להכריח אדם לעבור טיפול. המכור צריך לרצות בעצמו להחלים. פעמים רבות, סכנת ההתמוטטות של הקשר הזוגי מהווה עבורו תמריץ לטפל בעצמו.

   

  אם זיהיתן באופן מלא או חלקי את אחד הדפוסים שהזכרנו כאן, כדאי לכן לפנות עוד היום לקבלת עזרה. סביר להניח שהמכורים לא יזהו בעצמם את הדפוסים הללו. בת הזוג היא זו שתבין ראשונה את בעיית ההתמכרות.

   

  המאמר נכתב על ידי שרון אלקינס, מנהלת מרכז קשרים לטיפול בהתמכרויות, המתמחה בטיפול בהתמכרויות למין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לרוב האישה תהיה זו שתפעל לשינוי המצב
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים