שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אל תתנו לכסף להרוס. ערכו הסכם חיים משותפים
  בקשר זוגי בונים שיתוף, רוכשים ביחד נכסים, פותחים חשבונות בנק ומעבירים כספים האחד לשני. הסכם חיים משותפים יבטיח שתגנו על עצמכם במקרה שהזוגיות הטובה תפסיק לעבוד

   

   

  אדם פוגש אדם. הם יוצאים לדייט והפרפרים בבטן מתחילים לפרפר להם. באופן כמעט בלתי רצוני החינוך שלנו, האמונות שלנו, הרצונות והשאיפות, מתחילים להשתלט עלינו. אנחנו מפנטזים על ביחד, על משפחה, על שיתוף, על ארוחות חג ועל התעוררות משותפת. מתוך האמונות הללו אנו בונים שיתוף, רוכשים ביחד נכסים, פותחים חשבונות בנק ומעבירים כספים האחד לשני.

   

  תנטרלו את הרגש מכל העניין, ונשארתם עם מערכת יחסים משפטית פרופר, אשר חוזה השיתוף בה ישפיע באופן ישיר על חוזה הפירוק שלה ביום מן הימים. יחד עם זאת, אסור לנו לשכוח שבפירוק של מערכות הבחינה נעשית בדרך שיפוטית תרתי משמע, וחובה עלינו לבנות מנגנוני הגנה שיגנו עלינו מפני ניצול, עושק והטעיה.

  זוג חותם על חוזה (צילום: Shutterstock)
  כשמנטרלים את האיום הכלכלי אפשר להבטיח את האינטרסים הרומנטיים בקשר(צילום: Shutterstock)
   

  בניגוד לנישואים שזקוקים להצהרת אהבים רשמית ולטקס שיעגן זאת, ידועים בציבור היא מערכת זוגית שנוצרת פעמים רבות יש מאין, כלומר דרך ההתנהגות הזוגית ולאו דווקא על דרך ההצהרה. משמע, אם אתם זמן מה ביחד, כל בני המשפחה שלכם מכירים את בן/בת הזוג, כספים עוברים ביניכם (יכול להיות גם ערבוב סמלי) ואתם לנים ביחד מספר פעמים בשבוע, אתם יכולים להיחשב לידועים בציבור, גם אם לא התכוונתם לכך.

   

  זה אומר שהחל מרגע היווצרות המערכת ועד לפירוקה חלים עליכם כל הכללים של בני זוג, כאשר כל מה שתצברו יהיה שייך לשניכם ותחול עליכם חובת השיתוף גם בפירוק הקשר. לכן, אם נראה לכם שהקשר מתחיל להיות רציני ותדיר יותר, הצעתי תהיה לנסח יחד הסכם חיים משותפים שיגדיר את הרצונות והשאיפות שלכם האחד מהשני.

   

  בין הסכם ממון להסכם חיים משתפים

  ישנה גישה שגויה שסבורה כי הסכם ממון שואב מהמערכת הזוגית כל אופציה לרומנטיקה. אם תשאלו אותי לדעתי, ההיפך הוא הנכון. הסכם ממון מאפשר לנו להבטיח שמי שאתנו ומי שאנו נמצאים אתו, חי בזוגיות שבה הוא מעוניין להיות מרצונו החופשי. כי כשמנטרלים את האיום הכלכלי, אנו יכולים להבטיח את האינטרסים הרומנטיים יותר של הקשר.

   

  חתימה על הסכם ממון יכולה להבטיח כי במהלך הקשר תוכלו לתת ולקבל כרצונכם ויכולתכם, בלי שהדבר יפגע בכם במקרה של פרידה. תחשבו על מצבים שבהם אני מרוויחה משמעותית יותר מבן הזוג שלי. ללא הסכם ממון, אותו בן זוג יוכל לתבוע אותי בהפרשי ההכנסה בינינו. בעוד אם חתמנו על הסכם ממון, הרי שאוכל לחיות ברמת חיים גבוהה במהלך חיי הזוגיות ולתרום כלכלית לחיינו המשותפים, בלי שהדבר ישמש את בן הזוג שלי ככלי נשק נגדי במקרה של פרידה. בקיצור, אני מבטיחה שאני אתן מה שאני רוצה לתת, כל עוד אני רוצה לתת. זאת ולא יותר.

  זוג חותם על חוזה (צילום: Shutterstock)
  הסכם חיים משותפים בנוי ונבחן כמו הסכם ממון(צילום: Shutterstock)
   

  הסכמי ממון הם הסכמים הנוגעים לחלוקת רכוש של בני זוג המנהלים קשר זוגי על פי הגדרותיו בחוק ובפסיקה, ומוגשים לבית המשפט לענייני משפחה לאישור על פי סעיף 2 לחוק יחסי הממון. הסכם ממון יכול להיערך, בכל שלב של הקשר, מהיווצרותו ועד פירוקו.

   

  עם זאת, ההגדרה של קשר זוגי על פי חוק יחסי ממון היא לא נזילה, ומתייחסת אך ורק לבני זוג שעתידים להינשא או נישאו. במקרים של "ידועים בציבור" מדובר בחוזה שנקרא "הסכם חיים משותפים". הוא בנוי ונבחן כמו הסכם ממון, אך אינו מאושר על פי חוק יחסי הממון.

   

  יש לזכור כי הצדדים אינם חיים בתוך "בועת" ההסכם, ועל כן הסכם טוב יעניק מענה להתפתחויות כלכליות, שינוי אורח חיים, ירושות, מתנות והבאת ילדים משותפים. בניגוד להסכם ממון שנעשה על ידי נוטריון או ערכאה שיפוטית באם נערך ההסכם לפני נישואי הצדדים, ולאחר נישואיהם ע"י בית המשפט לענייני משפחה, בהסכם חיים משותפים הערכאה היחידה שיכולה לאשרו היא בית משפט לענייני משפחה.

   

  מה חשוב שיהיה בהסכם?

  הגדרת הקשר ותקופתו - ראשיתו של כל הסכם היא הגדרת הקשר בין הצדדים החתומים עליו. האם הצדדים פותחים בחיים משותפים, מסיימים אותם או מעוניינים בהגדרות רכוש למטרות אחרות. יש לשים לב שלא כל מטרה יכולה להיות כתובה במפורש בהסכם, ולפעמים עלינו למצוא דרכים יצירתיות לשקף אותה.

   

  הגדרת רכוש נפרד - כל הסכם צריך להגדיר מהו הרכוש אותו מבקשים הצדדים להפריד, כיצד ינהלו אותו ומה יעלה בגורלו של רכוש חלופי ו/או של הון או פירות מרכוש זה. יש לזכור שלעיתים החיים חזקים יותר ואנו "מערבבים" רכוש נפרד בדרך זו או אחרת ברכוש המשותף. על ההסכם לשקף את משמעות ה"ערבוב", הן במהלך החיים המשותפים והן במקרה של פרידה.

   

  הגדרת רכוש משותף - מעבר להגדרה הרישומית של מה יהווה רכוש משותף, כמו רכוש נפרד, גם רכוש משותף בהגדרתו יכול בהסכמת הצדדים לשמש כמנוף לרכוש נפרד. על ההסכם לתת את הדעת על כך, ולשקף את המשמעות של פעולות אלה.

   

  תמורות והתפתחויות כלכליות ואחרות – נכסים יכולים להתפתח, לגדול, להשתבח, להתחלף, ליצור חוב, לייצר הון, לייצר פירות וכדומה. על ההסכם לשקף התפתחויות אלה ודינן על הגדרות הרכוש כפי שהן רשומות בהסכם.

   

  קחו בחשבון שישנם מקרים רבים שבין מועד חתימת ההסכם ועד למועד מימושו או בחינתו בעין פסיקתית, יחולו תמורות פסיקתיות ו/או חוקתיות אשר עשויות להשפיע על פרשנותו השיפוטית של ההסכם. יש לשים על כך את הדעת בעת ניסוח ההסכם, ולקבע את רצון ודעת הצדדים למרות וכנגד תמורות עתידיות אלה.

   

  שני ליבמן היא בעלת משרד עורכי דין לדיני משפחה, בעלים ומנכ"ל המכון לניהול משברים במשפחה להכשרת עורכי דין בפרקטיקה של דיני משפחה, מחברת הספר "ארגז כלים למתגרש".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  הסכם חיים משותפים יעניק לנו הגנה מפני ניצול ועושק
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים