שתף קטע נבחר

סקר: 86 אחוז בעד הפסקת ייבוא חיות לשחיטה בישראל

מאות אלפי עגלים וטלאים מובלים מדי שנה בספינות משא במשך שבועות רבים לשחיטה בארץ. ביום ראשון תעלה הצעת חוק המציעה להוריד בהדרגה את כמות בע"ח במשלוחים ולהגביר ייבוא של בשר מצונן מחו"ל. סקר שנערך עבור "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" מגלה אחוז תמיכה גבוה בביטול "המשלוחים החיים". "הרוב המוחלט של הציבור דורש לעצור את ההתעללות", אומרים בארגונים

363 אלף עגלים וטלאים חיים יובאו באמצעות ספינות משא מאוסטרליה ואירופה, במטרה לפטם את החיות ולשחוט אותן בארץ , מאז תחילת השנה עד חודש יוני. אשתקד יובאו בתקופה המקבילה כ-267 אלף בעלי חיים ולטענת ארגוני "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות", מדובר בעלייה של 36 אחוז.

 

ביום ראשון הקרוב תעלה הצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), המשותפת ל-28 חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית שנועדה על פי הצעת החוק, "להפסיק את הסבל החמור והמיותר שנגרם למאות אלפי בעלי-חיים שמיובאים לישראל במסעות קשים ואכזריים – רק על מנת להישחט בסוף הדרך".

 

בסקר שנערך בחודש שעבר ע"י חברת iPanel עבור "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" בו השתתפו 313 משתתפים, נחשפו נתונים המצביעים על תמיכה בהצעת החוק ובהתנגדות הנשאלים להמשך קיום המשלוחים של בעלי חיים לשחיטה בארץ.

 

 

"לישראלים אכפת מבעלי-חיים"

מהעמותות נמסר בתגובה לתוצאות הסקר כי הן "מעבירות מסר ברור לממשלה: לישראלים אכפת מבעלי-חיים, והרוב המוחלט של הציבור דורש לעצור את ההתעללות בעגלים ובטלאים, שמובלים דחוסים באוניות צפופות עד אפס מקום, מתבוססים בצואה שדובקת בגופם, וסובלים מפציעות, ממחלות ומתנאי מזג אוויר קיצוני עד שחלקם לא שורדים את המסע – רק כדי לפטם ולשחוט אותם בהגעה לישראל. שר החקלאות ואף ראש הממשלה הצהירו פעמים רבות על מחויבותם להגנת בעלי-חיים - כעת הגיע הזמן למעשים".

 

על פי הצעת החוק. "בעלי-החיים מיובאים מאוסטרליה וממזרח אירופה, במסעות ימיים ממושכים, שעשויים להימשך שבועות. במהלך המסע בעלי-החיים מוחזקים בצפיפות קשה, מתבוססים בצואתם ובצואת חבריהם, וסובלים מעומסי חום, מטלטלות הדרך ומפגיעות קשות נוספות. רבים מהם חולים ורבים אינם שורדים".

 

עוד נכתב בהצעת החוק כי "מומחים וגופים מקצועיים בארץ ובעולם שותפים כולם לעמדה לפיה יש להימנע ככל הניתן מהובלת בעלי-חיים חיים, לקצר את משכי ההובלה ככל הניתן ולהמיר משלוחים חיים בסחר בבשר. זאת משום שהובלת בעלי-חיים כרוכה בהכרח במצוקה קשה".

 

 

הצעת החוק: צמצום היקפי המשלוחים באופן מדורג

על פי הצעת החוק, יבוא בשר טרי מחו"ל נמכר בארץ במחירים נמוכים ממחיר הבשר שמקורו בבעלי חיים שיובאו לישראל כשעודם בחיים ונשחטו בארץ, וכי היקף היבוא של בשר טרי עשוי לגדול נוכח הקלות ופטורים במכס.

 

הצעת החוק מציעה לצמצם את היקפי המשלוחים באופן מדורג תוך הרחב היקף היבוא הפטור ממכס, עד להפסקת המשלוחים החיים תוך 3 שנים וכי החל מ-2019 מכסת לא תעלה 75 אחוז ממספר בעלי החיים שיובאו ב-2017 ותצומצם בשיעור ניכר ע"י שר החקלאות בהתאם למצב השוק. 

 

יש לציין כי בשנה שעברה פנו העמותות לבקשת הוצאת צו על תנאי מבג"ץ לאיסור המשלוחים החיים. הצעות חוק דומות הוגשו בעבר על חברי כנסת מהליכוד, המחנה הציוני, מרצ ויש עתיד. עד כה חתמו חברי כנסת מהמפלגות ליכוד, ש"ס, המחנה הציוני, כולנו, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו והליכוד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Animals Australia
משלוחים חיים מאוסטרליה לישראל
צילום: Animals Australia
מומלצים