שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יפן תלתה את שוקו, ראש כת יום הדין שביצעה פיגוע כימי בטוקיו
  שוקו אסהרה, שעמד בראש כת "האמת הצרופה", נמצא אחראי למותם של 27 בני אדם. 13 מהם נרצחו בפיגוע שביצעו הוא ואנשיו ברכבת התחתית של טוקיו ב-1995 באמצעות גז עצבים

   

  שוקו אסהרה יפן כת האמת הצרופה הוצא להורג (צילום: AP)
  שוקו אסהרה, הוצא להורג(צילום: AP)
   

  מנהיג כת רצחנית ביפן הוצא להורג היום (ו') בתלייה יחד עם שישה מחסידיו. הם הורשעו בין השאר באחריות לפיגוע הרכבת בטוקיו בשנת 1995, שבו נרצחו 13 בני אדם ונפגעו יותר מ-6,000.

   

  חברי כת "האמת הצרופה" שבראשה עמד שוקו אסהרה (63), תקפו בבוקר 20 במרץ 1995 את יושבי הרכבת התחתית בטוקיו בגז סארין. הם השליכו לקרונות שקיות פלסטיק שמהן השתחרר גז עצבים. 

   

  אסהרה ושותפיו היו מעורבים בפיגועים רצחניים נוספים ביפן, ונמצאו אחראים למותם של 27 בני אדם. שישה מעורבים נוספים במעשי הכת ממתינים לגזר דין מוות אף הם. כמעט 200 מחברי הכת הורשעו במעורבות בפיגוע הגז ובעשרות פשעים אחרים. 13 מהם, כולל אסהרה, נידונו למוות. ב-2006 קבעו פסיכיאטרים כי אסהרה כשיר לעמוד לדין. עורכי דינו ערערו על פסק הדין בטענה כי הוא אינו שפוי. הם אמרו שאסהרה אינו מדבר כלל ולא מסוגל אפילו ליצור קשר עין עם הסובבים אותו. ואולם טענתם לא התקבלה. 

   

  פרט לאסהרה הוצאו להורג שני מדענים שהיו אחראים להפקת גז העצבים ואדם אחד שביצע בעצמו את הפיגוע ברכבת התחתית. "זה נתן לי קצת שקט", אמרה קיו לווטה שאיבדה את בתה בפיגוע, לאחר ביצוע גזר הדין. "תמיד תהיתי למה דווקא בתי נהרגה. כעת אני יכולה לעלות לקברה ולספר לה על כך".

    

  כת "האמת הצרופה" הוקמה ב-1984 ומשכה אליה צעירים רבים, בין השאר גם בוגרי אוניברסיטאות מובילות, אשר אסהרה מינה לעוזריו הקרובים. הם הצליחו לאגור ארסנל של נשק כימי, ביולוגי וקונבנציונלי, כדי לבצע את פקודותיו הנפשעות של אסהרה מתוך חתירה לעימות "יום הדין".

   

  הכת טענה כי היא מונה 10,000 חברים ביפן ועוד 30 אלף ברוסיה. היא התפרקה אך עם זאת, כ-2,000 בני אדם ממשיכים לקיים את מנהגי הכת במסגרת שלוש קבוצות שונות.

   

  מזכיר הממשלה הראשי אמר כי הרשויות ביפן נוקטות אמצעי זהירות כדי למנוע מעשי נקמה מצד חסידיו של אסהרה, לאחר הוצאתו להורג.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים