שתף קטע נבחר

אירלנד תערוך משאל עם על תפקיד האישה בבית

הממשלה האירית הודיעה שתערוך משאל עם להוצאת שני סעיפים שנוגעים למעמד האישה בבית. אחד הסעיפים מדגיש את התרומה שהאישה נותנת בהישארות בבית וסעיף אחר מחייב את המדינה לדאוג שאישה "לא תצא לעבוד ותזניח את חובותיהן בבית" בגלל צורך כלכלי

אירלנד תערוך משאל עם לביטול סעיפים בחוקה שמדגישים את חשיבות "החיים בבית" של האישה ומעודד אמהות שלא לצאת לעבודה, כדי שיוכלו למלא את חובותיהן הביתיות. כך הודיעה הממשלה האירית.

אילוסטרציה. הסוף להכרה בתרומה למדינה בכך שהאישה עושה את "חובותיה בבית" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. הסוף להכרה בתרומה למדינה בכך שהאישה עושה את "חובותיה בבית"(צילום: shutterstock)

החוקה, שכוללת כמה התייחסויות לאופי הנוצרי המסורתי של המדינה, מכילה כיום סעיף שמכיר בכך ש"בחייה בתוך הבית נותנת האישה תמיכה למדינה, שבלעדיה לא ניתן להשיג את הטוב המשותף". סעיף אחר מחייב את המדינה "להשתדל להבטיח שאמהות לא יצטרכו בגלל הכרח כלכלי לצאת לעבודה ולהזניח את חובותיהן בבית".

 

מדובר בעדכון לחוקה השמרנית של אירלנד, שכוננה ב-1937, שמשקף את האוכלוסייה כיום שהיא יותר חילונית ויותר חברתית-ליברלית. אירלנד נחשבת לאחר המדינות השמרניות באירופה, אך בעשורים האחרונים העמדות של הציבור השתנו במהירות, עם היחלשות כוחה של הכנסייה הקתולית. ב-2015 הכריעו האזרחים במשאל עם לאשר נישואים חד-מיניים במדינה ובתחילת השנה נערכה הצבעה שאפשרה ביצוע הפלות.

 

"יותר משמונים שנה אחרי שהחוקה אושרה באופן רשמי, ברור שלסעיף 41.2 אין מקום בחוקה", אמר שר המשפטים צ'רלי פלנגן. "זה מערער את המטרה כיום - השגת שוויון בין המינים, על ידי הבטחת הבחירה החופשית של הנשים מה הן יעשו בחייהן".

 

משאל העם יתקיים בנובמבר, ביום הבחירות לנשיאות אירלנד. הממשלה הודיעה בחודש שעבר שתערוך באותו היום משאל עם להסרת הסעיף שאוסר על חילול הקודש מהחוקה. עם זאת, נכון לעכשיו אין תוכניות להסרת ההתייחסויות הדתיות מהחוקה, שמתחילה במילים "התחייבותנו לאלוהינו הנפלא, ישו המושיע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים