שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משפצים? כך כתב כמויות יקטין חריגה מהתקציב
  הוא כתוב בשפה שלרוב רק בעלי המקצוע מבינים, נראה טכני ומיותר ומרגיש כמו מסמך הבנות כללי וראשוני. ואולם, ככל שהוא יהיה יותר ברור ומפורט, כך תוכלו לקבל הצעת מחיר משתלמת יותר לשיפוץ לכם. אתר "המקצוענים" עם כמה טיפים שיגרמו לכם להישאר במסגרת התקציב

  אם אתם משפצים בקיץ הקרוב או משדרגים חלק מהבית לקראת החגים, אל תזלזלו בכתב הכמויות. גם עבור שיפוץ קטן יחסית, הוא המסמך שאמור להגן עליכם במקרה של מחלוקות על המחיר. מי אחראי על כתיבתו, מה חשיבותו ומדוע כדאי לתמחר גם סעיפים שאתם מתלבטים לגביהם? לפניכם המדריך.

   

  עוד כתבות בנושא:

  סוגי עץ לרהיטים: מה ההבדלים ביניהם?

  צביעת דירה: איך מחשבים עלויות צבע

  שיפוץ בגבס בבית: אסתטיקה ואקוסטיקה

   

  . (צילום: shutterstock)
  . (צילום: shutterstock)

  מי עורך את כתב הכמויות ומדוע הוא חשוב

  "לרוב קבלן השיפוצים הוא שמגיש את כתב הכמויות", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים", ואולם במקרים מסוימים, לרבות כשמדובר בשיפוצים בהיקף גדול יותר אז כתב הכמויות יכול להיערך גם על-ידי אדריכל, מהנדס או מעצב פנים".

   

  כתב הכמויות אינו ערובה לכך שלא יהיו שינויים במחיר, תוספות או חילוקי דעות. ואולם, ככל שהוא מפורט יותר, הוא בהחלט מקטין את הסיכוי לחילוקי דעות. מוקד השירות: "בכתב הכמויות יפורטו כל סוגי העבודות שיבוצעו במהלך השיפוץ וכן החומרים שבהם ייעשה שימוש. חשוב לדעת שבחירת החומרים תשפיע פעמים רבות גם על עלויות ההתקנה שלהם. למשל, אריחי גרניט בגודל של מטר על 2 מטר יעלו משמעותית יותר בשלב הריצוף או החיפוי, ולכן חשוב לציין אותם. אם אינכם בטוחים למשל מהו סוג האריח שבו אתם מעוניינים, ולא הספקתם לעשות עדיין סיבוב בחנויות ולקבל החלטות – דרשו לתמחר מראש עלות התקנה של אריחים מגדלים שונים. כך, התוספת שתיגבה מכם בסופו של דבר, תהיה ידועה מראש ולא בתעריף מופקע שנובע מהעובדה שאתם כבר בידיים של קבלן השיפוצים".

   

  אם בעל המקצוע מסרב להגיש לכם הצעת מחיר מפורטת הכוללת כתב כמויות מפורט, זה אמור להדליק לכם נורה אדומה. למעשה, זוהי דרך טובה לסנן בעל מקצוע חאפר. ראו הוזהרתם, ככל שכתב הכמויות כללי יותר, כך הוא משאיר יותר פתחי מילוט ואפשרויות לתוספות במחיר בהמשך.

   

  זהו מסמך מחייב למרות שהוא "רק" נספח לחוזה  

  אף-אחד לא מעוניין להגיע אל כותלי בית-המשפט, בייחוד לא בעקבות סכסוך עם קבלן השיפוצים. לכן, ודווקא בגלל עניין זה, חשוב לדאוג למסמך מסודר בכתב ולא להסתמך על האמירה "יהיה בסדר, נסתדר" שמבטיח לכם בעל מקצוע כזה או אחר.

   

  כמובן שכשעורכים שיפוץ מאוד לא מומלץ לוותר על חוזה בכתב, שיכלול את לוח-הזמנים, קנסות בגין איחורים וכן את כתב הכמויות המפורט שכולל את כל מרכיבי השיפוץ, עלויות החומרים, מה מסופק על-ידי הקבלן ומה אתם רוכשים בעצמכם, האם המחיר כולל הובלת החומרים לדירה, האם השכר כולל עלות לכלל בעלי המקצוע וכן הלאה.

   

  כתב הכמויות מאפשר לכם לצאת למעין מכרז

  ברגע שקיבלתם כתב כמויות מקבלן, ממעצב הפנים או מהאדריכל – זה הזמן להתחיל בהשוואת מחירים. ברגע שיש בפניכם כתב כמויות מפורט הכולל את כל השלבים וכל העבודות הנדרשות לצורך השיפוץ, יהיה לכם הרבה יותר קל לערוך השוואת מחירים מדויקת יותר שמתבססת על מסמך אחיד ולקבל את הצעת המחיר המשתלמת ביותר.

   

  כתב כמויות מקטין את הפער בין הצעת המחיר הראשונית לעלות השיפוץ בפועל

  שיפוץ הוא תהליך דינאמי שכרוך בהפתעות מסוימות שפעמים רבות גם בעלי המקצוע לא יכולים לצפות אותם. חגורת בטון או צנרת שהתפוצצה, למשל, יכולים להשפיע על היקף השיפוץ. נהוג לקחת מראש חריגת תקציב בהיקף של 20-30 אחוז מהתקציב המקורי. ואולם, כדי שהחריגה לא תגיע לכדי הכפלת סכום השיפוץ המשוער, כתב כמויות מפורט ומקצועי ימזער את אותו הפער.

   

  שימו לב: הצעת מחיר נמוכה מדי בהחלט אמורה לעורר בכם חשד. לעתים, קבלנים מציעים הצעת מחיר נמוכה יחסית כדי לקבל את העבודה, מתוך הנחה שהם יצליחו לשכנע אתכם תוך כדי השיפוץ להכניס כל מיני שינויים ולהוסיף תוספות שונות שבעבורן הן גוזרים את קופון הרווח שלהם.

   

  בכתבה הבאה: מהם הסעיפים שחשוב לכלול בכתב הכמויות

   

  צריכים קבלן שיפוצים? לחצו כאן

   

  ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים