שתף קטע נבחר

פליט מדרעא ל-ynet: "הלוואי שהגבול ישתנה ונהיה בישראל, רק כך אסד לא יגיע אלינו"

אלפי משפחות עקורות החלו לחזור מהגבול לכיוון הכפרים שננטשו בדרום סוריה חרף האכזבה מההסכם הפסקת האש. סמיר (שם בדוי), הביע תקווה שבתום הלחימה אזורי הפליטים ייכללו בישראל, והודה בתבוסה: "אסד גמר את דרעא - ואיתה את המהפכה"

 

חוזרים הביתה: אלפי עקורים ממחוז דרעא שבדרום סוריה החלו לחזור היום (שבת) לבתיהם בעקבות הפסקת האש בין המורדים למשטרו של הנשיא בשאר אסד. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי לאחר יותר משבועיים של מתקפות אוויריות שגבו את חייהם של תושבים רבים, ההסכם שנחתם בתיווך רוסי הביא עמו את הפסקת האש המיוחלת.

 

כוחות צבא סוריה במעבר נסיב ()
משתלטים על מעבר נסיב שבגבול עם ירדן

כוחות צבא סוריה במעבר נסיב ()
צבא סוריה משתלט על מעבר נסיב שבגבול ירדן

לפי נתוני האו"ם, לפחות 325 אלף אזרחים סורים נאלצו לנטוש את בתיהם בעקבות המתקפה שהחלה ב-19 ביוני, ורבים מהם התמקמו לאורך הגבול עם ירדן וישראל. כעת, מנהל הארגון רמי עבד אל-רחמן מסר כי פליטים רבים עושים את דרכם מהגבולות לכפרים ולערי האזור.

 

עם זאת, נראה שההסכם לא מעניק מספיק ביטחון בקרב חלק מהפליטים באזור. סמיר (שם בדוי), תושב דרעא שנמלט מהאזור סיפר ל-ynet כי גורמים מהממשל הבהירו לו שהוא צפוי להיעצר על אף שלא השתתף בעימותים. "הלוואי והגבול היה משתנה כך שהיינו נמצאים בשטח ישראל. רק ככה אסד לא יוכל להגיע אלינו".

 

סמיר אמר כי הכניעה של המורדים למעשה מסמלת את ניצחונו של אסד על מתנגדיו: "היום הם גמרו את דרעא, ויחד איתה גם את המהפכה". לשאלה לאן פניו מועדות ענה כי לקונייטרה, אך "אף אחד לא יודע מה עלה בגורלה".

 

שיחת וואטסאפ עם
"הלוואי שהגבול עם ישראל היה מתרחב וכולל אותנו, ככה אסד לא יגיע אלינו"

שיחת וואטסאפ עם
"גמרו את דרעא ואיתה גם את המהפכה"

 

ההסכם שנחתם אתמול בין רוסיה למורדים, שבמסגרתו השליטה באזורים רבים בדרום המדינה תוחזר למשטר אסד, מעורר מחלוקות בקרב הפליטים והמורדים. בעיתון "אל-חיאת" דווח כי לפי גורם המעורה בפרטי המשא ומתן בין הצדדים, חלק מהמורדים מאוכזבים מההסכמות ומרגישים שיכלו להשיג תנאים טובים יותר מהרוסים. אותו גורם טוען כי סבב שיחות נוסף צפוי להיערך בקרוב כדי להסדיר את המצב בשאר האזורים שטרם נידונו עם הרוסים.

 

נסיגת מורדים  (צילום: AFP)
המשטר יאפשר למתנגדיו לעזוב את דרעא(צילום: AFP)

 

המבצע לכיבוש דרעא ()

ההסכם קובע כי במסגרת הפסקת האש ארגוני האופוזיציה ימסרו את כלי הנשק הכבדים שבידיהם בכל הכפרים והערים. עוד הוסכם כי מלבד המורדים גם משפחות שיחפצו בכך יוכלו לעבור למחוז אידליב.

 

המשטר הסורי יקבל את השליטה על כל מעברי הגבול לאורך הגבול עם ירדן ויאפשרו לתושבים שנמלטו מבתיהם לחזור לערים ולכפרים שננטשו. בנוסף, לאחר שהמורדים שמתנגדים להסכם יעזבו, פעילות מוסדות המדינה באזור תתחדש.

 

"אם העולם רוצה יציבות בסוריה - אסד צריך ללכת"

ציור של ילדה סוריה אשר טופלה בישראל ()
ציור של ילדה סורית שטופלה בישראל: "תודה על העזרה והאהבה"

גם סעיד, שעזב את סוריה לפני שלוש שנים סיפר כי ההפיכה האזרחית נגד אסד אמנם גוועת לאיטה, אך המצב במדינה יישאר זהה כל עוד אסד בשלטון. "אם העולם רוצה להשיב את הביטחון והיציבות לסוריה - אסד וסביבתו צריכים ללכת. בבחירות ב-2014 לא יכולנו להצביע לאף מועמד אחר. חוץ מאסד אף אחד לא ידע מי מתמודד מולו, כי כל האופוזיציה שלו נמצאת מחוץ לסוריה".

 

במקביל פרסם דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, ציור שהכינה ילדה סורית המאושפזת בבית חולים ישראלי לאחר שפונתה מאזורי הקרבות. "תודה ישראל על העזרה והאהבה", נכתב בו.

 

תושבי קיבוץ אלרום אורזים ממתקים לפליטים סוריים על גבול ישראל סוריה (צילום: מוטי פיאדה)
(צילום: מוטי פיאדה)

תושבי קיבוץ אלרום אורזים ממתקים לפליטים סוריים על גבול ישראל סוריה (צילום: מוטי פיאדה)
תושבי קיבוץ אלרום אורזים משלוחים לפליטים(צילום: מוטי פיאדה)

 

סעיד הוסיף כי גם כשנכנס לקלפי המקומית ביום הבחירות ליווה אותו איש ביטחון מטעם המשטר. "המשטר מביא משפחות מהמדינות שסייעו לו, כמו איראן, ומפזר אותם במדינה כאילו היו אזרחים מהשורה. צריך להיפטר מכל המיליציות החמושות, במיוחד מהאיראנים ומחיזבאללה, להעמיד לדין את כל הפושעים ולהעביר את השלטון לעם עצמו. לא למורדים ולא למשטר".

 

בינתיים, בקיבוץ אלרום שברמת הגולן, נערך במהלך השבת מבצע לאיסוף ציוד לפליטים הסורים הסמוכים לגבול. עד שעות אחר הצהריים המאוחרות נאספו כ-50 ארגזים ובהם צעצועים, בגדים, נעליים, חטיפים וגם חיתולים. לחבילות חוברו פתקים ועליהם ברכות בערבית וביום שני אמורה המועצה האזורית גולן - שקראה לתושבי כל הקיבוצים בתחומה לסייע לפליטים - לאסוף את הציוד מאלרום ומיישובים נוספים. הציוד יועבר למינהלת "שכנות טובה" של צה"ל, ובאמצעותו לסוריה.

 

מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011 נהרגו יותר מ-350 אלף בני אדם ומיליוני אזרחים נוספים נטשו את בתיהם וערקו למדינות אחרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נסיגת המורדים מדרעא
צילום: AFP
מומלצים