שתף קטע נבחר

"לעצור את הפשע": צו מניעה זמני להריסה בחאן אל-אחמר

בג"ץ עיכב את הריסת מבני התושבים הבדואים מהקהילה הסמוכה לכפר אדומים והורה למדינה להשיב עליה עד יום רביעי. האיחוד האירופי מפעיל לחץ על ישראל שלא לפנות את הכפר: "מסכן את היתכנות פתרון שתי המדינות"

 

חאן אל אחמר (עמית גילוץ, בצלם)
חאן אל אחמר(עמית גילוץ, בצלם)

בג"ץ הוציא ביום חמישי האחרון צו זמני המונע את הריסת מבני קהילת חאן אל-אחמר הבדואית ליד כפר אדומים - זאת בעקבות עתירה שהגישו התושבים על סירובה של המדינה לבחון תוכנית חלופית של הסדרה. בהחלטתו הורה בג"ץ למדינה להשיב על העתירה עד יום רביעי.

 

עתירת התושבים הבדואים הוגשה אחרי מאבק משפטי ארוך שנמשך שנים, שבסופו אישר בית המשפט למדינה להרוס את הכפר ולהעתיק את התושבים שלו לשטח חלופי שנמצא על אדמות ליד המזבלה בעיירה השכנה עיזריה. שבט הג'האלין, שמקורו ליד ערד, התיישב באזור שבין מעלה אדומים ליריחו בשנות ה-50 – עוד כשהשטח כולו היה בשליטה ירדנית. כיום מבני הקהילה כוללים בעיקר פחונים ואוהלים וכן בית ספר הצמיגים שנבנה מתרומות. בחאן אל-אחמר מתגוררים 180 איש.

 

בשבוע שעבר החלה סוגיית הפינוי לעלות באופן חריג יחסית יותר ויותר לשיח הציבורי, בעקבות לחץ אירופי כבד שמופעל על ישראל שלא לפנות את הכפר וזאת משום שהמינהל האזרחי החל להכשיר את השטח לקראת הפינוי. החשש האירופי והפלסטיני הוא שהפינוי הינו חלק מתוכנית שמטרתה לייצר חגורה שמתחילה בשטח E1 ליד מעלה אדומים ומזרחית לה באופן שיבתר את הגדה המערבית לשניים ויקשה על הקמת מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי בעתיד.

 

"התוכנית הזו מסכנת את היתכנות פתרון שתי המדינות", נכתב בהודעה שפרסם האיחוד האירופי בנושא. באיחוד גם שלחו בימים האחרונים נציגים דיפלומטיים למקום כדי לבחון מקרוב את המצב בשטח. לגינויים הצטרף גם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב שאמר כי הפינוי הצפוי מנוגד לחוק הבינלאומי ומערער את אופציית פתרון שתי המדינות.

 

"אנו דורשים מהעולם שיעצור את הפשע הזה" אמר אחד מראשי הקהילה הבדואית במקום. "מי שגרם לכך הוא טראמפ בהכרזה שלו על כך שירושלים היא בירת ישראל. אנחנו נישאר על האדמה הזאת או מעל האדמה או מתחתיה".

 

אמנם הסוגיה לא עוררה סערה בקרב הציבור הפלסטיני ולא התקיימו הפגנות או מחאות ציבוריות בנושא הזה, אבל ברשות הפלסטינית כן מנסים ומצליחים להשאיר את הנושא על סדר היום התקשורתי הפלסטיני. גם חמאס והג'יהאד האיסלאמי התייחסו לנושא ואמרו כי זה המשך ישיר למדיניות הטיהור האתני שעושה ישראלי בקרב הפלסטינים. בג'יהאד אף הוסיפו וקראו לפלסטינים לפתוח במערכה כוללת נגד ישראל על רקע הצעדים נגד קהילת חאן אל-אחמר.

 

"רגבים": "אירופה הצבועה מימנה את הבנייה הבלתי-חוקית"

בתנועת "רגבים", שפתחה בהליך המשפטי מול חאן אל-אחמר לפני כעשור, הגיבו על דחיית הפינוי: "מדינות אירופה הצבועות הובילו ומימנו את הבנייה הבלתי חוקית במטרה לסייע לרשות הפלסטינית להשתלט על אזור מעלה אדומים, וברוב חוצפה מפעילות לחץ פסול בעזרת ארגוני השמאל הקיצוני תוך ניצול נוסף של בג"ץ בניסיון לדחות את אכיפת החוק ומימוש פסק הדין".

 

עוד הוסיפו ב"רגבים", כי "כזכור, מדינת ישראל הכשירה בעלות של מיליוני שקלים שכונת קבע עבור תושבי חאן אל-אחמר, וכל משפחה תקבל מגרש מפותח בחינם. מקרה חאן אל-אחמר הפך למבחן הלקמוס של מדינת ישראל, שחייבת לעמוד איתן מול מסע הלחצים ולסיים את העתקת המאחז".

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמית גילוץ, בצלם
חאן אל-אחמר
עמית גילוץ, בצלם
מומלצים