שתף קטע נבחר

אחרי 15 יום במערה: 4 ילדים חולצו, המבצע נמשך

רגעים מרגשים בתאילנד: שני ילדים ראשונים חולצו על-ידי הצוללנים כשמונה שעות לאחר שנפתח מבצע החילוץ, ואחר כך יצאו עוד שניים. הם צעדו ושחו כ-3 ק"מ עם מסכות ומכלי חמצן כששני צוללנים מלווים כל ילד. בחוץ שמחה גדולה, אבל הדרמה נמשכת: עוד 9 לכודים מחכים לתורם. שידור חי מתאילנד

 

 

התרגשות גדולה בתאילנד: לאחר 15 יום בבטן האדמה, ושמונה שעות אחרי שהחל מבצע החילוץ, הוצאו בצהריים (יום א') ארבעה ילדים ראשונים ממערת תאם לואנג, שאליה נכנסו ב-23 ביוני. הילדים, שהיו לכודים יותר משבועיים במערה שהוצפה, יצאו אחרי שצוללנים ליוו אותם במסע מפרך שארך יותר מ-3 ק"מ. לפי אחד הדיווחים, מצבם טוב יחסית. צפו בשידור חי מתאילנד.  

 

טוסתפ בונתונג, יו"ר מחלקת הבריאות של מחוז צ'יאנג ראי, הנמנה עם אנשי כוחות החילוץ בשטח, אמר כי הילדים הראשונים שחולצו הועברו לבית חולים שדה שהוקם ליד המערה. "אנחנו עורכים להם בדיקות גופניות", מסר אחרי חילוץ השניים הראשונים. מבית החולים שהוקם בשטח מועברים הילדים באמבולנסים ובמסוקים לבתי חולים בעיר בסמוכה. כמה אמבולנסים כאלה כבר נראו עוזבים את אזור המערה.

 

 
 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 
ההערכה הייתה שראשוני הילדים ייצאו מהמערה רק ב-17:00 שעון ישראל, אבל הם עברו את הדרך מהר יותר. ב"גרדיאן" מדווחים כי לפי צוותי החילוץ בכניסה למערה מפלס המים בתוכה ירד ולכן אורך המסע החוצה התקצר. בחלקים רבים של המערה אפשר לצעוד ברגל. עם זאת, הגשם צפוי להתחדש הערב, והמשימה של קבוצות החילוץ הבאות עלולה להיות קשה יותר.
 
קודם לכן היום דווח כי הילדים חולקו לארבע קבוצות, כשבקבוצה הראשונה, שבה ארבעה ילדים, נמצאים החזקים ביותר מבחינה פיזית. בשתי הקבוצות הבאות, שחילוצן יחל רק בעוד שעות ארוכות, שלושה ילדים, ואילו באחרונה שני ילדים ועוזר המאמן של קבוצת הכדורגל שלהם, "חזירי הבר". שני צוללנים מלווים כל ילד, והמסע נמשך 11 שעות הלוך וחזור. כל הילדים חובשים מסכות שמכסות את כל הפנים בעת שהם מובלים במעברים השונים במערה תוך הסתייעות בחבלים.
 
חילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
הצוללנים במערה(צילום: רויטרס)
 
חילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
חילוץ הנערים ממערה בצפון תאילנד (צילום: BBC )
הילדים. כבר לא בקבוצה אחת(צילום: BBC )
חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
אמבולנס עוזב את אזור המערה, ובו כנראה אחד הילדים שחולצו(צילום: AFP)

חילוץ הנערים מהמערה (צילום: gettyimages)
מחכים לבשורות סמוך למערה(צילום: gettyimages)
חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בעת הגעה למעברים צרים-במיוחד משחררים הצוללנים את מכלי החמצן שעל גבם ומגלגלים אותם בעדינות, בעת שהם מובילים את הילד. לכן הילדים לא יהיו לרגע לבד, בניגוד לחששות שהועלו לפני כן. לאחר שיגיעו ל"תא 3" במערה, בתום מסע מסובך שאורכו 1.7 ק"מ, הם יצעדו עוד 1.5 ק"מ עד לפתח המערה. בתאילנד מתכוונים לפנות את הילדים במסוקים לבית חולים במרחק 100 ק"מ מהמערה לאחר שיחולצו. 

  

מושל מחוז צ'יאנג ריי לשעבר נרונגסאק אוסוטנקורן, האחראי על מבצע החילוץ, ציין במסיבת העיתונאים הבוקר כי 13 צוללנים זרים וחמישה צוללנים תאילנדים, אנשי "אריות הים", נשלחו לחלץ את הילדים. הוא כינה את הצוללנים הזרים "אול סטארס", ואמר כי אנשי "אריות הים" התאילנדים הם "חמישה מהטובים ביותר שלנו".

 

אף שהמבצע החל היום, חילוצם של כל ה-13 עשוי להימשך גם שלושה או ארבעה ימים, והדבר תלוי במזג האוויר. "היום זה היום, אנחנו בשיא המוכנות", אמר הבוקר האחראי על החילוץ. "המשמעות של שיא המוכנות היא מזג אוויר מושלם, גובה מים נמוך ומוכנות הילדים - פיזית ונפשית. הצלחנו להוריד את גובה המים ל-30 ס"מ, הגובה הנמוך ביותר מאז שהילדים נלכדו במערה".

הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: EPA)
מכלי חמצן על גב הילדים(צילום: EPA)

תאילנד אינפו גרפיקה תאילנדית ילדים מערה חילוץ ()
חבלים ובלונים: איור שפרסמו הרשויות בתאילנד כדי להסביר כיצד יחולץ כל ילד

תפילה למען הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
מחכים לילדים(צילום: רויטרס)

הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: EPA)
יפונו במסוקים לבית חולים אזורי(צילום: EPA)

הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תאילנד מערה (איור: אינפוגרפיקה ידיעות אחרונות)
(איור: אינפוגרפיקה ידיעות אחרונות)

הבוקר אמר: "הילדים נחושים מאוד ונמצאים במורל גבוה. כל ה-13 עודכנו לגבי המבצע והם מוכנים ליציאה. גם בני משפחותיהם עודכנו והם תומכים במשימה. התאמנו במשך שלושה-ארבעה ימים ואפילו עם ילד אמיתי - בין היתר על הצבת מכל החמצן. אני מבטיח לכם שאנחנו מוכנים מאוד למשימה. כשאנחנו מסתכלים על תחזית מזג האוויר אנחנו רואים שסופה מגיעה וגשמי זעף צפויים. אז המוכנות שלנו - שנמצאת כעת על 100% - תרד, ונצטרך שוב לשאוב את המים".

 

הדרך היחידה להוצאת הילדים מהמערה היא לנווט בחשיכה דרך המעברים הצרים המלאים במי בוץ, ושבהם הזרמים עזים והאוויר דליל מאוד בחמצן. מומחי מערות כבר אמרו כי חילוץ בצלילה הוא האופציה המסוכנת ביותר, במיוחד כשידוע כי הילדים אינם מאומנים בצלילה. אבל מושל המחוז שאחראי על המשימה אמר כי מזג האוויר וירידת מפלס המים בימים האחרונים הובילו לתנאים אופטימליים לביצוע המשימה כעת, תנאים שלא יימשכו אם הגשם יתחדש.

 

מבצע החילוץ מתרחש על רקע מותו בסוף השבוע של צוללן תאילנדי שהגיע למערה. הצוללן, שהגיע לספק חמצן ללכודים, מת מחוסר חמצן בדרך החוצה מהמערה. מחוץ למערה הייתה אתמול תקרית קשה נוספת: רכב החליק בדרך הבוצית, בתאונה שבה נפצעו קשה הנהג ונוסע ברכב. עוד ארבעה מתנדבים במאמצי החילוץ נפצעו בתאונה.


פורסם לראשונה 08/07/2018 13:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים