שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המבצע חודש: שישה לכודים חולצו, להורים אסור לחבק את הילדים
  מבצע החילוץ הדרמטי בתאילנד: אחרי שאתמול הוציאו הצוללנים מהמערה 4 ילדים, היום בצהריים הם חילצו עוד שניים - ואולי אף שלושה. מצבם של המחולצים מוגדר טוב, אבל הם רעבים ועוברים שיקום: "רוצים לאכול פאד קפאו". הילדים מוחזקים בבידוד מחשש לזיהומים - ולהורים אסור לגעת בהם

   

  שידור חי מאזור החילוץ בתאילנד

   

  שעות אחרי שחודש מבצע החילוץ בתאילנד דיווחו בצהריים (יום ב') גורמי הצלה שם כי ילד נוסף, חמישי במספר, הוצא מהמערה. עוד שעה קלה חלפה, וכלי תקשורת דיווחו על מחולץ שישי - ואחדים גם על מחולץ שביעי. ארבעת הילדים שחולצו אתמול מאושפזים בבית החולים, ולהורים שלהם עדיין לא הותר לחבק אותם. הם יוכלו לעשות זאת לכל המוקדם מחר. צפו בשידור החי מאזור המערה.

   

   

  בריאותם של ארבעת הילדים שחולצו אתמול טובה באופן יחסי, והם צפויים לראות את בני משפחותיהם בהמשך היום. ד"ר טונג'צאי לרטוילאירטנפונג, בכיר במשרד הבריאות בתאילנד, אמר כי הארבעה עוברים סדרת בדיקות בבית החולים פרנצ'נוקרו בצ'אנג ריי. הוא אמר לעיתון בתאילנד כי הילדים צפויים לראות את בני משפחותיהם מאוחר יותר היום, אחרי השלמת הבדיקות, אבל הזהיר כי לא יוכל להיות מגע פיזי בין ההורים לילדים עד שיתקבלו תוצאות בדיקות הדם של הילדים. החשש הוא שחלק מהילדים סובלים מזיהומים, ולכן הוחלט להשאירם בבידוד לפחות יומיים.

   

  עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לפי הרשויות הילדים שחולצו אתמול רעבים מאוד, וכעת מזינים אותם. לילדים אלה גם הייתה בקשה מיוחדת - לאכול את המנה התאילנדית פאד קפאו.

   

  חילוץ הילדים שנלכדו במערה בתאילנד (צילום: רויטרס)
  מסוק חילוץ לפינוי הלכודים שמחולצים מהמערה(צילום: רויטרס)

  חילוץ הילדים שנלכדו במערה בתאילנד (צילום: EPA)
  המחולצים מובלים למסוק שיפנה אותם לבית החולים, אתמול(צילום: EPA)

  חילוץ הילדים שנלכדו במערה בתאילנד (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  חילוץ הנערים מהמערה (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   

  המחלצים מקווים כי המבצע יוכל להימשך כסדרו על אף הגשמים הכבדים שירדו במהלך הלילה ולמרות הבוקר המעונן שחיכה להם בסופו. המרכז המטאורולוגי בתאילנד מסר כי קיים סיכוי של 60% שגם היום יירדו גשמי מונסון, והם עלולים לסכן את חילוץ הילדים. גורמים רשמיים במדינה האסייתית העריכו כי המבצע יסתיים לגמרי בתוך ארבעה ימים וציינו כי לאור הצלחת החילוץ ביום הראשון הם אופטימיים.

   

  גורמים בקרב המחלצים אמרו אתמול כי המבצע מתקדם מהר מהמצופה בזכות מפלס המים הנמוך במערה. בכמה כלי תקשורת דווח כי עוזר המאמן שהיה עם הילדים פונה בחילוץ שנערך אמש, אך הדבר טרם אושר ממקור רשמי. בימים האחרונים דווח כי המאמן בן ה-25 סבל מתת-תזונה וכי מצבו היה פחות טוב משל הילדים.

  חילוץ הנערים ממערה בצפון תאילנד (צילום: BBC )
  הילדים כפי שתועדו במערה ביום שבו נמצאו(צילום: BBC )

  חילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  חילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
  צוותי החילוץ קודחים בתוך המערה(צילום: רויטרס)

  תאילנד מערה (איור: אינפוגרפיקה ידיעות אחרונות)
  (איור: אינפוגרפיקה ידיעות אחרונות)

  הרשויות סירבו לפרסם את זהותם של הניצולים הראשונים מחשש שהדבר ישפיע לרעה על הוריהם של שאר הילדים. נמהום בונפיאם, אמו של מונגקול בן ה-14, הבינה משמועות כי בנה היה בין הראשונים שיצאו מהמערה, אך הודיעה כי תישאר לישון באתר עם שאר ההורים עד שתקבל אישור רשמי לכך.

   

  המחלצים שהוציאו את שחקני הכדורגל הצעירים עברו עמם מסע מפרך של 3.2 קילומטרים במערה. עם יציאתם מפתח המערה חיבקו אותם ופינו אותם בזריזות לבית החולים מבלי לפרסם את זהותם. לכל נער התלוו במסע החוצה מהמערה שני צוללנים מקצועיים, ומחוץ למערה נמצאים לא פחות מ-90 מחלצים, בהם 40 מקומיים ו-50 צוללנים ממדינות זרות שהתנדבו למאמץ.

  נערים במערה תאילנד ()
  קבוצת הכדורגל "חזירי הבר"

  הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: רויטרס)
  שואבים מים מהמערה כדי להוריד את המפלס בתוכה(צילום: רויטרס)

  הכנות לחילוץ הנערים מהמערה (צילום: AFP)
  בלוני חמצן עבור המחלצים והלכודים(צילום: AFP)

  המאמן ומכתבי הנערים (צילום: רויטרס / Thai Navy Seal)
  מימין: מכתבים שהעבירו הילדים להוריהם. משמאל: עוזר המאמן שנכנס עם הילדים למערה(צילום: רויטרס / Thai Navy Seal)

  צוותי החילוץ הזהירו לפני היציאה למבצע אתמול כי הוא יהיה כרוך בצלילות ובמעברים מסובכים בנקיקים צרים. הצוותים בשטח דיווחו בהמשך כי מפלס המים במערה ירד ולכן בחלקים רבים של המערה אפשר לצעוד ברגל, כך שאורך המסע החוצה התקצר.

   

  במשך ימים ניסו כוחות החילוץ למצוא דרך מסוכנת פחות לחלץ את הילדים. צלילה במערות היא משימה קשה, ורק בסוף השבוע מת ממחסור בחמצן אחד הצוללנים שנכנסו כדי לבחון דרכי חילוץ. המסע החוצה מצריך ניווט בחשיכה דרך המעברים הצרים והמלאים מי בוץ, מעברים שבהם הזרמים עזים והחמצן דליל.

   

  12 הילדים נכנסו למערת תאם לואנג ב-23 ביוני עם עוזר המאמן של קבוצת הכדורגל שלהם, "חזירי הבר", אף שידוע כי בתקופה זו של השנה המערה מועדת להצפות. משלא שבו ואופניהם נמצאו מחוץ למערה נפתח מבצע חיפושים. במשך כמעט שבוע וחצי איש לא ידע מה עלה בגורלם, אבל אז הצליחו צוללנים למצוא אותם חיים ובמצב טוב יחסית על מדף סלע בתוך המערה.

   

  סיפורם של הילדים ריתק את העולם, ומרחבי תבל נשלחו אליהם ברכות וקריאות עידוד. נשיא התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א אף הזמין את הילדים להיות אורחו בגמר המונדיאל ברוסיה ביום ראשון הבא.


  פורסם לראשונה 09/07/2018 10:39

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים